× تماس با ما
6 2 نظرات 1246 بازدید
تاریخ انتشار 15 روز پیش

محور مقاومت تهاجمی می شود ...

محور مقاومت تهاجمی می شود ...

محور مقاومت تهاجمي مي شود ...


همان طور که قبلا هم نگارنده اشاره کرده بود، با شکست ترامپ در انتخابات، احتمال هر اقدامي عليه محور مقاومت مي رود. زيرا ميلياردر نيويورکي، ديگر چيزي براي از دست دادن ندارد و ممکن است سعي نمايد ضرباتي را در منطقه عليه ايران يا متحدانش طراحي و اجرا کند.

خصوصا که دولت بعدي ايالات متحده از يکم بهمن ماه روي کار آمده و به قول معروف با يک عذرخواهي و بازگشت به برجام سعي در فيصله و جمع کردن قضيه خواهد داشت‌.

بسياري بر کاتب خرده گرفته و در واکنش مطالبي را نگاشتند، لکن دبيرکل حزب الله نيز 2 روز بعد در سخنراني اش احتمال هر گونه حماقتي از سوي ترامپ در منطقه را جدي دانست و از نيروهاي محور مقاومت در سرتاسر غرب آسيا درخواست آماده باش کرد.

بي شک دوماه آينده فرصتي حساس براي طرف هاي درگير خواهد بود زيرا با روي کار آمدن دموکرات ها، احتمال جنگ نظامي تقريبا به صفر رسيده و ميدان مبارزه آمريکا و غرب با ايران از صلح مسلح کنوني به مسائل حقوق بشري ، اقتصادي و ...  تغيير خواهد يافت.

درنتيجه محور مقاومت در تلاش است تا با در پيش گرفتن تدابيري بتواند به سلامت اين 2 ماه را سپري کند.

اتفاقي که در ساعات اوليه بامداد  25 آبان افتاد در واقع به دست گرفتن ابتکار عمل توسط ضلعي از اضلاع محور مقاومت است تا مهم ترين متحد آمريکا در منطقه را به جبهه داخلي خود مشغول کند.

مقاومت فلسطين از نوار غزه با موشک هايي شهرهاي اشدود ، اشکلون و تل آويو را هدف قرار داد.

در دوسال اخير اين اولين بار است که تل آويو هدف موشک فلسطيني ها قرار مي گيرد که نشان دهنده اهداف خاص اين گروهها از اين عمليات است.

بلافاصله مقامات امنيتي رژيم صهيونيستي نيز اعلام کردند آماده نبردي چند روزه براي پاسخ به اين موشک پراکني بوده و تانک هاي پيشرفته مرکاوا را به سمت غزه گسيل کردند.

تصميم امشب فلسطيني ها قطعا بدون مشورت و هماهنگي با متحدان منطقه اي آنها نبوده و به اعتقاد نگارنده محور مقاومت در 2 ماه باقي مانده از دولت ترامپ، به نحوي اسرائيل و ساير متحدان آمريکا را مشغول خواهد کرد تا توان تمرکز را از آنان گرفته و قدرت آفندي شان را فرسايش دهد.

در همين راستا در روزهاي گذشته نيز نيروهاي يمني عمليات هاي مختلفي را عليه تاسيسات عربستان اجرا کردند و پيش بيني راقم سطور اين است که اين قبيل حملات در روزهاي آينده نيز امتداد خواهد يافت.

حزب الله لبنان هم انتقام ترور يکي از نيروهايش در سوريه را از اسرائيل نگرفته و 3 ماه است که ارتش اين رژيم را در شمال اراضي اشغالي در آماده باش نگه داشته است.

با توجه به وعده سيد حسن نصرالله بر قطعي بودن کشتن يک نظامي صهيونيست بسياري سوال مي کردند علت تعلل حزب الله براي عمل متقابل چيست؟

واقعيت اينست که حزب الله منتظر برگزاري انتخابات در آمريکا و روي کار آمدن کابينه جديد لبنان بود.

اکنون که انتخابات آمريکا برگزار شده، تنها توافق طرفها براي تشکيل دولت سعد حريري باقي مانده و پس از آن هر لحظه احتمال عمليات حزب الله مي رود و اين حمله، اسرائيل را در برابر 2 گزينه قرار خواهد داد.

اول ، واکنش جدي و بمباران لبنان ؛ و دوم سکوت و صرفنظر کردن از رويارويي.

انتخاب اول با التفات به توان رزمي حزب الله در زمين، هوا و دريا، هزينه هاي بسياري را متوجه رژيم صهيونيست خواهد کرد که عقلاي آن با توجه به شرايط داخلي به هيچ عنوان انجامش را به صرفه نمي دانند. 

گزينه دوم نيز تمام حيثيت و قدرت بازدارندگي ارتش عبري را بر باد داده و اميدهاي شهروندان اين رژيم به بازدارندگي آن را کمرنگ خواهد کرد؛ فلذا نتانياهو و مشاورانش به اصطلاح شطرنجي، در شرايط آچمز قرار گرفته اند.

در نهايت از شواهد و قرائن اينگونه بر مي آيد که با روي کار آمدن جو بايدن در ايالات متحده، محور مقاومت نيز از حالت تدافعي خارج شده و به خصوص با پايان يافتن تحريم تسليحاتي ايران ، اتمام جنگ در سوريه و شايد يمن در آينده نه چندان دور ، اسرائيل بايد خود را مهياي شرايط جديدي نمايد.
 

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60191
2 نظر
سهام نصاری سهام نصاری 20:14:21 - 1399/08/26
وشاید این مقدمات انتقام سخت وعده داده شده باشد...!
احسان معتمدی احسان معتمدی 20:11:58 - 1399/08/28
شاید هم آل سعود از هم بپاشند و همدیگر را بکشند و شاه اردن و ترکیه که عاشق تسلط بر مکه و مدینه هستند ارتش هایشان را روانه حجاز کنند و ما فقط نظاره گر آنها باشیم
دسته بندی