× تماس با ما
1 0 نظرات 372 بازدید
تاریخ انتشار 8 روز پیش

وزیر خارجه چین: استراتژی هندوپاسیفیک آمریکا به چشم انداز توسعه و صلح شرق آسیا آسیب می زند

وزیر خارجه چین: استراتژی هندوپاسیفیک آمریکا به چشم انداز توسعه و صلح شرق آسیا آسیب می زند

وزير خارجه چين: «استراتژي هندوپاسيفيک» آمريکا به چشم انداز توسعه و صلح شرق آسيا آسيب مي زند
 

وانگ ئي وزير خارجه چين در نشست خبري مشترک با وزير خارجه مالزي در واکنش به «استراتژي هندوپاسيفيک» آمريکا و چگونگي نگاه چين به اين مسئله گفت: در دنياي امروز، شرق آسيا از پوياترين مناطق توسعه و از اقتصادي با بيشترين پتانسيل توسعه در آينده برخوردار است.

 

موفقيت اين منطقه طي سالهاي گذشته به دليل پايبندي به ارزشهاي همبستگي و همکاري آسيايي، پايبندي به سازگاري با روند جهاني شدن، پايبندي به گام برداشتن در مسير صحيح چندجانبه گرايي و پايبندي به ساختار آسه آن به عنوان محور همکاري منطقه اي است در مواجهه با يک قرن از تحولات و شيوع اپيدمي جهاني، ما بايد صلح و ثبات را که به آساني در شرق آسيا بدست نيامده حفظ کنيم و رونق و شکوفايي و توسعه پايدار شرق آسيا را ارتقا دهيم. ما همچنان بايد به اين مفاهيم با ارزش و مدلهاي همکاري موثر پايبند باشيم.
 

وانگ يي خاطرنشان کرد آنچه که آمريکا تحت عنوان "استراتژي هند و اقيانوس آرام" مطرح نموده، در واقع با تکيه بر سازوکار چهار کشور "آمريکا، ژاپن، هند و استراليا" در تلاش براي ساختن نسخه جديد به اصطلاح هندو-اقيانوس آرام از"ناتو" هستند.
 

آنچه اين استراتژي ترويج مي کند ذهنيت مدت ها منسوخ شده جنگ سرد است که تقابل گروهي و بازي ژئو را ترويج مي دهد وآنچه که حفظ مي کند موقعيت سلطه گر و سيستم هژموني ايالات متحده است. اين استراتژي مغاير با روحيه سود متقابل و برد-برد در همکاري هاي شرق آسيا است، به چارچوب منطقه اي آسه آن به عنوان محور همکاري ضربه وارد مي کند و به چشم انداز صلح و توسعه در شرق آسيا آسيب مي زند.
 

اين استراتژي به خودي خود يک خطر بزرگ پنهان امنيتي است. اگر به زور به جلو سوق داده شود، نه تنها يک عقبگرد تاريخي است، بلکه يک شروع خطرناک است. من باور دارم همه طرف ها در اين مورد از آگاهي و هوشياري کافي برخوردار خواهند ماند.
 

وانگ يي تأکيد کرد که آينده و سرنوشت يک منطقه بايد توسط مردم منطقه تعيين شود. کشورهاي آسياي شرقي حق تحقق توسعه و ثبات خود را دارند و همچنين حق دارند يک سياست خارجي مستقل را دنبال کنند. چين به عنوان يک عضو مهم در شرق آسيا، به عنوان يک همسايه و شريک  خوب براي آسه آن، همواره از توسعه و جوان سازي آسه آن قاطعانه حمايت کرده، از موقعيت مرکزي آسه آن در همکاري هاي منطقه اي محکم حمايت نموده و به صلح و ثبات در شرق آسيا پايبند بوده است. ما به تمرين تئوري ديپلماتيک صداقت، صميمت، همسايه، بهره وري و مدارا با پيرامون ادامه خواهيم داد و در صلح و توسعه پايدار آسياي شرقي نقش مثبتي ايفا خواهيم نمود.

 

مترجم: زهرا بهرامي

 

https://www.fmprc.gov.cn/web/wjbzhd/t1823539.shtml%D8%AF

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59777
0 نظر
دسته بندی