× تماس با ما
2 0 نظرات 1739 بازدید
تاریخ انتشار 6 روز پیش

ماجرای پهپاد اسرائیلی سقوط کرده در خاک ایران چیست؟

ماجرای پهپاد اسرائیلی سقوط کرده در خاک ایران چیست؟

ماجراي پهپاد اسرائيلي سقوط کرده در خاک ايران چيست؟

پهپاد سقوط کرده در داخل کشورمان هاروپ يا هارپي 2 نام دارد که ساخت صنايع دفاعي رژيم صهيونيستي بوده و در اختيار ارتش جمهوري آذربايجان قرار دارد.

هاروپ

چند وقتي است که آتش درگيري ها بين کشورهاي جمهوري آذربايجان و ارمنستان در منطقه قره باغ شعله ور شده و اين دو کشور در اين منطقه درگير هستند. طرفين در اين درگيري ها از ادوات مختلفي استفاده مي کنند که يکي از اين ادوات پهپادهاست که هر دو کشور هم از آن ها بهره مي برند. 

يکي از موضوعاتي که در اين درگيري ها مهم و حائز اهميت است، فرود آمدن راکت هاي طرفين درگير و يا ورود پهپادهاي آن ها به داخل مرزهاي جمهوري اسلامي ايران به عنوان يک کشور هم مرز با آن هاست؛ اما طبق اصول نظامي و با توجه به پيشرفت هاي تکنولوژي در دوران کنوني وقوع خطاي نظامي آن هم به مراتب متعدد کمي دور از باور است. 

 

مقامات مختلف کشورمان نيز در خصوص درگيري هاي قره باغ و راکت هايي که وارد خاک ايران شده، همواره به طرفين درگير تذکر داده اند و آن ها را به خويشتنداري دعوت کرده‌اند.  در روزهاي اخير هم علاوه بر راکت‌هاي جنگ قره باغ، يک فروند پهپاد هاروپ متعلق به ارتش جمهوري آذربايجان وارد حريم هوايي ايران شد و با فاصله 65 کيلومتري از مرز ايران و جمهوري آذربايجان در نزديکي شهرستان هريس در استان آذربايجان شرقي سقوط کرد.  

 

پهپاد جمهوري آذربايجان در کدام منطقه ايران سقوط کرده است؟

بهروز ندايي معاون سياسي امنيتي استاندار اردبيل سقوط يک فروند پهپاد در اراضي زراعي روستاي اوزن تپه عليا از توابع شهرستان مرزي پارس‌آبادمغان را تاييد کرد. او در ادامه افزود که تعلق و مالکيت اين پهپاد و چگونگي سقوط آن در منطقه تحت بررسي است و اين پهپاد خسارتي نداشته است.

اما پس از انتشار فيلم‌ها و تصاوير مربوط به اين پهپاد، مشخص شد که اين پهپاد از نوع پهپاد انتحاري هاروپ متعلق به جمهوري آذربايجان  است که براي آشنايي بيشتر با اين پهپاد آن را در ادامه معرفي مي کنيم.

 

 

پهپاد هاروپ جمهوري آذربايجان چه مشخصاتي دارد؟

پهپاد سقوط کرده در داخل کشورمان هاروپ يا هارپي 2 نام دارد که ساخت صنايع دفاعي رژيم صهيونيستي بوده و در اختيار ارتش جمهوري آذربايجان قرار دارد. مداومت پروازي اين پهپاد انتحاري در حدود 6 ساعت تخمين زده مي‌شود که اگر مسير پروازي آن به شکل يک خط مستقيم باشد، برد پروازي آن به حدود هزار کيلومتر خواهد رسيد. طراحي اين پهپاد به گونه‌اي است که سطح مقطع راداري کمي دارد و هدف اصلي از طراحي آن سرکوب سيستم‌هاي پدافندي و اهداف ارزشمند طرف مقابل است.

يکي ديگر از ويژگي هاي اين پهپاد اين است که در صورت وقوع نقص فني در آن، سيستم اتوماسيون داخلي پهپاد دست به خودکشي و يا انتحار مي زند. علت اصلي آن هم قابليت حمل 23 کيلوگرم مواد منفجره است که در صورت سقوط اين امکان وجود دارد که آثار تخريبي بسياري داشته باشد. روش هدايت خودکار پهپاد هاروپ به اين شکل است که پهپاد پس از ورود به منطقه مورد نظر امواج راداري دشمن را شناسايي کرده و خود را به شکل انتحاري به هدف مشخص شده مي‌کوبد.

