× تماس با ما
2 0 نظرات 13771 بازدید
تاریخ انتشار 14 روز پیش

ضربه نهایی دونالد ترامپ پیش از ترک کاخ سفید

ضربه نهایی دونالد ترامپ پیش از ترک کاخ سفید

ضربه نهايي دونالد ترامپ پيش از ترک کاخ سفيد

 

امضاي قراردادهاي بي‌سابقه نظامي با اعراب خليج فارس ضربه نهايي دونالد ترامپ پيش از ترک کاخ سفيد دولت «دونالد ترامپ» در آخرين هفته‌هاي استقرار در کاخ سفيد به کنگره اطلاع داد که قصد دارد ده‌ها جنگنده اف-35 ساخت کمپاني نظامي «لاکهيد مارتين» را به‌همراه ديگر سخت‌افزارهاي نظامي به امارات متحده عربي بفروشد.

اين اقدام دولت ترامپ در زماني انجام مي‌شود که کارشناسان انتظار دارند با ورود «جو بايدن» دموکرات به کاخ سفيد، فروش اين تسليحات متوقف شود تا از واکنش‌هاي احتمالا تحريک‌آميز ايران جلوگيري شود.

توافق براي فروش اين تجهيزات نظامي در ماه آگوست و پس از رسمي‌شدن عادي‌سازي روابط امارات و اسرائيل اعلام شد و فروش جنگنده‌هاي پيشرفته اف-35 به امارات با نظر مثبت اسرائيل انجام خواهد شد. با‌اين‌حال هنوز نگراني‌هايي در اسرائيل وجود دارد که فروش جت‌هاي جنگنده پيشرفته به کشورهاي عرب حوزه خليج ‌فارس باعث ازبين‌رفتن برتري نظامي اسرائيل در منطقه مي‌شود.

آن‌گونه که روزنامه «تايمز آو اسرائيل» گزارش داده، احزاب و رسانه‌ها از موافقت «بنيامين نتانياهو»، نخست‌وزير اسرائيل، با فروش اين جنگنده‌هاي پيشرفته به امارات به‌عنوان بخشي از توافق عادي‌سازي رابطه انتقاد کرده‌اند. با اينکه برخي آمريکايي و اسرائيلي مي‌گويند فروش اين جنگنده‌هاي نسل پنجم مستقيم با عادي‌سازي رابطه اين کشور عربي و اسرائيل ارتباط ندارد اما تعدادي از مقام‌هاي دولت ترامپ اذعان کرده‌اند که توافق صلح با اسرائيل، امارات را در موقعيت بهتري براي خريد اين جنگنده‌هاي مدرن قرار داده است. حتي قطر هم در فهرست مشتريان اين جنگنده‌ها قرار دارد و گفته مي‌شود اسرائيل موافقت اوليه خود را با فروش آنها به دوحه اعلام کرده است.

دولت ترامپ حدود يک هفته بعد از انتخابات رياست‌جمهوري و شکست در اين انتخابات، قراردادهايي به ارزش حدود 33 ميليارد دلار براي فروش جنگنده و انواع تسليحات نظامي با کشورهاي عرب حوزه خليج فارس امضا کرده است. ارزش قرارداد با امارات، بيش از 10 ميليارد دلار تخمين زده مي‌شود. وزارت دفاع آمريکا همچنين از توافق براي فروش جنگنده به عربستان و قطر خبر داد. به نوشته نشريه نظامي «جينس ديفنس»، شرکت بويينگ دو قرارداد کلان ساخت جنگنده براي عربستان به ارزش 10ميليارد‌و 450 ميليون دلار امضا کرده است. توافق تسليحاتي که ميان ايالات متحده و امارات حاصل شده، تنها شامل جنگنده‌هاي مدرن اف-35 نمي‌شود. 18 هواپيماي بدون سرنشين «ريپر» و هزاران بمب و موشک هم قرار است به امارات تحويل داده شود و توجيه ابوظبي براي خريد اين تسليحات نظامي «تهديدهاي بالقوه ايران» عنوان شده است. نکته قابل‌توجه اين است که دولت ترامپ در ماه‌هاي پاياني حضور خود در کاخ سفيد قراردادهاي نظامي بي‌سابقه‌اي با کشورهاي عرب خليج فارس بسته و مي‌خواهد بيشترين تجهيزات نظامي را به اعراب بفروشد و مي‌خواهد تعهد انجام اين قراردادها را هم به دوش دولت بعدي بيندازد. آن‌گونه که روزنامه اسرائيلي «يديعوت آحارونوت» اسرائيل گزارش داده، علاوه بر امارات، بحرين و سودان که تاکنون توافق عادي‌سازي رابطه با اسرائيل را امضا کرده‌اند، تا قبل از پايان دولت ترامپ، چند کشور عربي ديگر هم به عادي‌سازي رابطه با اسرائيل خواهند پرداخت.

