× تماس با ما
1 0 نظرات 539 بازدید
تاریخ انتشار 16 - 1399/10/09

مترنیخ، دیپلمات اعظم

مترنیخ، دیپلمات اعظم

مترنيخ، ديپلمات اعظم

کلمنس وِنتِسل لوتار مِتِرنيخ شاهزاده و سياست‏مدار معروف اتريش در اولين روز اوت سال 1773م به دنيا آمد. وي از سنين جواني وارد عرصه سياست شد و از 36 سالگي به عنوان وزيرخارجه اتريش انتخاب گرديد و از همين زمان مقام صدراعظمي اين کشور را نيز بر عهده گرفت و تا حدود 40 سال بعد، به صورت چهره اصلي سياست اروپا مطرح بود. 

مترنيخ ابتدا کوشيد اتحاد بافرانسه را عملي سازد. اما پس از عدم موفقيت در ميانجي‏گري ميان متحدين و ناپلئون بُناپارت، به متحدين پيوست و چون سياست خارجي کشورش را نيز بر عهده داشت توانست مقام بين المللي اتريش را بالا ببرد و در نتيجه در کشاندن کشورهاي اروپايى به ائتلاف و دسته بندي عليه فرانسه توفيق يافت.

 وي که سياست‏مداري محافظه‏ کار بود هر کجا اثري از انقلاب و قيام مردمي مشاهده مي‏نمود آن را با بي‏رحمي فراوان سرکوب مي‏کرد. مترنيخ بر اين عقيده بود که با حفظ وضع موجود مي‏توان نظم و آرامش را بر قرار ساخت. جاسوسي، سانسور و سرکوبي مسلحانه جنبش‏ هاي آزادي‏خواهي، از مشخصات اصلي سياست او بود. 

سه اصلِ پشتيباني از حاکميت مطلق، جلوگيري از تمايلات ناسيوناليستي و حفظ وضعِ موجود، از مختصات عمده مدام و مسلک مترنيخ به شمار مي‏رفت. در واقع اصول مترنيخ واکنشي بود نسبت به انقلاب فرانسه و عقائد و افکاري که از آن ناشي مي‏شد. با اين حال اعلام دکترين مونروئه رئيس‏ جمهور امريکا مبني بر عدم حق دخالت اروپا در منطقه امريکاي جنوبي باعث شد تا مرام مترنيخ در دنياي جديد متوقف شود و بيشتر کشورها را از همراهي با مترنيخ باز دارد. 

بنابراين تصميم انگلستان مبني بر جاي‏گزين کردن سياست تجاري و اقتصادي به جاي سياست نظامي و نيز وقوع انقلابات داخلي در کشورهاي مختلفِ اروپايى، از علل زوال و انحطاط مرام و انديشه مترنيخ به حساب مي‏آيد. مترنيخ در مقام يک اتريشي متعصب در همه احوال منافع کشورش را بر ديگران ترجيح مي‏داد اما با اين همه، به علت اعمال شيوه‏ هاي ديکتاتوري مورد نفرت مردم کشورش بود. 

عصر مترنيخ که سال‏هاي 1815 تا 1848م را پوشش مي‏داد. با انقلاب‏ هاي سال 1848 که همه اروپا را فرا گرفت به پايان رسيد و با سرنگوني و فرار او از اتريش در سال 1848 دوره 40 ساله زمام‏داري وي نيز خاتمه يافت. کلمنس مترنيخ سرانجام در 29 دسامبر 1859 در سن 86 سالگي درگذشت.

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60724
0 نظر