× تماس با ما
2 0 نظرات 890 بازدید
تاریخ انتشار 11 روز پیش

کویت در دوره شیخ نواف به کدام سمت می رود ؟

کویت در دوره شیخ نواف به کدام سمت می رود ؟

کويت در دوره شيخ نواف به کدام سمت مي رود ؟


حکومت کويت به ترتيب فعلي را شيخ مبارک فرزند سوم صباح دوم ايجاد کرد. وي پس از برادرانش محمد و عبدالله در سال 1896 به امارت رسيد و بنيان هاي حکومت آل صباح کويت را پايه ريزي نمود و به همين علت به "مبارک الکبير" مشهور گشت.

 

او چند پسر داشت اما اعلام کرد که حاکميت بر کويت بايد در پسرانش جابر و سالم و اعقاب ذکور ايشان تداوم يابد؛ زيرا جابر و سالم مادرشان شيخة بنت دعيج، از آل صباح بود.

 

پس از جابر و سالم ، احمد پسر جابر و سپس عبدالله و صباح پسران سالم به قدرت رسيدند و سپس حکومت بار ديگر به تيره شيخ جابر بن مبارک منتقل شد و شيخ جابر الاحمد نتيجه شيخ مبارک الکبير به امارت رسيد.

 

دوره شيخ جابر پر از تلاطم  بود؛ از انقلاب اسلامي ايران و ترس شديد پادشاهي کويت از آن گرفته، تا اشغال کويت توسط ارتش صدام . البته او و وليعهدش بسيار خوش شانس بودند که فرصت فرار يافته و توانستند به عربستان بگريزند و دولت در تبعيد را در شهر طائف ايجاد کنند.

 

وليعهد او شيخ سعد پسر عبدالله سالم بود که به علت نژاد مادرش، چهره اي سياه داشت. با مرگ شيخ جابر ، مجلس کويت به علت کهولت سن و بيماري شيخ سعد، اجازه نداد او به قدرت برسد و حدود 2 هفته کويت بحران جانشيني را تجربه کرد.

 

 برخي تحليلگران معتقدند علت اصلي اجازه ندادن مجلس کويت به شيخ سعد براي سوگند پادشاهي ، نگاه نژادپرستانه مجلس کويت و بخشي از آل صباح بوده است چرا که وي از مادري سياه پوست بود.

 

به هر حال شيخ سعد تنها 2 هفته امير ماند و پس از وي شيخ صباح الاحمد الجابر که حدود 40 سال وزير خارجه و سپس نخست وزير کويت بود به قدرت رسيد.

 

در اينجا خاطر نشان مي شود کويت تنها کشور عربي حاشيه خليج فارس است که يک دموکراسي نسبي داشته و مجلس آن بايد به گزينه هاي پيشنهادي براي وليعهدي و اميري که از سوي آل صباح تعيين مي شود ، راي اعتماد دهد.

 

البته امير اين کشور اختيار انحلال پارلمان را نيز دارد و اگر چه مجلس الامه در انتخاب وليعهد و امير نقش ايفا مي کند ، لکن پس از آن ديگر به طور جدي قدرت کنترل او را نداشته و از اين منظر حکومت فعلي کويت مقداري به دولت مد نظر توماس هابز که در کتاب لوياتان مطرح مي کرد، نزديک است.

 

شيخ صباح الاحمد امير متوفي کويت ، فردي عاقل ، دنياديده و داراي درک صحيح از روابط بين الملل بود که توانست در مناسبات کويت با دولت هاي دنيا نوعي توازن ايجاد کند و کشورش را از گزند تلاطمات در امان بدارد .

 

 امير جديد شيخ نواف که برادر ناتني امير فقيد است ، بيشتر گرايشات سنتي و قبيلگي دارد و به نظر مي رسد نتواند به سان شيخ صباح بر کويت حکمراني کند ولي چون سلفش درک درستي از مسائل منطقه خواهد داشت.

 

نکته بسيار جالبي که اخيرا راقم سطور بدان برخورد اين بود که تلويزيون کويت از تشکر شيخ نواف در پاسخ به پيام تبريک "هشام شرف" وزير خارجه دولت نجات ملي يمن (وابسته به انصارالله) خبر داد که حکايت از هوشياري امير جديد اين کشور و اشراف آن به واقعيت هاي ميداني يمن و به طور کلي خاورميانه دارد( اين در در حالي ست که سعودي ، امارات ، بحرين ، مصر ، قطر و ... دولت انصارالله را نامشروع دانسته و آنان را کودتاچيان وابسته به ايران معرفي مي کنند).

 

در نهايت به اعتقاد نگارنده ، با روي کار آمدن امير جديد ، تغيير خاصي در سياست هاي کويت ايجاد نخواهد شد چرا که اولا در اين کشور جامعه مدني در قالب ديوانيه ها نقش آفريني مي نمايد و در نتيجه يک آزادي نيم بند وجود دارد و دوما برخلاف ساير امارات حاشيه جنوبي خليج فارس ، قدرت در کويت بين مردم و آل صباح تقسيم شده است و امير آن مطلق العنان نيست و به همين علت براي مثال اگر بر اثر فشارهاي ايالات متحده، شيخ نواف تصميم بگيرد با رژيم صهيونيستي رابطه برقرار کند ، پارلمان بدون شک مخالفت خواهد کرد.

 

جهت قوام بخشي به ادعاي فوق يادآوري مي شود "مرزوق الغانم" رئيس پارلمان کويت هنگام سخنراني در اجلاس روساي مجالس عربي که سال گذشته برگزار گرديد، در يک اقدام متهورانه ، طرح معامله قرن مدنظر ترامپ را مقابل دوربين هاي خبري به سطل زباله انداخت در حالي که هيچ کدام از مسئولان کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس حتي اگر مايل هم باشند جرات و جسارت چنين اقدامي را به خود نخواهند داد.

 

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59738
0 نظر
دسته بندی