× تماس با ما
2 2 نظرات 552 بازدید
تاریخ انتشار 11 روز پیش

انتقاد گسترده از موضع رئیس‌جمهور درباره سرکشی مسئولان به مراکز درمان بیماران کرونایی

انتقاد گسترده از موضع رئیس‌جمهور درباره سرکشی مسئولان به مراکز درمان بیماران کرونایی

انتقاد گسترده از موضع رئيس‌جمهور درباره سرکشي مسئولان به مراکز درمان بيماران کرونايي

 

رئيس ‌مجلس شوراي اسلامي همچنين با رعايت کامل شيوه‌هاي بهداشتي به بخش «آي‌سي‌يو» کروناي اين بيمارستان رفت و گفت‌وگويي بي‌واسطه با جهادگران خط مقدم مبارزه با کرونا داشت.

 

اقدامي که با استقبال گسترده افکار عمومي و همچنين مسئولين و کادر درماني مواجه شد، اما در نهايت تعجب، به مذاق برخي دولتمردان و همچنين رسانه‌هاي حامي دولت خوش نيامد، تا جايي که به لغو نشست سران قوا به دستور روحاني آن هم به‌دليل حضور قاليباف در کنار کادر درماني و بيماران کرونايي انجاميد و رسانه‌هاي حامي دولت هم بر اساس کارويژه تعريف‌‌شده تخريب مجلس يازدهم، به موضع‌گيري عليه آن پرداخته و با نيت‌خواني برچسب شوآف و هدف‌گذاري براي انتخابات 1400 زدند.
 

در اين ميان اما رئيس‌جمهور به عنوان عالي‌ترين مقام اجرايي کشور که بعد از شيوع بيماري کرونا تا کنون از دفتر کارش خارج نشده، به شدت مورد انتقاد افکار عمومي قرار گرفت تا جايي که براي خلاصي از اين انتقادات در جلسه هيئت دولت گفت: «خدا به ما عقل داده؛ نبايد جانمان را در خطر بيندازيم! کسي نمي‌تواند برود وسط سيل و بگويد من نمي‌ترسم! خب نترس؛ وايسا تا آب تو را ببرد!».
 

نکته عجيب‌تر ماجرا آنجا بود که روحاني در حالي در اين نشست با طعنه و کنايه حضور رئيس ‌مجلس در ميان کادر درماني و بيماران کرونايي را اقدامي خلاف عقل عنوان مي‌کرد و پيش‌تر هم جلسه سران قوا را به همين علت لغو کرده بود که يک روز قبل از آن معاون وزير بهداشت در «آي‌سي‌يو» بيماران کرونايي شهداي والفجر شيراز بود و آن روز در جلسه ستاد کرونا در کنار رئيس‌جمهور!


اين اظهارات نه تنها از حجم انتقادات از رئيس‌جمهور نکاست بلکه بر شدت آن هم افزود و از افکار عمومي و کاربران شبکه‌هاي اجتماعي گرفته تا چهره‌ها و شخصيت‌هاي سياسي کشور نيز به آن واکنش نشان دادند و اين ادبيات آقاي روحاني را نه فقط توهيني به رئيس مجلس که توهين به خدمت‌گزاران بسياري که براي مهار بحران‌ها جانشان را به خطر مي‌اندازند، دانستند. جدا از اين بديهي‌ترين اصول مديريت در بحران‌ نيز حضور ميداني مسئولان در دل بحران است که علاوه‌ بر تقويت روحيه کادر درمان، سبب شناخت دقيق‌تر آنها از ابعاد بحران خواهد بود.
 

عقل معاش در کنار عقل معاد کارساز است
محمدباقر قاليباف، رئيس ‌مجلس شوراي اسلامي در واکنش به اين اظهارات رئيس‌جمهور در صفحه توييتر نوشت: اگر فقط بر عقل معاش تکيه کنيم و خود را برتر بدانيم حتي در حل مشکل معاش نيز درمانده مي‌شويم. عقل معاش در کنار عقل معاد کارساز است.

 

وي افزود: «همه پروتکل‌ها را رعايت خواهيم کرد ولي شرط مروت و عقلانيت نيست که کادر درمان را با تجهيزات محدود در دل خطر تنها بگذاريم و فداکاري آنها را عاقلانه ندانيم.»
 

مهدي عسگري، نماينده مجلس نيز در توييتي نوشت: «در دفاع مقدس مسئولين در ميان مردم و در کنار رزمندگان حضور مي‌يافتند. رئيس‌جمهور وقت، بارها در جبهه‌ حاضر شد. اما اکنون در ميانه جنگ اقتصادي و هجوم يک ويروس منحوس، حضور در ميان مردم و نمايندگان که هيچ، جلسه سران را هم لغو مي‌کنند.»
 