اما هنوز يک مرحله تا نهايي‌شدن اين قراردادها باقي مانده است. در صورت مخالفت کنگره آمريکا با اين معامله، آنها 30 روز فرصت دارند تا قطع‌نامه‌اي را براي جلوگيري از فروش اين تسليحات به امارات يا قطر ارائه دهند. بااين‌حال مقابله با وتوي رئيس‌جمهوري نياز به رأي دوسوم نمايندگان کنگره دارد و با ترکيب فعلي کنگره بعيد است که چنين رأيي داده شود.‌ تا زماني که روابط امارات با اسرائيل عادي نشده بود، ايالات متحده درخواست‌هاي کشورهاي عرب خاورميانه براي خريد اف-35 را به‌دليل نگراني از «برتري نظامي اسرائيل» که از اولويت‌هاي هر دو حزب دموکرات و جمهوري‌خواه است، نايده مي‌گرفت يا با آن مخالفت مي‌کرد. «مارک اسپر»، وزير دفاع آمريکا که چند روز پيش از سوي ترامپ از مقام خود اخراج شد، در آخرين روزهاي کاري‌اش بر توافق‌هاي جديد با اسرائيل براي تضمين «برتري نظامي اسرائيل» در خاورميانه تمرکز داشت. اين تفاهم پس از ديدارهاي متعدد او با وزير دفاع اسرائيل در کمتر از يک ماه اخير امضا شد. مقام‌هاي امنيتي و نظامي اسرائيل تأييد کرده‌اند که در چارچوب اين توافق جديد، اسرائيل فهرست جديدي از تجهيزات مورد نظر خود را به آمريکا ارائه کرده است اما اعلام شده که درباره جزئيات اين توافق فعلا نمي‌توانند اظهارنظر کنند.

نقش بايدن

با پيروزي جو بايدن در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا اين احتمال جدي‌تر از قبل مطرح شده که رئيس‌جمهور منتخب آمريکا مي‌تواند با رسمي‌شدن حضورش در کاخ سفيد مانع از چنين توافقي شود يا حداقل شرايط اين قرارداد را تغيير دهد؛ اما برخي تحليلگران هم اعتقاد دارند که بايدن اين اختيار را دارد که نه‌تنها اين قراردادهاي نظامي بلکه حتي «پيمان آبراهام» را هم که توافق‌نامه‌هاي جمعي امارات و بحرين براي عادي‌سازي رابطه با اسرائيل بود، لغو کند.

‌اگرچه بسيار بعيد به نظر مي‌رسد که بايدن بخواهد روند صلح اعراب و اسرائيل را به هم بزند اما پيشنهادها و مذاکراتي مبني بر توقف توافق يا انجام تغييراتي در آن وجود دارد، زيرا چنين اتحاد منطقه‌اي مي‌تواند ايران را عصباني کند و بايدن نمي‌خواهد چنين اتفاقي رخ دهد. از جمله وعده‌هايي که بايدن در دوران مبارزات انتخاباتي داده، تنش‌زدايي با ايران و بازگشت به توافق هسته‌اي سال 2015 است و فروش اين تجهيزات پيشرفته به اعراب رقيب ايران در خاورميانه مي‌تواند باعث تحريک تهران و ايجاد مانع بيشتر در مسير مذاکرات احتمالي تهران و واشنگتن شود. در‌همين‌حال تعدادي از دموکرات‌هاي نزديک به بايدن اعتقاد دارند که دولت دموکراتي که از 20 ژانويه 2021 قدرت را در کاخ سفيد در دست مي‌گيرد، بايد موضعي سرسختانه عليه اسرائيل اتخاذ کند تا شهرک‌سازي‌ها در کرانه باختري متوقف شود و آزادي زندانيان فلسطيني سرعت بيشتري بگيرد.

آغاز  تور  پمپئو

در هفته‌هاي پاياني دولت ترامپ، «مايک پمپئو»، وزير خارجه او، از روز گذشته تور خود به شش کشور فرانسه، گرجستان، اسرائيل، ترکيه، امارات متحده عربي، قطر و عربستان را آغاز کرد. رايزني براي عادي‌سازي رابطه اعراب با اسرائيل و افزايش فشارها بر ايران و چين و مذاکره در ارتباط با قراردادهاي نظامي اخير ازجمله مهم‌ترين موضوعاتي است که پمپئو در اين سفرها درباره آنها مذاکره خواهد کرد. سفر مايک پمپئو با خاورميانه در حالي انجام مي‌‌شود که حدود يک هفته قبل «اليوت آبرامز»، فرستاده ويژه آمريکا در امور ايران ونزوئلا، در سفر به اسرائيل و ديگر کشورهاي منطقه اعلام کرد تا پايان دولت ترامپ هر هفته يک تحريم عليه تهران اعمال خواهد شد تا کار دولت بعدي براي رفع آنها دشوارتر شود. توافق‌هاي نهايي براي انعقاد قراردادهاي نظامي ميان واشنگتن و اعراب و اسرائيل هم در اين سفر حاصل شده بود.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60196
0 نظر
دسته بندی