× تماس با ما
1 0 نظرات 889 بازدید
تاریخ انتشار 11 روز پیش

داروی کووید-19، با سلول هایی کشت یافته از جنین سقط شده

داروی کووید-19، با سلول هایی کشت یافته از جنین سقط شده

داروي کوويد-19، با سلول هايي کشت يافته از جنين سقط شده

 

گاردين: دارويي که براي درمان کوويد-19، به ترامپ داده شد، با سلول هايي توسعه داده شد که از يک جنين سقط شده به دست آمده است.

 

ترامپ ادعا کرد که ترکيب آنتي بادي شرکت Regeneron ، يک "درمانگر" بالقوه است، در حالي که او سرسختانه به دنبال محدود کردن سقط جنين بوده است.

دونالد ترامپ مي گويد که مبتلا شدنش به کوويد 19، مثل يک لطف از جانب خدا بوده است.

يکي از دارو هايي که دونالد ترامپ دريافت، و ادعا کرده که "درمان" بالقوه براي کرونا ويروس است، از سلول هاي انساني اي توسعه يافته که در اصل از يک سقط جنين اختياري به دست آمده. عملي که مکررا از سوي رييس جمهور و حاميانش تقبيح شده است.

 

اين دارو، يک ترکيب آنتي بادي مونوکلونال (تک تاگي) توسعه يافته توسط Regeneron است. رييس جمهور يک تزريق 8 گرمي را تحت عنوان "استعمال دلسوزانه" و هنگامي که آخر هفته و پس ازمثبت شدن تست کوويد 19، در بيمارستان والتر ريد بستري بود، دريافت کرد. هنوز درماني براي کوويد 19 وجود ندارد و اين دارو هم تاييد نشده است.

 

سلول هلي بنيادي اي که در توسعه ي اين دارو استفاده شده، با عنوان سلول هايHEK-293T شناخته شده است. يک رديف از سلول هايي که در آزمايشگاه استفاده مي شوند. اين سلول ها در اصل از يک جنين و پس از يک سقط جنين انتخابي در هلند، در سال هاي 1970، به دست آمده اند. ترامپ قبلا با پا فشاري به دنبال محدود کردن دسترسي به سقط جنين بوده، از جمله اين که اخيرا، يک قاضي محافظه کار کاتوليک، آمي کانِي بارلت Amy Coney Barllet را براي رياست دادگاه عالي در ماه گذشته نامزد کرده است. جنبش سقط جنين يکي از گروه هاي اصلي حمايت از او بوده است.

 

 حزب جمهوري خواه در سال 2020 به صراحت با تحقيقات در حوزه سلول هاي بنيادي جنيني مخالفت کرده و براي ممنوعيت منابع مالي فدرال براي تحقيقات در اين حوزه هم، فراخوان داده است، چرا که مانند سلول هاي HEK اين سلول ها هم از جنين به دست مي آيند.

 

ترامپ قبلا به خاطر مسائل ايدئولوژيک، تحقيقاتي را که از سلول هاي بنيادي جنيني استفاده مي کنند را محدود کرده است. بنابر نظر مجله ي علم Science Magezine دولت ترامپ در سال 2020 منابع مالي دانشمندان دولتي براي کار بر روي مطالعاتي شامل سلول هاي بنيادي جنيني را محدود کرد که تاثيري منفي در حدود 31 ميليون دلار داشت.

 

ژاويه سال 2020 ، رييس جمهور خطاب به طرفدارانش در گفت " ما تخصيص منابع مالي براي تحقيقات در حوزه بافت جنيني را متوقف کرديم، که هر کسي فکر مي کرد مهم است...ما در برابر لابي سقط جنين ايستاده ايم، که قبلا نظير نداشته است"

 

رديف سلول هاي HEK-293T " فنا ناپذير" شده اند، به اين معني که اين سلول ها بدون دخالت خارجي در آزمايشگاه تقسيم مي شوند. کمپاني Regeneron مي گويد که اين شرکت، اين سلول ها را به عنوان "بافت" در نظر نمي گيرد.

