× تماس با ما
1 0 نظرات 293 بازدید
تاریخ انتشار 10 روز پیش

چشم‌انداز و میزان شانس حریری برای تشکیل دولت جدید

چشم‌انداز و میزان شانس حریری برای تشکیل دولت جدید

چشم‌انداز و ميزان شانس حريري براي تشکيل دولت جديد

 

رسانه‌هاي لبناني گزارش‌هاي ضد و نقيضي از چشم‌انداز و برنامه‌هاي سعد حريري و همچنين ميزان شانس وي براي تشکيل دولت جديد منتشر مي‌کنند.

 

به نظر مي‌رسد پس از آن که «نبيه بري» رئيس پارلمان لبنان چارچوب عملي ترسيم مرزها ميان لبنان و فلسطين اشغالي را اعلام کرد. اوضاع لبنان به‌ويژه در سطح دولتي و فضاي سياسي ديگر مانند گذشته نيست. بارزترين شاخص در اين زمينه اقدام اخير «سعد حريري» نخست‌وزير سابق لبنان در اعلام نامزدي خود براي نخست‌وزيري مجدد پس از گذشت يک سال از زمان استعفاي وي است که همواره تأکيد مي‌کرد امکان بازگشت او به دولت وجود ندارد مگر به‌صورت مشروط که شرط اصلي آن تشکيل دولتي متخصص يا همان تکنوکرات بدون حضور احزاب سياسي بود.

 

اما امروز حريري اصلاحاتي جزئي در شروط سابق خود وارد کرده که آن تعيين مهلت زماني براي دولت است؛ به اين صورت که يک بازه زماني 6 ماهه تعيين کرده که مأموريت آن تنها منحصر به انجام اقدامات اساسي براي جلوگيري از فروپاشي اقتصادي و مالي و بازسازي مناطق آسيب‌ديده بيروت از انفجار اخير بندر بيروت در 4 آگوست گذشته است.

 

بنابراين حريري همه شروط و برنامه‌هاي خود را درباره دولت آينده ذکر کرده و منتظر پاسخ ساير گروه هاي مربوطه در تشکيل دولت است.

 

در همين زمينه منابع 8 مارس گزارش دادند که حريري در خلال آخرين حضور تلويزيوني خود تلاش کرد پس از حمله‌اي که عليه گروه‌هاي مختلف داخلي داشت چهره خود را نزد افکار عمومي بهبود بخشيده، مسئوليت بحران‌هاي اخير پس از اعتراضات اکتبر 2019 و کناره‌گيري خود از دولت را از دوش خود و تيم سياسي‌اش بردارد.

 

اين منابع تأکيد کردند که بارزترين پيام‌هايي که حريري از خلال تحرکات اخير خود مي‌فرستد در وهله اول مربوط به عرصه داخلي لبنان و سنجيدن طرف‌هاي مربوطه در تشکيل دولت است، مبني بر اينکه آيا شروط جديد حريري را مي‌پذيرند يا آنها را غيرمنطقي توصيف مي‌کنند.

 

اين منابع همچنين سؤالي را مطرح کردند با اين مضمون که پس از گذشت اين دوره شش‌ماهه چه کسي شرايط کشور را تضمين مي‌کند و علاوه بر آن خود سعد حريري يک سياستمدار است نه متخصص؛ اما از جانب برخي طرف‌هاي داخلي و خارجي توصيه‌هايي دريافت کرده تا شروط سابق خود را براي نخست‌وزير شدن مجدداً تکرار کند با تکيه بر اين طرز تفکر که گروه اکثريت اين بار شروط وي را مي‌پذيرند.

 

اما پيام دوم حريري معطوف به عرصه خارجي است با اين مضمون که وي هرگز رئيس دولتي متشکل از سياستمداران نخواهد شد و به دنبال آن حزب‌الله و نماينده «جبران باسيل» رئيس جريان آزادملي از چنين دولتي حذف مي‌شوند؛ همانطور که آمريکا و عربستان سعودي مي‌خواهند.

 

منابع 8 مارس اشاره کردند که حزب‌الله و جنبش امل با اصل مأموريت سعد حريري براي تشکيل دولت مخالفتي ندارند؛ اما نمي‌توان تضمين کرد که دولت او بتواند از حمايت اکثريت پارلماني برخوردار شود و بنابراين درصد تصويب نام سعد حريري براي مأموريت تشکيل دولت لبنان بيش از 45 درصد نيست.

 

منابع آگاه از روند تشکيل دولت گزارش دادند که فضاي سياسي در اين زمين مثبت است و در صورتي که سعد حريري مأموريت تشکيل دولت را به‌عهده بگيرد طبيعتاً خود او وزراي سني را انتخاب خواهد کرد و تيم رئيس‌جمهور و جريان آزاد ملي وزيران مسيحي را انتخاب مي‌کنند و اين نشان مي‌دهد که چشم‌انداز دولت به‌طور کامل مسدود نشده است.

 

در چارچوب مواضع اعلام‌شده از سوي سعد حريري يک منبع اسلامي معتقد است که حريري پيام‌هاي مثبتي به سمت گروه‌هاي شيعه و نظام سوريه با وجود حمله‌اي که ضد آنها صورت داده بود، فرستاده است.

 

اما از سوي ديگر سعد حريري، حزب نيروهاي لبناني به رياست جعجع را مورد هدف قرار داده و از «وليد جنبلاط» رئيس حزب سوسياليست ترقي‌خواه نيز انتقاد کرده است. اين به معناي آن است که با يک حريري ورژن جديد روبرو هستيم که قرار نيست ديگر کاملاً همسو با مواضع جنبلاط حرکت کند.

 

منبع مذکور اظهار داشت که اين پيام‌ها به معناي ارائه برگه‌هاي اعتماد حريري به حزب‌الله است و از سوي ديگر رئيس جريان المستقبل پيام‌هاي مثبتي براي محور مقاومت و نظام سوريه فرستاده که قبل از اين وجود نداشت.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59741
0 نظر
دسته بندی