× تماس با ما
3 1 نظرات 2288 بازدید
تاریخ انتشار 13 روز پیش

حمله آمریکا به ایران در ماه های آینده یا اجرای مرحله دوم انتقام سخت؟

حمله آمریکا به ایران در ماه های آینده یا اجرای مرحله دوم انتقام سخت؟

حمله آمريکا به ايران در ماه هاي آينده يا اجراي مرحله دوم انتقام سخت؟

چندي پيش رسانه خبري نيويورک تايمز با بررسي شواهد اعلام کرد که ترامپ قصد يک حمله نظامي عليه ايران در ماه هاي پاياني رياست جمهوري اش را دارد!
 

از طرفي سرداران بلندپايه سپاه همچون سردار سلامي، سردار باقري و سردار حاجي زاده، در چند ماه اخير، دائما سخن از مرحله دوم انتقام خون سردار قاسم سليماني از آمريکا و متحدانش در آينده اي نه چندان دور به ميان مي آورند. 
 

سردار حاجي زاده در ديدار با جمعه عناد سعدون وزير دفاع جمهوري عراق که اخيرا براي رايزني هاي نظامي و امنيتي وارد ايران شده است، تاکيد کرده اند که گرفتن مرحله دوم انتقام خون پاک سردار سليماني و ابومهدي المهندس حتمي است. 
 

در چند روز اخير درباره هر دو احتمال حمله آمريکا به ايران و حمله ايران به منافع آمريکا در منطقه براي گرفتن انتقام خون سردار سليماني بحث هاي زيادي شده است. در ادامه سعي داريم به بررسي ابعاد و امکان هر يک از احتمالات بالا بپردازيم:
 

ترامپ در 4 سال رياست جمهوري خود نشان داده است که فردي جنگ طلب است و تصميمات شتابزده او بارها توسط مقامات آمريکايي مهار شده است. او پس از ساقط شدن پهباد آمريکايي و حمله به عين الاسد، ايران را تهديد به حملات نظامي کرده بود که البته توان بازدارندگي ايران و ممانعت مقامات آمريکايي مانع اين اتفاقات شده بود. از اين رو، اين خصلت ترامپ به پيش بيني نيويورک تايمز مبني بر حمله ترامپ به ايران قوت مي بخشد. 
 

از طرفي ترامپ در دوران رياست جمهوري اش در تمامي اهدافي که در قبال توان منطقه اي ايران تعبيه کرده بود، شکست خورده است. ترامپ نتوانست قدرت حزب الله را کاهش دهد. جنگ يمن به سود عربستان پيش نرفته است و حمله به آرامکو مبادلات اين جنگ و منطقه را تغيير داد. همچنين ايران موفق به پيروزي در جنگ سوريه و نابودي داعش شده است. از طرفي به گفته خود ترامپ، آمريکا ناچار به خروج از عراق است. ترامپ مي تواند با تدارک يک حمله نظامي عليه ايران، شکست هاي اين چندساله خود در قبال ايران را به فراموشي بسپارد. 
 

ترامپ در بدو ورود به کاخ سفيد، قرارداد برجام را پاره کرد و از اين قرارداد خارج شد. ترامپ به دنبال کشاندن ايران پاي ميز مذاکره براي توافق همه جانبه بر سر مسائله هسته اي، موشکي و منطقه اي بود. فشار حداکثري ترامپ نتوانست ايران را مجاب به نشستن پاي ميز مذاکره کند و اين يک شکست بزرگ براي ترامپ محسوب مي شود و بعيد نيست ترامپ براي جبران اين شکست و برداشتن قدم پاياني فشارحداکثري، خيال حمله به ايران به سرش بزند. 
 

ناکامي هاي ترامپ در موارد ذکر شده، عامل اصلي عدم حمايت سيستم آمريکا از وي است. او که ايران را به عنوان يکي از دلايل شکست خود مي داند، بعيد نيست در ماه هاي آينده دست به حماقتي بزرگ بزند. 
 

بعد از اخراج مارک اسپر، کريستوفر سي ميلر به عنوان وزير دفاع آمريکا تعيين شده است. او فردي نئوکان و جنگ طلب است. بسياري از رسانه ها او را عامل اصلي ترور سردار سليماني مي دانند. وجود چنين فردي در راس ساختار نيروهاي نظامي آمريکا، احتمال درگيري را افزايش مي دهد. 
 

علاوه بر موارد بالا، ناو هواپيمابر نيمتيز که اخيرا وارد خليج فارس شده بود، از خليج فارس خارج شد. خروج اين ناو ممکن است در جهت شروع يک حمله از سوي آمريکا ارزيابي شود. وجود چنين ناو عظيمي در منطقه بسته اي مانند خليج فارس، احتمال هدف قرار گرفتنش را افزايش مي دهد. 
 

