× تماس با ما
1 0 نظرات 332 بازدید
تاریخ انتشار 11 روز پیش

بایدن با کیم جونگ دیدار می کند؟

بایدن با کیم جونگ دیدار می کند؟

بايدن با کيم جونگ ديدار مي کند؟

 

 مشاور نامزد دموکرات انتخابات آمريکا گفت اگر ديدار بين سران واشنگتن و پيونگ‌يانگ کاري از پيش ببرد، او حتماً درصورت پيروزي در انتخابات اين کار را خواهد کرد.

 

 برايان مک‌کئون، مشاور امور خارجه «جو بايدن» نامزد دموکرات انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا گفت، او در صورت دستيابي به پيروزي آمادگي دارد با «کيم جونگ اون» رهبر کره شمالي ديدار کند.

 

مک‌کئون در مصاحبه با  خبرگزاري «يونهاپ» گفت:‌ «قطعاً اعتقاد دارم [رويکرد بايدن] نسبت به دولت ترامپ متفاوت خواهد بود. جو بايدن اين را درک مي‌کند که مسئله کره شمالي پيچيده است و نمي‌توان آن را با چند ديدار بين دو رهبر حل و فصل کرد».


او که سمت معاون سياسي وزير دفاع اسبق آمريکا را در کارنامه دارد در ادامه گفت: «فکر مي‌کنم اگر ديدار با کيم بخشي از يک راهبرد واقعي باشد که ما را درخصوص مسئله خلع سلاح هسته‌اي پيش ببرد، بايدن مشتاق خواهد بود اين کار را انجام دهد. اين در حالي است که ترامپ بدون آنکه راهبرد دقيقي براي رسيدن به اهدافمان تعيين کند با ديدار بين رهبران شروع کرد».

 

مک‌کئون که از 1985 در ارتباط نزديک با بايدن بوده گفت: «ما راهبردي اصولي درقبال چالش کره شمالي در پيش خواهيم گرفت و با شرکاي خود در ژاپن و کره [جنوبي] همکاري نزديکي خواهيم داشت و به طور هم‌زمان با جمهوري خلق چين همکاري خواهيم داشت تا به سمت چيزي که فکر مي‌کنم هدف مشترک همگي است حرکت کنيم و اين هدف خلع سلاح اتمي کره شمالي و اطمينان از صلح و آسايش در اين منطقه است».

 

وي تأکيد کرد‌: «پيش از انجام هرگونه ديدار، بايد کارهايي جدي در سطوح پايين‌تر ديپلماتيک انجام شود تا اينکه امتياز ديدار دو رهبر به کره شمالي داده شود زيرا همان‌طور که مي‌دانيد درخصوص مذاکره پيچيده‌اي نظير مسئله هسته‌اي کره شمالي، با ديدار يکي دو ساعته رهبران چيزي حل نمي‌شود».

 

مک‌کئون در ادامه گفت بايدن، «باراک اوباما» رئيس جمهور سابق آمريکا نيست و جهان نيز ظرف چهار سال گذشته تغيير کرده است. با اين حال بايدن از ارسال کمک‌هاي بشردوستانه براي مردم کره شمالي استقبال مي‌کند و هم‌زمان با چارچوب‌هاي تحريمي فعلي پيش خواهيم رفت و لغو يا کاهش اين تحريم‌ها به ارزيابي اوضاع در آن زمان بستگي خواهد داشت.

 

مشاور بايدن در حالي اين اظهارات را مطرح کرد که کيم جونگ اون در سخنراني خود هيچ اشاره‌اي به آمريکا و مذاکرات نيمه کاره ميان پيونگ‌يانگ و واشنگتن نکرد و در مراسم رژه نظامي در اين کشور بر تداوم تقويت توان نظامي و بازدارندگي اين کشور از جمله در برابر تهديدات فزاينده اتمي تأکيد کرد.

 

 کره شمالي در رژه بزرگ نظامي خود که شنبه بعد از ظهر به وقت تهران برگزار شد، يک نوع موشک بالستيک  قاره پيماي جديد متحرک به نمايش گذاشت که به گفته کارشناسان بزرگ‌تر از نمونه‌هاي قبلي است.

 

کيم و ترامپ تا کنو سه بار با يکديگر ديدار داشته‌اند تا در ازاي خلع سلاح اتمي شبه‌جزيره کره، تحريم‌ها عليه کره شمالي لغو شوند اما اين ديدارها هيچ نتيجه‌اي نداشته‌اند.

 

ترامپ وعده داده در صورت انتخاب مجددش به سرعت با کره شمالي به توافق برسد. اين در حالي است که «کيم يو جونگ» خواهر «کيم جونگ اون» رهبر کره شمالي ماه گذشته گفته است، چهارمين ديدار ميان کيم و ترامپ «غيرضروري» و «بي‌فايده» است.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59739
0 نظر
دسته بندی