× تماس با ما
1 0 نظرات 843 بازدید
تاریخ انتشار 11 روز پیش

وانگ یی وزیر امور خارجه چین با ظریف وزیر امور خارجه ایران در تِنگ چونگ یون نَن دیدار و گفت وگو کرد.

وانگ یی وزیر امور خارجه چین با ظریف وزیر امور خارجه ایران در تِنگ چونگ یون نَن دیدار و گفت وگو کرد.

وانگ يي وزير امور خارجه چين با ظريف وزير امور خارجه ايران در تِنگ چونگ يون نَن ديدار و گفت وگو کرد.

 

وانگ يي: جهان امروز دستخوش تحولاتي است که در صد سال گذشته سابقه نداشته و با چالش ها و تهديدات جديدي روبرو است و جامعه بين الملل بيش از هر زمان ديگري، به حمايت از چندجانبه گرايي، رعايت انصاف و عدالت و توسعه همکاري هاي آزادانه نياز دارد.

 

چين و ايران شرکاي استراتژيک همه جانبه هستند و چين مايل است تا روابط خود با طرف ايراني، مبارزه با اپيدمي و ديگر زمينه هاي همکاري را تقويت نموده و همسو با ديگر کشورها از چندجانبه گرايي دفاع نمايد و با قلدري يک جانبه مخالفت نمايد و از عدالت و برابري در جامعه بين المللي و منافع مشترک کشورهاي در حال توسعه حفاظت نمايد.


وانگ يي اشاره کرد: چين همواره متعهد به حفظ  اقتدار و کارآمدي برجام است ما معتقديم حفاظت از برجام، حفاظت از دستاوردهاي چند جانبه گرايي است و حفاظت از راه حل ثمربخش حل مشکلات از طريق مذاکره و حفاظت از اقتدار سازمان ملل متحد و شوراي امنيت است چين با هر نوع اقدام يک جانبه گرايانه که مخرب توافق همه جانبه است، مخالف است و همچنان به اجراي برجام و قطعنامه 2231 شوراي امنيت ادامه خواهد داد و از راه حل سياسي مسئله هسته اي ايران دفاع خواهد نمود. 


وانگ يي خاطرنشان کرد: به منظور توجه به دغدغه هاي امنيتي طرفين چين پيشنهاد کرد با پيش شرط حفظ برجام، يک پلت فرم گفتگوي چند جانبه منطقه اي  ايجاد شود همه طرفين ذي نفع نيز در شرايط برابر شرکت کرده و از طريق مذاکرات، درک متقابل را ارتقا دهند و حل و فصل مسائل امنيتي پيش روي خاورميانه و منطقه خليج را با استفاده از ابزارهاي سياسي و ديپلماتيک بررسي کنيد. چين نسبت به نوع شکل گيري و محتوا آن رويکرد گشاده دارد و از همه طرف ها براي بحث و بررسي استقبال مي کند.

 

مترجم: زهرا بهرامي

https://www.fmprc.gov.cn/web/wjbzhd/t1823103.shtml

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59737
0 نظر
دسته بندی