× تماس با ما
3 4 نظرات 1741 بازدید
تاریخ انتشار 12 روز پیش

اثرات راهبردی شناور اقیانوس پیمای جدید سپاه

اثرات راهبردی شناور اقیانوس پیمای جدید سپاه

اثرات راهبردي شناور اقيانوس پيماي جديد سپاه 

شناور جديد اقيانوس پيماي سپاه پاسداران با نام شهيد رودکي رسما عملياتي شد.

در خصوص اين دستاورد استراتژيک ذکر چند نکته لازم است :

 اين کشتي در واقع يک پايگاه و فرودگاه عملياتي متحرک براي سپاه در هر کجاي دنيا خواهد بود. زيرا با استفاده از آن ، ضعف ايران در نداشتن پايگاه هاي دريايي در نقاط فرامنطقه اي و اقيانوس هاي دوردست جبران خواهد شد.

سلاح هايي که اين شناور آنها را حمل مي کند جالب توجه است؛ از قايق هاي تندروي موشک انداز سپاه گرفته تا هليکوپترهاي نظامي و ترابري و سيستم پدافند هوايي .

 با التفات به شعاع عملياتي قايق هاي موشک انداز سپاه که حداکثر چند صد کيلومتر بوده و پس از انجام عمليات مجددا نياز به سوخت گيري پيدا مي کنند ، اين کشتي وظيفه پشتيباني و لجستيک آنان را در نقاط دوردست ايفا خواهد کرد .

همچنين با توجه به برد بالاي اين شناور لجستيک و قابليت عملياتي آن در تمام اقيانوس هاي جهان، به طبع قايق هاي تندروي موشک انداز سپاه نيز اين توان را پيدا مي کنند که در کل پهناي آب کُره به عمليات بپردازند.

خطر اصلي براي دشمنان رقباي ايران در عرصه دريايي، خود اين شناور عظيم الجثه نيست بلکه تجهيزات پرسرعت و منعطفي ست که حمل کرده و يگان هايي که در زمان بسيار کمي مي توانند عليه آنان وارد عمل شوند.

به عبارت ديگر محدوده عملياتي سپاه از امروز صرفا خليج فارس نخواهد بود ، بلکه هر کجاي دنيا که لزوم عمليات در آن براي منافع ملي ايران احساس شود، شناورهاي تندروي سپاه مجهز به موشک هاي کروز دوربرد حاضر خواهند بود.

 معادلات دريايي براي دشمنان ايران از اين به بعد پيچيده تر مي شود، زيرا در گذشته به محض وقوع خطر درگيري، ناوهاي بزرگ متخاصم از محدوده آب هاي سرزميني ايران بسيار دور مي شدند تا از شعاع عملياتي موشک هاي اين کشور در امان باشند.

 لکن با به کار افتادن اين شناور ، ديگر هيج نقطه اي براي استقرار ايمن آنان وجود نخواهد داشت و قايق هاي 13 متري سپاه که محمول آن هستند، با سرعت بالاي 80 نات و قابليت موشک اندازي ، مين ريزي و اژدر افکني مي توانند کابوس هر کشتي متخاصمي باشند.

 اين ناو بزرگ از تجهيزات پدافندي برد بلند و کوتاه مختلفي بهره مي برد که توانايي آن براي دفاع و پايداري در مقابل حملات هوايي و موشک هاي کروز دشمن احتمالي را به نحو محسوسي بيشتر مي کند.

 کمک به متحدان ايران يکي از کارويژه هاي اصلي اين کشتي و قايق هاي تندروي آنست .
 

اقيانوس هند و درياي عربي ( نزديک به يمن ) ، مديترانه ( لبنان ، فلسطين و سوريه ) و اقيانوس اطلس و درياي کارائيب ( ونزوئلا ) مي تواند گستره فعاليت اين پايگاه متحرک باشد.

 در نهايت از شواهد و قرائن اينگونه برمي آيد که جمهوري اسلامي قصد گذار از يک قدرت منطقه اي به سمت يک بازيگر بزرگ بين المللي را دارد و به همين علت در سال هاي اخير از تجهيزاتي رونمايي مي کند که شعاع عملياتي آنان فراتر از خاورميانه است. 

مطمئنا مقاومت مردم ايران در برابر شديدترين تحريم هاي همه جانبه آمريکا و پيروزي در برابر آن ، مکمل قدرت نمايي هاي نظامي ست و پرستيژ و اقتدار جمهوري اسلامي در صحنه بين الملل را افزايش داده و دست آن را براي تحصيل منافع ملي مي گستراند.

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60228
4 نظر
احسان معتمدی احسان معتمدی 14:54:44 - 1399/09/01
این یک کشتی کانتینر بر هست که تسلیحات خوبی در آن بکار رفته و توانایی خوبی دارد که در خلیج فارس و دریای عمان عملیات کند اما دورتر به گمانم با توجه به تسلیحاتی که دارد و عدم پشتیبانی به صلاح نیست در اقیانوس هند عملیات نظامی درگیری داشته باشد باید این کشتی همراه چند ناوچه باهم باشند علاوه بر قایق های که حمل می‌کند برای مثال سه موشک ضد هواپیما دارد اگر چهار موشک باهم همزمان به ناو حرکت کنند ناو توان مقابله با آن را ندارد لذا توپچه لازم دارد و ناوچه همراه که همه باهم یک ارتش را تشکیل دهند ضمن تشکر و قدردانی از رزمندگان اسلام طراح این سلاح خوب
جعفر شیری جعفر شیری 11:28:30 - 1399/09/02
یدالله فوق ایدیهم
چشم امید مردم شریف ایران به سپاه پاسداران است .
سپاه پاسداران دست پنهان خداوند جهت نابودی استکبار

ایکاش با تخصص هایی که دارم میتونستم در خدمت سپاه باشم
سهام نصاری سهام نصاری 22:42:35 - 1399/08/30
حزب الله هم الغالبون ...
محمد حسین عباسی محمد حسین عباسی 20:43:04 - 1399/09/05
لبیک الله
دسته بندی