× تماس با ما
2 1 نظرات 1052 بازدید
تاریخ انتشار 9 روز پیش

رئیس جمهور آمریکا در آستانه سکته است!

رئیس جمهور آمریکا در آستانه سکته است!

رئيس جمهور آمريکا در آستانه سکته است!

 

حميدرضا عاصفي: من حمله گسترده نظامي مستقيم ايالات متحده به ايران را منتفي مي‌دانم. اتفاقا ترور سردار شهيد سليماني در خاک عراق نشان داد که ترامپ لات کوچه خلوت است.

 

ديپلمات و سخنگوي وزارت‌خارجه در دولت اصلاحات:

- اگر دونالد ترامپ با ايران مذاکره نکند، سکته خواهد کرد و امروز فکر مي‌کنم که به اين وضعيت نزديک شديم. دونالد ترامپ به ‌شدت تحت فشار قرار دارد و وضعيت او در انتخابات پيش‌رو نگران‌کننده است. البته اين را هم بگويم که دونالد ترامپ به اصطلاح عاميانه لات کوچه خلوت است و اظهارات گستاخانه اخير او درباره ايران نيز نشان‌دهنده فرهنگ امريکايي است که ترامپ در آن تربيت شده است. نکته حائز اهميت ديگر اين است که جمهوري اسلامي ايران در اين مدت بسيار مدبرانه و حکيمانه از گفت‌وگو با دولت ترامپ حذر کرده است.

 

- ميزان فشار بر ترامپ عملا قدرت تصميم‌گيري او را زايل کرده است. نکته‌اي که نبايد فراموش بشود اين است که اگر دونالد ترامپ موفق شود ايران را در 3 هفته آتي پاي ميز مذاکره بياورد مانور تبليغاتي بسيار مهمي در آستانه انتخابات به حساب خواهد آمد و حتي احساس مي‌کند که شايد با اين مانور بتواند بر تعداد آراي ريخته شده به صندوق راي خود بيفزايد.

 

- اگر ترامپ براساس عقل و منطق تصميم‌گيري مي‌کرد هرگز دست به ترور سردار سليماني نمي‌زد و مي‌فهميد که با اين قبيل اقدامات اتفاقا ايران را از ميز مذاکره دور و دورتر مي‌کند.

 

- کاندوليزا رايس پس از ترور سردار شهيد قاسم سليماني گفت ما هم در دولت‌هاي پيشين امريکا به اين نتيجه رسيده بوديم که اين مقام ايراني را ترور کنيم اما محاسبه‌هاي ما نشان داد که هزينه اين اقدام براي ايالات متحده بيش از منافع‌آن خواهد بود اما مساله اينجاست که ترامپ ابله (نقل به مضمون) اين محاسبه‌ها را نکرده بود.

 

- دونالد ترامپ سه احتمال را در نظر گرفته است: يا ايران به پاي ميز مذاکره مي‌آيد، يا کاسه صبر ايران لبريز مي‌شود و دست به اقدام قهرآميز مي‌زند يا امريکا براي تحريک ايران دست به حرکتي در عراق يا لبنان يا نزديکي مرزهاي ايران خواهد زد.

 

- او هم در تعريف هدف نخست که به پاي ميز مذاکره نشستن ايران در 3 هفته آتي است، اشتباه کرده و هم در تبيين هدف دوم که تحريک ايران به اقدام قهرآميز است. درباره گزينه سوم که توسل به اقدام نظامي هم باشد بايد به اين نکته توجه داشت که افکار عمومي امريکا مخالف چنين ماجراجويي نظامي است.

 

- ساختار سياسي يا قوه عاقله در ايالات متحده نيز به اين نتيجه رسيده که تمديد دوره رياست‌جمهوري ترامپ براي 4 سال ديگر به نفع منافع ايالات متحده هم نخواهد بود.

 

- من حمله گسترده نظامي مستقيم ايالات متحده به ايران را منتفي مي‌دانم. اتفاقا ترور سردار شهيد سليماني در خاک عراق نشان داد که ترامپ لات کوچه خلوت است.

 

- اشتباه ترامپ اين بود که فکر مي‌کرد، مذاکره با ايران کار سختي است. جمهوري اسلامي ايران براي گفت ‌وگو شروط عجيب و غريبي نداشته و ندارد. ايران مي‌گويد ايالات متحده به حقوق ما احترام بگذارد. از موضع برابر با ايران سخن بگويد و مانند جورج بوش نگويد هرکه با من نيست بر من است.

 

- اگر ترامپ فکر مي‌کند که ايران مانند عربستان سعودي نوکر حلقه به گوش ايالات متحده است بايد عقربه‌هاي زمان را 50 سال به عقب بازگرداند و زماني رييس‌جمهور امريکا مي‌شد که در ايران رژيمي فرمانبردار امريکا مانند امروز عربستان سعودي در راس کار بود.

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59771
1 نظر
محمد مهدی شهادت محمد مهدی شهادت 00:14:56 - 1399/07/26
ای کاش به غیر از آمریکا تفکر آمریکایی هم یکته میکرد و می مرد.
دسته بندی