 

الکساندرا بووي Alexandra Bowie، سخنگوي ري جنرون به "بازنگري تکنولوژي MIT" مي گويد، "اين چيزي است که مي خواهيم از هم تفکيک کنيد... اما سلول هاي 293T که امروزه در دسترس هستند، بافت جنيني محسوب نمي شوند و ما استفاده ديگري از آن نمي کنيم"

 

توسعه ترکيب آنتي بادي ري جنرون Regeneron با يک کمک 450 ميليون دلاري از سوي شرکت " تحقيقات و توسعه ي پيشرفته ي زيست- درماني Barda" پشتيباني مي شود.

 

گروه سوزان بي آنتوني ليست Susan B Anthony List ، که يک گروه پيشروي مخالف سقط جنين است، فورا به در خواست براي نظر دادن در اين مورد پاسخ نداد. اما جنبش ضد سقط جنين بر روي ديگر دارو هاي در دست توسعه براي کوويد 19 متمرکز شد. حداقل 5 واکسن که از سلول هاي HEK-293T يا رديف سلول هاي اختصاصي شرکت يانسن janssen که از يک سقط جنين انتخابي در سال 1985 به دست آمده اند.

 

در ماه آپريل، يک انجمن تاثير گذار از کشيش هاي  کاتوليک ايالات متحده، به دولت آمريکا نامه نوشتند تا درخواست کنند که واکسن هاي احتمالي که بدون استفاده از اين سلول ها توسعه يافته اند را "تشويق کند".

 

آنطور که "مجله علم Science Magazine" گزارش داده، اين نامه مي گويد " اين بسيار حياتي و مهم است که آمريکايي ها به واکسني دسترسي داشته باشند که از طريق اخلاقي تهيه شده باشد: هيچ آمريکايي اي نبايد مجبور باشد که بين واکسينه شدن در برابر اين ويروس کشنده و پا گذاشتن بر روي وجدانش، يکي را انتخاب کند".

 

ريجنرون براي سال ها با دولت ايالات متحده براي توسعه ي درمان هاي آنتي بادي مونوکلونال، کار کرده است. بر طبق تحقيقي که در"مجله بيماران عفوني" منتشر شده، در سال 2018، محققان ري جنرون و دولت ايالات متحده از همين رديف از سلول ها در توسعه ي يک درمان براي ابولا، استفاده کرده اند.

 

ريجنرون در بيانيه عمومي آپريل 2020 در مورد سلول هاي بنيادي گفت " تحقيقات با چنين سلول هاي بنيادي اي، به ريجنرون براي مدل سازي بيماري هاي پيچيده، و امتحان دارو هاي جديد کمک مي کند و چشم انداز هاي نامحدود علمي که مي تواند منجر به درمان هاي جديد، براي افرادي که بيماري هاي جدي دارند شود را، باز کند".

 

داروي ريجنرون براي عموم در دسترس نيست و تا اين تاريخ فقط بر روي 275 نفر تست شده است. درمان هايي در اين رده، مثل ترکيب آنتي بادي ريجنرون، در حدود بيش از 96000 دلار در هر دوره، هزينه دارد.

 

دولت ترامپ به طور سيستماتيک براي محدود کردن دسترسي به سقط جنين، در داخل و خارج ايالات متحده کار کرده است. معاون رييس جمهور، مايک پنس، گفته است" من منتظرم روزي را ببينم که قانون Roe v Wade به انبوهي از خاکستر در تاريخ پيوسته باشد". اشاره به تصميم  دادگاه عالي که از سال 1973 به زنان براي سقط جنين قانوني اجازه مي داد.  

 

مترجم: سيد آريا مرتضوي

https://www.theguardian.com/world/2020/oct/08/trump-covid-drug-developed-using-cells-derived-from-abortion

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59734
0 نظر
دسته بندی