× تماس با ما
1 0 نظرات 295 بازدید
تاریخ انتشار 9 روز پیش

رهبران اپوزیسیون ارمنستان پیش از برگزاری راهپیمائی، به سرویس امنیت ملی این کشور فراخوانده شدند.

رهبران اپوزیسیون ارمنستان پیش از برگزاری راهپیمائی، به سرویس امنیت ملی این کشور فراخوانده شدند.

رهبران اپوزيسيون ارمنستان پيش از برگزاري راهپيمائي، به سرويس امنيت ملي اين کشور فراخوانده شدند.

 

رهبر حزب "ارمنستان شکوفا" و رهبر حزب "سرزمين مادري" پيش از برگزاري راهپيمائي روز دوشنبه به دفتر سرويس امنيت ملي فراخوانده شدند. مقرر بوده است در اين راهپيمائي، استعفاي پاشينيان، نخست وزير ارمنستان مطالبه گردد.

به گفته گاگام مانوکيان، رهبر حزب اپوزيسيون داشناکسوتيون، رهبران اين احزاب اپوزيسيون فراخوانده شده و به آن ها اعلام شد که نمي توانند در راهپيمائي روز دوشنبه شرکت کنند. وي افزود پاشينيان بايد استعفا دهد.

اين گردهمائي در ميدان آزادي ايروان و با حضور 2000 نفر برگزار مي گردد. شرکت کنندگان تقاضاي استعفاي پاشينيان را دارند چرا که معتقدند بيانيه سه جانبه درباره انقطاع خصومت ها در قره باغ که توسط وي امضا شده است در واقع نوعي تسليم و کاپيتولاسيون بوده است.

نزاع بين ارمنستان و آذربايجان بر سر منطقه کوهستاني قره باغ از فوريه 1988 و پس از اين که منطقه خودمختار قره باغ جدائي خود را از جمهوري سوسياليست شوروي آذربايجان اعلام کرد، آغاز شد. قره باغ يک منطقه مورد مناقشه است که پيش از متلاشي شدن اتحاد جماهير شوروي متعلق به آذربايجان بود اما در ابتدا ساکنان آن از نژاد و قوم ارمني بودند. طي سال هاي 1992 و 1994، تنش ها افزايش يافت و براي در اختيار گرفتن کنترل منطقه تحت محاصره و هفت منطقه مجاور که آذربايجان کنترل آن ها را از دست داده بود،  به يک اقدام نظامي در مقياس وسيع منجر گرديد. گفتگوها بر سر مناقشه قره باغ از سال 1992 و زير نظر گروه مينسک OSCE به رهبري روسيه، فرانسه و ايالات متحده آمريکا در حال انجام است.

زد و خورد جديد ميان آذربايجان و ارمنستان بر سر قره باغ از 27 سپتامبر 2020 آغاز شده و شدت يافته است. اين منطقه شاهد شعله ور شدن خشونت در تابستان 2014، بهار 2016 و تابستان 2020 نيز بوده است.

در تاريخ 9 نوامبر 2020، ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه، الهام علي اف، رئيس جمهور آذربايجان و نيکول پاشينيان نخست وزير ارمنستان در يک بيانيه مشترک آتش بس در قره باغ را از 10 نوامبر 2020 اعلام کردند. طبق اين سند، طرفين آذربايجاني و ارمني در موقعيت هايي که در اختيار دارند باقي مي مانند و نيروهاي حافظ صلح روسي نيز در منطقه مستقر مي شوند.

پس از اعلام بيانيه، پاشينيان اظهار کرد به دنبال سقوط "شوشا" ديگر ادامه نزاع و درگيري براي ارمنستان بيهوده است چرا که نمي تواند موقعيت را معکوس کند.

نجوا: مطلب فوق الزاما مورد تاييد واحد سياسي و موضع مصاف نمي باشد و صرفا جهت آگاهي مخاطب محترم بيان مي گردد.

مترجم: فاطمه کريمي

https://tass.com/world/1224299

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60239
0 نظر
دسته بندی