اين نماينده مجلس در ادامه نوشت: «مشکل فقط ويروس نيست ريشه را بايد در جاي ديگري جست.»
 

مردم در جاي خود رفتار سياسي رئيس‌جمهور را قضاوت مي‌کنند
سيدنظام‌الدين موسوي عضو کميسيون اصل نود مجلس نيز در واکنش به اين اظهارات رئيس‌جمهور گفت: مدل رفتاري دولت و آقاي روحاني بيش از آنکه مربوط به رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي باشد، به نوعي ابراز نارضايتي و ناراحتي از عملکرد رئيس ‌مجلس است که خود را موظف مي‌داند بر اساس تکليفي که قانون براي مسئولان در نظر گرفته است که بين مردم بروند و نظارت کنند، ناراحت هستند.

 

اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: ما در روزهاي قبل نيز مقدمات و ‌اشاراتي را از جانب دولتمردان در اين زمينه ديده بوديم، زماني که رئيس ‌مجلس و برخي نمايندگان در استان‌هاي مختلف حضور پيدا کردند و نظارت ميداني به عمل آوردند و با مردم ديدار مستقيم داشتند، برخي مسئولان دولتي ناراحت شدند و سعي کردند اين مدل ارتباط‌گيري با مردم را تخطئه کنند و مجلس را زير سؤال ببرند. اخيرا مشاور رئيس‌جمهور هم بازديدهاي ميداني رئيس ‌مجلس و نمايندگان را به تبليغات انتخاباتي مرتبط کرده‌اند.
 

 متاسفانه دولتمردان به جاي همراهي و استقبال از تلاش‌هاي نمايندگان، نظارت‌هاي ميداني مجلس را زير سؤال مي‌برند. مردم هم متوجه اين رفتارهاي سياسي هستند و درک مي‌کنند و در جاي خود قضاوت درستي خواهند کرد.
 

دولت به بهانه کرونا نبايد از مردم فاصله بگيرد
علي حدادي سخنگوي کميسيون امور داخلي کشور نيز با انتقاد از عملکرد رئيس‌جمهور، گفت: دولت نبايد به بهانه کرونا از مردم فاصله بگيرد لذا بايد در کنار قوه مقننه مشکلات روزافزون مردم را رصد و پيگيري کند.

 

رئيس‌جمهوري نيز در اين شرايط موظف است که در کنار مردم قرار بگيرد و با آنها همراهي کند. لذا در شرايطي که رئيس‌جمهور به وظيفه ميداني خود عمل نمي‌کند نبايد نظارت‌هاي ميداني رئيس‌ونمايندگان مجلس را مورد هجمه قرار دهد.
 

حدادي با بيان اينکه رئيس‌ مجلس با روحيه انقلابي و با رعايت کامل پروتکل‌هاي بهداشتي در بين مردم و کادر درماني بيمارستان امام(ره) حاضر شدند، اظهار کرد: نمايندگان مجلس نيز در حوزه‌هاي انتخابيه خود با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي ديدار مردمي دارند. بنده نيز روزهاي اخير با وزير بهداشت درباره مشکلات مردم در حوزه سلامت جلسه‌اي داشتم.
 

تنها گذاشتن کادر درمان منصفانه نيست
علي عليزاده عضو هيئت‌رئيسه کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نيز در واکنش به اظهارات رئيس‌جمهور گفت: تنها گذاشتن کادر درمان در خط مقدم منصفانه نيست و بايد از نزديک مشکلات آنها را ديد و شنيد و برايشان چاره‌انديشي کرد. کادر درمان ما در معرض شديدترين مشکلات قرار دارند و زحمات زيادي مي‌کشند و بايد به آنها روحيه داده شود.

 

وي در واکنش به حضور نيافتن رئيس‌جمهور در جلسه سران قوا به دليل نظارت ميداني رئيس ‌مجلس شوراي اسلامي از بخش بيماران کرونايي بيمارستان امام خميني(ره)، گفت: حضور مسئولان در بين کادر درمان براي استماع نظرات و مشکلات آنها ضروري و لازم است.
 

رفع مشکلات مردم اولويت رئيس‌جمهور نيست
علي جدي نايب‌رئيس‌ کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي هم در گفت‌وگو با خانه ملت با‌ اشاره به لغو يکطرفه جلسه سران قوا از جانب رئيس‌جمهور، گفت: آقاي روحاني به بهانه کرونا در هيچ يک از جلسات مربوط به راي اعتماد وزير پيشنهادي صنعت، معدن و تجارت شرکت نکرد و جلسه سران قوا را با همين بهانه لغو کرد، اين رفتار‌ها کم‌لطفي به مردم است؛ در واقع رئيس‌جمهور از انجام وظايف خود شانه خالي مي‌کند.

