× تماس با ما
3 0 نظرات 1515 بازدید
تاریخ انتشار 11 روز پیش

ایران برجام را آتش زد؛ بازی هوشمندانه ایران برای به دام انداختن بایدن!

ایران برجام را آتش زد؛ بازی هوشمندانه ایران برای به دام انداختن بایدن!

ايران برجام را آتش زد؛ بازي هوشمندانه ايران براي به دام انداختن بايدن!

به تازگي خبرگزاري رويترز به نقل از آژانس بين المللي انرژي اتمي گزارش داده است که ايران تزريق گاز هگزا فلورايد اورانيوم به سانتريفيوژهاي نسل دوم در نيروگاه نطنز را آغاز کرده است. اين در حالي است که طبق توافقات برجام ايران تنها حق استفاده از تعداد محدودي از سانتريفيوژهاي نسل اول براي غني سازي اورانيوم را دارد. 
 

به علاوه طبق نظرات برخي از رسانه ها، ميزان اورانيوم غني سازي شده توسط ايران به 12 برابر حد مجاز خود طبق توافقات برجام رسيده است. به علاوه مجلس شوراي اسلامي در روزهاي گذشته، با تصويب قانوني 9 ماده اي دولت را ملزم به غني سازي 20 درصد اورانيوم و ذخيره سازي اورانيوم غني سازي شده در ايران شده است. 
 

اتفاقات بالا خبر از نقض برجام از سوي ايران مي دهد. اتفاقي که آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز آن را تاييد کرده است. اما سوالي که پيش مي آيد اين است که اين اقدامات ايران در نقض علني برجام به چه منظوري انجام مي شود؟ 
 

آمريکا با روي کارآمدن ترامپ، برجام را نقض کرد و ترامپ به بهانه کارآمد نبودن برجام آن را ترک نمود و با قرار دادن پيش شرط هاي 12 گانه، ايران را به سمت توافقي جديد فراخواند. 
 

توافقي همه جانبه که ايران را در زمينه هسته اي، موشکي و منطقه اي خلع سلاح ميکرد. ترامپ براي دستيابي به اين هدف و کشاندن ايران پاي ميز مذاکره از اهرم فشارحداکثري استفاده کرد. فشاري که نتوانست ايران را در دوره رياست جمهوري ترامپ وادار به مذاکره مجدد کند و به نوعي همين اتفاق باعث شکست سياست هاي ترامپ در قبال ايران شد. 
 

حال با مشخص شدن نتايج انتخابات آمريکا و با انتخاب جو بايدن به عنوان رئيس جمهور جديد آمريکا، دولت ايران اميدوار است بتواند آمريکا را به برجام بازگرداند. 
 

سخنان اين روزهاي اعضاي دولت و در راس آنها آقاي ظريف نيز در همين راستا است. ظريف به تازگي ابراز اميدواري کرده است که جو بايدن به برجام بازگردد. وي همچنين اعلام کرده است براي نحوه آمريکا به اين توافق آماده مذاکره است. 
 

رفتارهاي دوگانه ايران در اين برهه در قبال توافق برجام با هدف خاصي انجام مي شود. از سويي ايران علنا پايبندي خود به برجام را نقض کرده است و از سوي ديگر آمريکا را به بازگشت به اين توافق دعوت مي کند. 
 

آمريکا به شدت نگران دستيابي ايران به بمب اتم است و علي رغم اينکه ايران بارها اعلام کرده است هرگز به دنبال ساخت بمب اتم نيست، اما آمريکا به هر نحوي تلاش مي کند که توان بازدارندگي ايران در اين زمينه را خنثي کرده و خيالش از اين بابت آسوده شود. 
 

نحوه غلط اجراي برجام و عدم پلکاني بودن عمل به وظايف طرف هاي اين توافق باعث تعطيلي کامل توان هسته اي از سوي ايران شد. آمريکا که خيالش از اين بابت آسوده شده بود، با روي کارآمدن ترامپ ديگر زير بار لغو تحريم ها نرفت. 
 

