× تماس با ما
4 2 نظرات 3216 بازدید
تاریخ انتشار 7 روز پیش

واکنش ها به سخنان جنجالی روحانی درباره صلح امام حسن(ع)

واکنش ها به سخنان جنجالی روحانی درباره صلح امام حسن(ع)

واکنش ها به سخنان جنجالي روحاني درباره صلح امام حسن(ع)

 

جلسه هيئت دولت به رياست حسن روحاني، صبح ديروز برگزار شد، اما گويا رئيس جمهور با توجه به زمان جلسه که در آستانه رحلت پيامبر اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبي(ع) و علي بن موسي‌الرضا(ع) است؛ فرصت را مغتنم شمرد تا براي بار چندم از صلح امام حسن(ع) بگويد که البته بازهم با واکنش هايي درباره نحوه روايت اش از اين ماجرا و به نوعي مصادره به مطلوب  اين واقعه تاريخي مواجه شد.

 

روحاني صبح ديروز صريح‌تر از هميشه گفت: «امام حسن(ع) امام صلح و پيوند بود، ايشان امامي بود که با ايجاد وحدت براي حفظ اساس اسلام، گام برداشت. وقتي برخي از اصحاب امام حسن(ع) آمدند  با زبان معترضانه که چرا صلح کرديد، چرا پيمان را امضا کرديد، حضرت فرمودند، جامعه اسلامي که فقط شما 10 نفر نيستيد، شما 20 نفري که اين جا نزد من آمديد که فقط دنياي اسلام نيستيد. من در مسجد رفتم براي مردم سخنراني کردم و ديدم اکثريت قاطع جامعه صلح مي‌خواهند و وقتي که مردم اين را مي‌خواهند، صلح را انتخاب مي‌کنم. اين راه امام مجتبي(ع) است.

 

امام مجتبي به ما مي‌آموزد که مرد جنگ باشيم به روز جنگ و مرد صلح باشيم به روز صلح. اگر در روز صلح، جنگيديم و در روز جنگ، صلح کرديم، هر دو خطا و اشتباه است. به‌موقع بايد بايستيم و بجنگيم و به‌موقع بايد صلح کنيم». اما اين اظهارات روحاني که البته پيشتر هم کم وبيش از جانب خود او تکرار شده بود، باعث واکنش هايي شد.

 

محمد ايماني از فعالان سياسي اصولگرا در اين باره نوشت: «آقاي روحاني چندمين بار است که اصرار دارد صلح امام حسن(ع) را مصادره به مطلوب کند و به خيانت برخي خواص و فرماندهان لشکر در اين صلح تحميلي نپردازد؛ چرا؟! آيا فصل خيانت ياراني مانند عبيد ا... بن عباس، از کتاب تاريخ آقاي روحاني سرقت شده؟ يا تعمدي براي کتمان اين فصل مهم وجود دارد؟! عبيد ا... بن عباس، فردي با نفوذ و فرمانده لشکر امام حسن(ع) بود اما به نصايح و هشدار هاي امام(ع) هنگام مذاکره با معاويه و عمروعاص تمکين نکرد. معاويه، هم او را فريب داد و هم با رشوه اي هنگفت خريد! عبيد ا... به همراه هشت هزار نفر، همان وسط جنگ، به جبهه دشمن پيوست! اگر صلح و نرمش قهرمانانه، براي امام حسن(ع) تدبيري شجاعانه محسوب مي شود، براي ابن عباس ها که در اطراف امام(ع) فراوان بودند، خيانت و ننگ و عار ابدي است».

 

ايماني دربخش ديگري از يادداشت خود افزوده است: «صلح بر جنگ ترجيح دارد؛ اما زماني که دشمن بناي زورگويي و تعدي و باج خواهي نداشته باشد. در مقابل دشمن متخاصم بايد ايستاد و جنگيد.

 

پرچم صلح را در چنان شرايطي بالا بردن، عين خيانت و حماقت است. در چنين موقعيتي، خواص و صاحب منصبان و تريبون داران هستند که مي توانند مردم را به مقاومت -با سرانجام عزت و پيروزي- فرا بخوانند يا بر اثر آلودگي به دنياطلبي و اشرافيت و نفوذ، نسخه تسليم را تجويز کنند. »

جالب آن که سال 94 هم وقتي روحاني اين بحث را مطرح کرده بود، داريوش سجادي از فعالان سياسي در خارج از کشور در يادداشتي نوشته بود: «اهتمام امام حسن در صلح با معاويه حفظ حداقل ها از سر معذوريت ها بود. به تعبير رساي آن حضرت؛ "من به اين علت حکومت و زمامداري را به معاويه واگذار کردم که اعوان و ياراني براي جنگ با وي نداشتم. اگر ياراني داشتم شبانه روز با او مي جنگيدم تا کار يک سره شود."» اما سخنان ديروز روحاني درباره صلح امام حسن باعث واکنش تعداد زيادي از کاربران فضاي مجازي نيز شد. در ادامه گزيده اي از اين واکنش ها مي آيد:

 

*روحاني که از عاشورا درس مذاکره گرفته بود، از صلح امام حسن(ع) نيز نتيجه گرفته بايد رفت و با آمريکا صلح کرد غافل از اين که... صلح امام حسن(ع) نتيجه خيانت خواص بود. ايشان فرماندهان خائني مثل ابن عباس داشتند اما...رهبر انقلاب، سردار سليماني ها را دارند! به جاي تحريف تاريخ، کمي کار کنيد.

 

*آقاي روحاني امام حسن(ع) اگر صلح کردند به اجبار و اکراه و فشار اطرافيانشان بود و اقتضاي زمانه‌شان وگرنه زمان، زمان جنگ بود و ايشان براي پيکار با دشمنان زمانه‌شان کاملا آمادگي داشتند «اگر اطرافيان يار مي‌بودند».

 

*کسي منکر صلح نيست ولي اينا که جنگ مي‌خوان بايد باهاشون جنگ کرد چه جنگ نظامي، اقتصادي، فرهنگي و... نه اين که ... در موقع جنگ با دشمن بخندي و وسيله دفاعت رو به اونا بدي که اين ... محضه.

 

* کاربري هم فيلمي از دکتر رجبي دواني که پيشتر به اين سخنان روحاني واکنش داشته در صفحه توئيتر خود گذاشت و به نقل از وي نوشت: در آن زمان مي خواستند امام حسن(ع) را زنده يا کشته تحويل معاويه دهند، حال آن که سيل مردم انقلابي ما که حماسه هاي عظيم 9 دي و22 بهمن ها آفريده اند هرگز نخواهند گذاشت که ما قابل تشبيه با دوران سخت امام حسن(ع) باشيم.

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59782
2 نظر
 بدون نام 10:49:10 - 1399/07/25
نتیجه تحمیل کردن صلح به امام حسن خوراندن جام زهر بود
حسین حمزه لوئی حسین حمزه لوئی 18:28:11 - 1399/07/24
سلام
شخص آقای رائفی پور داره تلاش میکنه شهادت پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم رو یادآوری کنه و این مسلئه به این مهمی رو اثبات کنه ، بعد شما در سایتتون رحلت درج میکنید !!!!!
دسته بندی