× تماس با ما
1 0 نظرات 477 بازدید
تاریخ انتشار 13 - 1399/07/21

عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی از دوران بگین

عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی از دوران بگین

عادي سازي روابط با رژيم صهيونيستي از دوران بگين

 

مناخم بگين سياستمدار اسرائيل از ستونهاي اصلي حاکميت سياسي اسرائيل ظرف سالهاي نيمه دوم قرن بيستم بود. او از زماني که وجود صهيونيستها در جغرافياي خاورميانه تنها در حد چند گروهک آدمکش و تروريست خلاصه مي‌شد، و هرگز چيزي به نام دولت اسرائيل در فلسطين اشغالي وجود نداشت، از ارکان اصلي نظام آتي صهيونيستي محسوب مي‌شد.

 

بگين طي 50 سال تاريخ فعاليتهاي سياسي خويش يک شاخص براي ترسيم ماهيت نظام حکومتي اسرائيل بود. تاريخ جنايات، تروريسم، تخريب، آدمکشي، قتل، غارت و شکنجه در اسرائيل با تاريخ حيات سياسي بگين ارتباط ناگسستني دارد و با آن عجين شده است. بگين که بمدت نيم قرن ستون فقرات حاکميت سياسي دولت صهيونيستي بود، در 16 اوت 1913 ميلادي در شهر بندري بريست ليتوفسک در منطقه بالتيک که در آن زمان بخشي از خاک لهستان بود، بدنيا آمد.

 

وي پس از پايان تحصيلات متوسطه وارد دانشگاه ورشو شد و در رشته حقوق از اين دانشگاه فارغ‌التحصيل گرديد. او در سال 1942 به فرماندهي سازمان يهودي ايرگون که کار انتقال يهوديان به فلسطين اشغالي را برعهده داشت انتخاب شد و در 1948 جنبش سياسي موسوم به هروت را که منعکس‌کننده افکار و اعتقادات وي و همفکرانش بود پايه‌ريزي کرد.

 

بگين در 1949 عضو کنست پارلمان اسرائيل شد، در 1967 وزير مشاور در امور خارجي و در 21 ژوئن 1977 نخست‌وزير رژيم صهيونيستي گرديد. او اين سمت را تا 1982 حفظ کرد. بگين در دوران نخست‌وزيري خود با کمکهاي اطلاعاتي گسترده سازمانهاي جاسوسي موساد و سيا و بهره‌گيري از دستگاههاي ارتباط جمعي غربي و صهيونيستي که در اختيارش بود توانست انور سادات رئيس بزرگترين کشور عربي يعني مصر را بفريبد و خود در بيت‌المقدس ميزبان وي گردد. پديده‌اي که خشم عموم مسلمين جهان را برانگيخت و سادات را در آتش قهر انقلابي مسلمانان هشيار و بپاخاسته مصري سوزانيد.

 

بگين با استقبال از ورود انور سادات حاکم مصر در 1977، زمينه انعقاد پيمان کمپ ديويد را در 1978 فراهم آورد و به دريافت جايزه صلح نوبل نائل گرديد. طرح توسعه شهرکهاي يهودي‌نشين، طرح الحاق جولان به قلمرو رژيم صهيونيستي، طرح انتقال پايتخت اسرائيل از تل‌آويو به بيت‌المقدس تجاوز سراسري نيرو‌هاي صهيونيستي به لبنان در بهار و تابستان سال 1982 و پيشروي آنان تا بيروت و بالاخره قتل عام ساکنين فلسطيني در اردوگاه صبرا و شتيلا، مهمترين رخداد‌هاي دوران 5 ساله نخست‌وزيري مناخم بگين محسوب ميشود.

 

بگين در سالهاي پس از استعفاي خود دچار نوعي بيماري جنون شد و هنگام مرگ فاقد تعادل رواني بوده است. او بعد از سادات، بعنوان دومين شاخ کمپ ديويد بود که شکسته شد و در نهم مارس 1992 در پي يک حمله شديد قلبي در سن 79 سالگي مرد.

 

منبع: مشاهير سياسي قرن بيستم، احمد ساجدي، نشر محراب قلم، 1374، ص 80

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59744
0 نظر