تمام مواردي که در بالا به آنها اشاره کرديم در بدبينانه ترين حالت و به صورت يکجانبه به نفع آمريکا تحليل شد. حال به بررسي اين مسائل از سوي ايران در جهت گرفتن انتقام مي پردازيم:
 

با مرور سخنان سرداران سپاه در چند ساله اخير مي توان به اين نتيجه رسيد که وعده هاي آنان هميشه صادق است. از اين رو بايد گرفتن انتقام سخت در ماه هاي آينده را قطعي دانست. 
 

مي توان خروج ناو هواپيمابر يو اس اس نيميتز از خليج فارس را اقدامي از سوي آمريکا براي در امان ماندن از انتقام ايران تفسير کرد. 
 

ترامپ به عنوان يک ناسيوناليست، خروج نظامي آمريکا از خاورميانه را به عنوان يکي از اهداف انتخاباتي خود در دوره قبل اعلام کرده بود. 
 

شبکه سي ان ان بنابر پيش بيني فرماندهان آمريکايي اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا به زودي فرماني رسمي براي کاهش شمار نيروهاي اين کشور در افغانستان و عراق صادر خواهد کرد.
 

صدور چنين فرماني از سوي ترامپ نيز احتمال حمله نظامي آمريکا عليه ايران را کاهش مي دهد. از طرفي چنين اقدامي مي تواند در جهت جلوگيري از آسيب ديدن منافع آمريکا از انتقام ايران، تفسير شود.
 

با حوادثي که انتخابات آمريکا به همراه داشت، ترامپ ديگر حمايت سيستم آمريکا را به همراه ندارد. در واقع تاريخ انقضاي او براي مقامات آمريکايي تمام شده است و بعيد است از او براي حمله به ايران پشتيباني صورت پذيرد.


از طرفي وجود چنين دوقطبي در آمريکا و اختلاف افتادن ميان حاميان ترامپ و گلوباليست ها، آمريکا را درگير داخل خواهد کرد. چنين سردرگمي در آمريکا بهترين فرصت را به ايران مي دهد تا انتقام خود را عملي کند. 
 

حمله ترامپ به ايران، تمام رشته هاي دموکرات ها براي مذاکره با ايران را پنبه مي کند. حمله نظامي ترامپ به ايران يعني نابودي تمامي اهداف دولت بعدي آمريکا! از اين رو بعيد است گلوباليست ها اختيار چنين حماقتي را به ترامپ بدهند. 
 

همراستا با خبر حمله نظامي آمريکا به ايران، تعداد ديگري از رسانه هاي آمريکايي از بروز نوعي کودتا از طرف ترامپ در داخل آمريکا خبر مي دهند. بروز چنين احتمالي خبر از سردرگمي ترامپ در داخل و غفلت او از بيرون مرزها براي حمله به ايران مي دهد. اين موضوع کار را براي گرفتن از سوي ايران نيز هموارتر مي کند. 
 

رهبر انقلاب بارها اعلام کرده است که آمريکا مي تواند جنگ عليه ايران را شروع کند، اما اين ايران است که جنگ را به پايان مي رساند. نبايد تصور شود که ترامپ مي تواند با حمله اي هدفمند به ايران، به نوعي ايران را گوشمالي دهد و سپس از معرکه فرار کند. ترامپ خوب مي داند حمله نظامي به ايران در اين شرايط يعني شروع يک نبرد همه جانبه با کل نيروهاي مقاومت در سطح منطقه!
 

آمريکا در حال حاضر به شدت درگير بازي تاج و تخت در داخل مرزهاي خود است. از اين رو، توانايي ايستادگي در برابر چنين نبردي را ندارد. اين واقعيت، بروز حمله احتمالي آمريکا به خاک ايران را کاهش و احتمال اجراي مرحله دوم انتقام سخت از سوي ايران را افزايش مي دهد. 
 

از طرفي، اسرائيل خوب مي داند هجمه عظيمي از اين نبرد احتمالي به سوي مرزهاي اين کشور جعلي گسيل خواهد شد. سخنان اخير سيد حسن نصرالله مبني بر آماده بودن حزب الله در روز گراميداشت شهيد در لبنان، از چنين واقعيتي پرده برداشت. با توجه به اينکه لابي يهود در آمريکا به شدت قدرتمند است و همچنين اکثريت راي يهوديان در انتخابات اخير آمريکا با جو بايدن بوده است، بعيد به نظر مي رسد صهيونيستها اجازه چنين حمله اي را به ترامپ بدهند.

 

فردين ساريخاني

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60209
1 نظر
احسان معتمدی احسان معتمدی 20:04:53 - 1399/08/28
بنظرم اگر انتقام از فرماندهان آمریکا باشد دولت آمریکا هم موشکباران دارد و ما هم همینطور و این هم ضربه به ما زده می شود هم پاسگاههای آمریکا دود می شوند و تعداد زیادی سرباز آمریکایی می‌میرند و ما هم آسیب خواهیم دید
اگر انتقام خود ترامپ باشد این فرق می کند و دولت آمریکا از ما متشکر خواهد شد و مراتب سپاس خود را اعلام خواهند کرد و منطقه کمی آشوب زده خواهد شد اما درگیری بوجود نمی آید یعنی بایدن اجازه نمی‌دهد جنگ شود
دسته بندی