 

در تصاوير مخابره شده از پهپاد سقوط کرده مسلما مکانيزم خودکشي يا خود انفجاري پهپاد عمل نکرده است و روي لاشه نيز اثري از اصابت موشک پدافندي به آن نيست. منطقه سقوط نيز تقريبا 100 کيلومتر با جبهه نبرد قره باغ فاصله دارد و احتمالا اين پهپاد از عمق خاک آذربايجان پرواز کرده تا خود را به هدفش در منطقه قره باغ برساند، اما ميانه راه به دليل نقص فني خودش در خاک ايران افتاده يا اينکه از مرز تجاوز کرده و توسط سيستم‌هاي جنگ الکترونيک ايران سرنگون شده است که مستقر شدن آن‌ها در مرزهاي شمالي به سبب وجود چنين تجهيزاتي بعيد نيست.

 

درصد خطاي سيستم‌هاي پهپادي تا چه ميزان قابل قبول است؟

امير سرتيپ قاسم فراوان مشاور عالي فرمانده پدافند هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه ايران بايد با راکت‌ها و پرتابه‌هايي که به خاکش مي‌آيد چگونه برخورد کند، اظهار کرد: تحولاتي که در کشورها همسايه رخ مي‌دهد، تبعاتي را براي کشورهاي همجوار آن در پي دارد که مسئله غير معمولي و غير طبيعي نيست؛ بنابراين هنگامي که جنگ و يا رزمايشي در کشورهاي مختلف رخ مي‌دهد، کشورهاي همسايه نيروهاي خود را در حالت آماده باش قرار مي‌دهند.  

 ما پيش از اين هم درباره مسئله قره باغ مشکلات مشابهي را داشتيم که موشک‌هايي به مناطقي از ايران برخورد مي‌کرد. البته غالب آن‌ها بر اثر خطاي محاسباتي رخ مي‌داد که کم‌تر جنبه تعمدي دارد. بايد به اين نکته هم توجه کرد که ما اشتراکات مختلفي با کشورهاي جمهوري آذربايجان و ارمنستان در مسائل ديرينه و تاريخي داريم و طبعا حساسيت‌هايي در زمينه‌هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي و تاريخي داريم و تعلقات خاطر دو ملت به ايران بزرگ مثال زدني است.  

امير سرتيپ فراوان گفت: مسئولان رسمي حتما در مورد ورود پهپادهاي متجاوز به کشورمان و سقوط آن‌ها در داخل خاک جمهوري اسلامي ايران توضيحاتي را خواهند داد. به هر شکل اين پهپادها به عنوان يک سند براي ما قابل استفاده است که نشان دهيم اين پهپاد وارد عمق خاک ما شده است.  

چرا پاي پهپادهاي انتحاري و راکت‌هاي جنگ قره‌باغ به ايران باز شد؟

وي با بيان اينکه پرنده‌هاي حاضر در منطقه توسط رادارهاي ايراني پايش مي شوند، تصريح کرد: امکانات مستقر و موجود ما در حوزه راداري و پدافندي در منطقه براي ديدن انواع پرنده‌ها همچون پهپادها دور از دسترس نيست و ما به راحتي اين قبيل پرنده‌ها را از فاصله‌هاي دور دست رصد مي کنيم. البته ما طبق قوانين بين الملل به اين کشورها تذکر داده ايم، چراکه نمي‌توانيم نسبت به مسائل امنيتي مردم بي تفاوت باشيم و توانايي انهدام آن‌ها را داريم که در صورت لزوم اين کار انجام مي‌شود؛ البته اين کار بستگي به نوع دريافت اخطارهايي است که اين کشورها بايد رعايت کنند.  

اگر پرنده‌هايي مانند پهپادهاي متجاوز در عمق قابل توجهي وارد خاک ايران شوند بايد با آن‌ها مقابله کنيم. عبور بيش از 40 يا 50 کيلومتري را نمي‌توان خطاي محاسباتي قلمداد کرد، البته ممکن است که اين پهپادها دچار نقص فني هم شده باشند و ارتباط آن‌ها با مرکز کنترل خود قطع شده باشد.

نظام جمهوري اسلامي ايران نسبت به مسائل مرزي قاطعانه برخورد مي‌کند و حتما در مقابل هر گونه از اين خطاها برخورد لازم را خواهد داشت. اميدواريم که همسايگان ما از تکرار چنين حوادثي جلوگيري کنند. البته ايران نيز تا کنون با توجه به حسن همجواري با اين کشورها از وقوع اين خطاها چشم پوشي کرده است. اما در عين حال در مورد مرزهاي خود حساسيت لازم را خواهيم داشت.  

برخي کارشناسان معتقدند جريان مسيحيت‌صهيونيستي هم با شعله‌ور شدن آتش جنگ ميان ارمنستان و جمهوري‌آذربايجان بر سر مناقشه قديمي منطقه قره‌باغ - مطابق با منش هميشگي‌اش - فرصت را غنيمت‌ شمرده و مي‌کوشد با پروپاگانداي رسانه‌اي، بر آتش اين جنگ بدمد و آن را به کشورهاي همسايه، به‌ويژه جمهوري‌اسلامي ايران توسعه دهد.

