× تماس با ما
1 0 نظرات 462 بازدید
تاریخ انتشار 14 روز پیش

دعوای داخلی جمهوری خواهان در مورد آینده یکی از مدیران CIA

دعوای داخلی جمهوری خواهان در مورد آینده یکی از مدیران CIA

دعواي داخلي جمهوري خواهان در مورد آينده يکي از مديران CIA

به گفته مقامات رسمي نااميدي در مورد جينا هاسپل در ميان برخي از متحدان رئيس جمهور ترامپ به تحقيق در مورد استيضاح بازمي گردد.

اختلافات داخلي جمهوري خواهان درباره سرنوشت حضور جينا هاسپل در CIA بالا گرفته است، به گفته مقامات دولت فعلي و سابق، برخي متحدان ترامپ براي برکناري وي فشار مي‌آوردند. آن ها به دليل نقش CIA در انتشار شکايت سوت زني که باعث استيضاح ترامپ شد، اعتقادي به عملکرد او ندارند.

هفته ها است که ترامپ برکناري هاسپل، اولين مدير زن اين آژانس را بررسي مي کند. علي رغم امتناع ترامپ از قبول باخت در انتخابات، نزديکان وي متوجه مدت حضور محدود وي در دفتر رياست جمهوري هستند و در تلاشند تا از اين مدت محدود بيشترين بهره را ببرند.

برخي مقامات و متحدان رياست جمهوري بر اين باورند که هاسپل نتوانست اقدامات کافي را براي جلوگيري از شکايت سوت زني در مورد تماس ترامپ در ژوئيه 2019 با رئيس جمهور اوکراين ولديمير زلنسکي که در نهايت به استيضاح ترامپ منجر شد، انجام دهد. برخي ديگر نيز از مخالفت وي با محرمانه ماندن اسناد مربوط به دخالت در انتخابات 2016 روسيه خرده گرفته‌اند.

دستياران کاخ سفيد در مورد برکناري هاسپل اختلاف نظر دارند. پت سي سيپلونه، مشاور کاخ سفيد، با اين برکناري مخالف است، اگرچه مقامات ديگر خواستار برکناري وي هستند. نزديکان رئيس جمهور بيش از يک سال است که هاسپل را "غيرقابل اعتماد" مي دانند. هرچند هاسپل نقش مستقيمي در استيضاخ ترامپ نداشت و فقط شکايت سوت زني را به بازرسي جامعه اطلاعاتي امريکا ارجاع داد.

ترامپ عليه تمام افرادي که تصور مي کند به استيضاحش کمک کردند اقداماتي انجام داده است. پس از تبرئه از استيضاخ سنا، وي گوردون سوندلند سفير اتحاديه اروپا را که در سنا شهادت داد و مايکل اتکينسون، بازرس کل که شکايت را بررسي کرد، اخراج کرد. همچنين کاخ سفيد جلوي ارتقاي درجه‌ي سرهنگ الکساندر ويندمن، دستيار شوراي امنيت ملي را گرفت. او نيز از شاهدان اصلي روند دادرسي استيضاح بود که درنهايت منجر به بازنشستگي وي شد.

علاوه بر اين ها او با تمرد از دستورات رييس سازمان امنيت ملي امريکا و اشتراک برخي از نگراني‌هايش با اعضاي کنگره مورد انتقاد نزديکان ترامپ قرارگرفته است. هرچند طرفدارن او در کنگره معتقدند او وظيفه داشته تا به کنگره پاسخگو باشد و اشتباهي مرتکب نشده است.

اين تنش ها بر سر سرنوشت هاسپل اين هفته شدت گرفت. چرا که  ترامپ برکناري تعدادي از مقامات پنتاگون را آغاز کرد. اين روند  با برکناري وزير دفاع مارک اسپر در روز دوشنبه شروع  و در روز سه شنبه با برکناري ساير مقامات مهم پنتاگون، از جمله رئيس اطلاعات و رهبر دستگاه سياستگذاري  ادامه يافت. کاخ سفيد سپس وفاداران خود را در پست هاي مهم دفاعي نصب کرد.

برخي از رهبران جمهوري خواهان به صورت ضمني به دفاع از خانم هاسپل پرداختند. براي مثال سناتور ميچ مک کانل او را براي يک جلسه علني در دفتر خود دعوت کرد.

اين امر باعث شد تا آرتور شوارتز، مشاور غيررسمي دونالد ترامپ جونيور، برخي جمهوري خواهان را متهم به تلاش براي فشار به  ترامپ در نگه داشتن خانم هاسپل کند. شوارتزمعتقد است اين اقدامات "ترامپ را تضعيف مي کند و او را از اهداف خود دور مي کند."  شوارتز با اشاره به کارهاي مخفي قبلي هاسپل در خارج از کشور و سابقه مديريتي او در CIA،  گفت جمهوري خواهان "توسط يک مغز متفکر اطلاعاني به بازي گرفته شده اند." 

سناتور جان کورنين از تگزاس در توييتر پاسخ داد، گفت که سازمان هاي اطلاعات نبايد جناحي باشد و "در مورد حفظ بي طرفي در سازمان‌هاي اطلاعاتي و غيرحزبي بودن آن تاکيد کرد. اين مسئله براي ارائه اطلاعات درست به سياست گذاران لازم است."

دونالد ترامپ جونيور در پاسخ گفت، آيا سناتورها در مورد هاسپل با اعضاي دولت صحبت کرده اند؟ "يا" ، تنها براساس صحبت هاي هاسپل نتيجه گيري کردند؟ "آيا شما صحبت يک دروغگوي آموزش ديده را حجت مي‌دانيد؟"

برخي از متحدان ترامپ بر اين باورند که اسناد روسيه که برخي مي خواستند از طبقه بندي محرمانه خارج کنند، شامل اطلاعاتي است که حقايق ثابت شده در مورد روابط کمپين ترامپ با روسيه را تضعيف مي کند. اما ديگران ترديد دارند که اين اسناد درک آنچه را که در سال 2016 اتفاق افتاده است تغيير دهد. چرا که محققاني که اطلاعات جمع آوري شده در آن زمان را براي گزارش دو حزب سنا منتشر کردند به اين نتيجه رسيدند که روسيه از آقاي ترامپ در آن انتخابات حمايت مي کند.

در نهايت تصميمي در مورد محرمانه ماندن اسناد گرفته نشده است. اما تصميم گيري نهايي براي انتشار آنها در قدرت هاسپل نيست. آقاي راتکليف يا آقاي ترامپ تصميم گيرن نهايي در اين موضوع هستند چه با حضورهاسپل و يا بدون حضور او.

https://www.nytimes.com/2020/11/11/us/politics/gina-haspel.html

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60201
0 نظر
دسته بندی