 

اين نماينده مردم در مجلس يازدهم با بيان اينکه عدم حضور رئيس‌جمهور در جلسات مهم و لغو يکطرفه جلسه سران قوا نشان مي‌دهد که رفع مشکلات مردم و عمل به وظايف اولويت آقاي روحاني نيست، ادامه داد: نمايندگان مردم در بازديدهاي خود از حوزه‌هاي انتخابيه مشکلات مردم را براي رفع شناسايي مي‌کنند که حضور در ميان مردم و جامعه براي تحقق اين مهم ضروري است.
 

ساير مسئولين هم از رويه رئيس‌ مجلس درس بگيرند
محمود احمدي بيغش عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نيز در واکنش به اقدام اخير رئيس‌جمهور گفت: کادر درمان کشور امروز سربازان خط مقدم مبارزه با اين ويروس منحوس هستند و حضور هر مسئولي در بين آنها ارزشمند است؛ اينکه مسئولان به آنها خداقوت بگويند به آنها سر بزنند تا اگر کمبودي در راستاي وسايل بهداشتي، پزشکي يا مشکلات ديگري دارند بتوانند آنها را کمک کنند؛ روحيه مضاعفي به کادر درمان مي‌دهد.

 

نماينده مردم شازند در مجلس با تاکيد بر باارزش بودن حضور مسئولان در بين کادر درمان، مطرح کرد: حضور مسئولان در بين کادر درمان به ويژه مسئولين رده بالا مانند سران قوا بسيار پسنديده و ارزشمند است؛ اقدام دکتر قاليباف کار پسنديده‌اي است و ‌اي کاش ساير مسئولين هم از اين رويه درس بگيرند.
 

فرار کردن مسئولان از بلا جرم است و گناه
 همچنين با توجه به ماه‌ها جهاد خستگي‌ناپذير کادر درمان و وضعيت طاقت‌فرساي اقشار مختلف مردم در بحران کرونا، سخنان رئيس‌جمهور و تعبير بي‌عقلي براي توصيف کساني که جان خود را در دوران سخت کرونا براي ساير هموطنان به خطر انداخته‌اند، واکنش‌هاي بسياري در فضاي مجازي داشت.

 

وحيد يامين‌پور فعال سياسي و رسانه‌اي در توئيتر خود نوشت: رئيس‌جمهور درخصوص لغو جلسه سران قوا و حضور قاليباف در بخش کرونا گفته کسي هنگام سيل وسط مسيل يا هنگام زلزله زير سقف بماند، خلاف عقل است. بله جناب روحاني! ولي نه براي آتش‌نشان و غريق‌نجات که فرار کردنشان از بلا جرم است و گناه. شما قرار بود همان ستوني باشي که جلوي ريزش سقف را مي‌گيرد.
 

فرشاد مهدي‌پور عضو هيئت علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي نيز در صفحه خود نوشـت: آنچه گفته‌اند اسمش عقل نيست، بي‌مسئوليتي است؛ اگر چنين تعريفي از عقلانيت در جامعه رواج پيدا کند، هيچ کار انسان‌دوستانه‌اي انجام نمي‌شود. با اين حساب آتش‌نشان‌ها، تکنيسين‌هاي اورژانس و امدادگران جهادي همه بي‌عقل‌ند!
 

عطيه شاپوري از پرستاران بخش مراقبت‌هاي ويژه نيز با انتقاد از ادبيات رئيس‌جمهور نوشت: کادر درمان حتي اگر به بي‌عقلي متهم شوند قوي‌تر از قبل ادامه خواهند داد چون اين يک وظيفه است و ان‌شاءالله اين ويروس منحوس ريشه‌کن خواهد شد اما به گوش آيندگان برسانيد هشت سال از بهترين سال‌هاي زندگي ما به پاي بي‌تدبيري سوخت. باز هم ممنونيم بابت حضور شما آقاي قاليباف!  

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59732
2 نظر
بابک غنی زاده فطین بابک غنی زاده فطین 07:07:45 - 1399/07/21
بسم الله الرحمن الرحیم
با تشکر از مطلب فوق مطلب را با ذکر منبع منتشر نمودم.
حسن ف حسن ف 20:30:46 - 1399/07/21
رو راست از قالیباف و بستگان اش نشنیدنى ها شنیدم... ولى چطورى عکس هاش با رخت رزم رو که به چشم دیدم ، یادم بره؟
کراهت دارم به کسى که رخت سربازى پوشیده بتازم.
دسته بندی