تريبون رسانه‌ِاي جريان مزبور با انتشار گزارش‌ها و تحليل‌هايي هدفمند، جهت‌دار و گاهي دروغ‌بنيان از مواضع جمهوري‌اسلامي ايران در قبال اين درگيري، مي‌کوشد بر روابط ايران با کشورهاي همسايه خود،‌ به‌خصوص ارمنستان، آذربايجان و ترکيه، اثر گذاشته، به‌اصطلاح موجبات دوبه‌هم‌زني و از هم‌گسيختگي تعاملات پايدار و باسابقه ايران و کشورهاي مزبور را فراهم آورد.

 

يکي از بازرترين کارشکني‌هاي جريان مسيحيت‌صهيونيستي، اتهام واهي مواضع «دوگانه ايران» (فرصت‌گرايانه) و «ارسال مهمات و ادوات جنگي به ارمنستان از خاک ايران» است که مورد دوم با صراحت از سوي مسئولان کشور، رد شد؛ ضمن آنکه مواضع و اقدامات جمهوري‌اسلامي در مسير ميانجي‌گري و آتش‌بس ميان دو دولت متخاصم -طي روزهاي اخير-‌ کاملاً محرز مي‌باشد.

با تمام اين اوصاف، جريان مسيحيت‌صهيونيستي با وقوف بر اهميت استحکام روابط پايدار و دوستانه ميان کشور ايران و ساير کشورهاي منطقه، مترصد کمترين فرصت‌ها براي سوءاستفاده و کارشکني در جهت تحقق مهم‌ترين هدف صهيونيسم‌مسيحي، يعني شکستن اتحاد جهان اسلام و نفوذ خزنده در دل جوامع اسلامي،‌ به‌ويژه منطقه استراتژيک «غرب آسيا» است و اکنون، مناقشه قره‌باغ (با يک سمت مسيحي و يک سمت مسلمان)، مناسب‌ترين فرصت براي آغاز توطئه‌هاي تبشيري‌هاست. تبليغات رسانه‌اي، در کنار طرح‌هاي عملياتي خزنده، جزء جدايي‌ناپذير پروتکل‌هاي مسيحيت‌صيهونيستي در مسير پيشبرد طرح جهاني خود براي نابودي اسلام و تسلط مسيحيت‌اوانجيلکي بر جهان است که از رهگذر نفوذ در حوزه‌هاي سياسي، فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و اعتقادي، سعي در تحقق آن دارد. ‌

 

موضع مقامات ايراني درباره ورود راکت‌هاي جنگ قره باغ به ايران

مقامات کشورمان به دليل حُسن همجواري و روابط مهم و مورد توجه با کشورهاي جمهوري آذربايجان و ارمنستان بارها هر دو کشور را به خويشتن داري دعوت کرده‌اند. در اين رابطه، سعيد خطيب زاده سخنگوي وزارت خارجه در يکي از آخرين واکنش‌هاي خود به مناقشه قره باغ در توئيتر خود نوشت: «منازعه ناگورنو قره‌باغ را به دقت دنبال مي‌کنيم و با همه طرف‌ها در تماسيم. طرف‌هاي درگير بايد قانون جنگ را رعايت کرده و از هدف قرار دادن غيرنظاميان اجتناب کنند. خواستار آتش‌بس فوري، احترام به تماميت ارضي آذربايجان و گفت‌وگوهاي سياسي زماندار هستيم.»

در اين ميان امير سرتيپ امير حاتمي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح کشورمان نيز در واکنش به تحولات منطقه قره باغ و ورود راکت‌ها و پرتابه‌هاي حاصل از اين درگيري به خاک کشورمان گفت: امنيت مرزهاي جمهوري اسلامي ايران براي نيروهاي مسلح مقتدر و شجاع کشورمان يک موضوع اصلي، حياتي و بسيار مهم است. در اين حادثه گاهي به‌خطا گلوله‌هايي به مرزهاي جمهوري اسلامي ايران اصابت کرد که تذکرات لازم و جدي به هر دو کشور داده شد.

جمهوري اسلامي ايران مناقشات را در منطقه به‌دقت رصد و دنبال مي‌کند. جان شهروندان و امنيت خاک مقدس ايران اسلامي يک موضوع مهم و حياتي است و به هيچ وجه قابل قبول نيست که به‌علت کم‌دقتي و بي‌توجهي گلوله‌اي به خاک کشورمان اصابت کند. چنانچه اين موارد و اين بي‌دقتي‌ها توسط کشورهاي طرف مناقشه ادامه پيدا کند قطعاً تمهيدات بيشتري اتخاذ خواهد شد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59785
0 نظر
دسته بندی