× تماس با ما
4 0 نظرات 968 بازدید
تاریخ انتشار 7 روز پیش

تشدید جدال بر سر مالک محموله بنزین توقیفی منتسب به ایران

تشدید جدال بر سر مالک محموله بنزین توقیفی منتسب به ایران

تشديد جدال بر سر مالک محموله بنزين توقيفي منتسب به ايران

 

بلومبرگ از بالا گرفتن جدال حقوقي بر سر يک محموله سوخت منتسب به ايران خبر داده است.

 

يک رسانه آمريکايي گزارش داده همزمان با ورود محموله سوخت منتسب به ايران به «نيوجرسي» که آمريکا آن را توقيف کرده بود، جدال حقوقي بر سر مالک حقيقي اين محموله بالا گرفته است.

 

داده‌هاي مربوط به رصد کشتي‌ها که وبگاه شبکه خبري بلومبرگ گردآوري کرده نشان مي‌دهد نفتکش «مرسک مسينا» (Maersk Messina) در شهر «کارترت» ايالت نيوجرسي لنگر انداخته است.

 

اين دومين محموله بنزين منتسب به ايران است که آمريکا مدعي است به دليل نقض قوانين تحريم‌ها در مسير ونزوئلا توقيف شده است. ماه گذشته، نفتکش «مرسک پراگرس»  557,712 بشکه بنزين را در نيويورک تخليه کرد.

 

آمريکا مردادماه سال جاري مدعي شد محموله‌هاي 4 کشتي که در حال انتقال سوخت ايران به سمت ونزوئلا بودند را توقيف کرده است. مطابق اين ادعا اين چهارکشتي به نام‌هاي «لونا»، «پاندي»، «برينگ» و «بلا» در آب‌هاي آزاد توقيف شده‌اند.

 

مالکان کشتي‌هاي اين محموله‌ها که حاوي 1.6 ميليون بشکه بنزين بود را براي انتقال به آمريکا تحويل نفت‌کش‌هاي ديگري دادند.

 

با اين حال، ادعاي وزارت دادگستري آمريکا درباره اينکه اين محموله‌ها متعلق به ايران است از همان لحظه‌هاي آغاز انتشار اين خبر به چالش کشيده شد.

 

«حجت سلطاني»، سفير ايران در ونزوئلا نخستين فردي بود که برخي تفاسير مبني بر اينکه نفتکش‌ها متعلق به ايران بوده‌اند را رد کرد. او در توئيتر نوشت: «يک دروغ و جنگ رواني ديگر از دستگاه تبليغاتي امپرياليسم آمريکا. نه کشتي‌ها ايراني‌ هستند و نه مالک يا پرچم آنها ارتباطي به ايران دارد. ترامپ تروريست نمي‌تواند حقارت و شکست خود در برابر ملت بزرگ ايران را با تبليغات دروغين جبران کند.»

 

دولت ترامپ براي اينکه بتواند بار اين کشتي‌ها را بفروشد بايد نخست ادعاي خود مبني بر اينکه آنها متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران هستند را ثابت کند. مالکان اماراتي و عماني 4 محموله سوخت توقيف‌شده با شکايت به دادگاه نسبت به کنترل اين محموله‌ها ادعاي حق کرده‌اند.

 

دادگاه منطقه‌اي کلمبيا اعلام کرده است شرکت بين المللي «مبين امارات» خود را مالک محموله هاي نفتکش هاي «بلا» و «برينگ» اعلام کرده است. شرکت «عمان فيول» مستقر در انگليس نيز اعلام کرد محموله هاي داخل نفتکش هاي «پاندي» و «لونا» به اين شرکت تعلق داشته است. شرکت «سوهار فيول» عمان نيز مالکيت بخشي از محموله داخل نفتکش لونا را قبول کرده است.

 

بنا بر درخواست اين شرکت ها از دادگاه، «شرکت هاي مدعي مبين، عمان فيول و سوهار فيول در اين قراردادها سهم مالي دارند و مالکيت و کنترل اين محموله ها حق بديهي آنهاست.»

 

جمهوري اسلامي ايران ارتباط با اين محموله‌ها را تکذيب کرده است. «محمود واعظي»، رئيس دفتر رئيس‌جمهور گفته بود کشتي‌ها و پرچم آن‌ها متعلق به ايران است.

 

او گفت: «محموله اين کشتي‌ها فروخته شده و پول آن هم گرفته شده است. به هر صورت نفت در آب‌هاي بين‌المللي و درجاهاي مختلف در حال خريد و فروش است، اما اين که ممکن است سوخت ايران باشد ما سوختي که مي فروشيم و پول آن را مي گيريم دنبال نمي‌کنيم.»

 

وزارت دادگستري آمريکا به درخواست بلومبرگ براي اظهارنظر درباره اين موضوع پاسخ نداده است.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59784
0 نظر
دسته بندی