حالا با نقض برجام از سوي ايران، تمام رشته هاي آمريکا در اين چهار سال پنبه شده است و ايالات متحده به نوعي سعي دارد جلوي غني سازي ايران و نقض برجام را بگيرد. 
 

اقدام خرابکارانه اخير در نيروگاه نطنز که اسرائيلي ها به نوعي مسئوليت آن را به عهده گرفتند را مي توان در همين راستا تحليل کرد. با اينکه هنوز اطلاعات درستي درباره اين اتفاق و عامل اجراي آن در دسترس نيست، اما مي توان چنين برداشت کرد که آمريکا و اسرائيل با اجراي اين خرابکاري به دنبال ايجاد مانع در راه غني سازي ايران بودند. البته با اخباري که اين روزها از غني سازي ايران و افزايش ذخيره اورانيوم در کشور مي شنويم، مي توان گفت که آن ها در رسيدن به هدفشان ناموفق بودند. 
 

به تازگي نيويورک تايمز در گزارشي اعلام کرده است که ترامپ بعد از مطلع شدن از غني سازي اورانيوم توسط ايران، تصميم حمله به ايران را داشته است، اما با مخالفت هاي شديد از سوي مشاوران و معاونانش از اين کار منصرف شده است. اين افراد معتقد بوده اند که کوچکترين حمله اي به ايران به يک جنگ همه جانبه مبدل مي شود و آمريکا در اين زمان آمادگي جنگ تمام عيار با ايران را ندارد. 
 

با توجه به موارد ذکر شده مي توان گفت آمريکا با تهديد نظامي نتوانسته است جلوي غني سازي از سوي ايران در ماه هاي اخير را بگيرد. ممکن است آمريکا در هفته هاي آينده براي توقف غني سازي اورانيوم از سوي ايران دست به اقدامات احمقانه اي بزند، اما چيزي که مشخص است اين احتمال بسيار ضعيف است و آمريکا به هيچ عنوان نميتواند به هدفش برسد. بنابراين آمريکا نيازمند است براي توقف برنامه هسته اي ايران دست به اقدام ديگري بزند. 
 

تنها راه پيش رو براي آمريکا اين است که مجددا با ايران تعامل کرده و به برجام برگردد. بعيد است اين اتفاق در دوره ترامپ بيفتد. ايران بسيار اميدوار است با چنين اقداماتي بتواند جو بايدن را مجددا به برجام بازگرداند.


اتفاقات اخير نوعي بازي هوشمندانه از سوي ايران براي مجاب کردن آمريکا به بازگشت برجام است. اينکه ايران در اين شطرنج موفق مي شود يا خير مشخص نيست. 
 

نکته اي که بايد به آن دقت شود اين است که جو بايدن بارها اعلام کرده است که به دنبال امضاي توافقي همه جانبه با ايران است. مي توان گفت بايدن نيز مانند ترامپ خواهان توافق بر سر مسائل منطقه اي و موشکي ايران است. 
 

ايران بايد هدفش تنها کشاندن آمريکا به دايره برجام باشد. ايران بايد ابتدا قدم اولش را محکم بردارد و هرگز با دولتي که به برجام هسته اي پايبند نيست، بر سر توان بازدارندگي خود معامله نکند. بازگرداندن آمريکا به برجام، اتفاق مثبتي است اما مذاکره مجدد با آمريکا بر سر توان موشکي و منطقه اي به سادگي ايران را به سمت خلع سلاح و نابودي سوق مي دهد.
 

به علاوه بايد دقت داشته باشيم که بازگشت آمريکا به برجام به دست مايه برخي از جريان هاي سياسي براي دزديدن راي از مردم تبديل نشود.

فردين ساريخاني

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60226
0 نظر
دسته بندی