× تماس با ما
2 0 نظرات 871 بازدید
تاریخ انتشار 12 روز پیش

اعلام موضع چین در قبال تحریم های بانکی امریکا علیه ایران

اعلام موضع چین در قبال تحریم های بانکی امریکا علیه ایران

اعلام موضع چين در قبال تحريم هاي بانکي امريکا عليه ايران

 

چين هوآ: چون يينگ سخنگوي وزارت خارجه چين در پاسخ به اقدام وزارت خزانه داري آمريکا در تحريم 18 بانک ايراني در نشست خبري گفت: ايالات متحده اهداف و اصول منشور سازمان ملل و هنجارهاي حقوق بين الملل را ناديده گرفته و با هر بهانه اي، اقدامات قهري يک جانبه اعم از محاصره اقتصادي و تحريم هاي مالي عليه ساير کشورها اجرا کرده که نظم سياسي و اقتصادي بين المللي و سيستم حکمراني جهاني به شدت تحت تاثير خود گذاشته و به توانايي کشور تحريم شده براي توسعه اقتصاد و بهبود معيشت مردم آسيب جدي وارد نموده و برحقوق اساسي انساني بسياري از افراد بي گناه، از جمله زنان، کودکان، افراد مسن و معلولان، تأثيري غير قابل چشم پوشي به جا گذاشته است.

 

در شرايط کنوني شيوع جهاني اپيدمي کرونا، اقدامات يک جانبه ايالات متحده در محدوديت انتقال اقلام پيشگيري از اپيدمي، انجام اقدامات به موقع پيشگيري و کنترل اپيدمي و بهبودي پس از اپيدمي را براي کشورهاي تحريم شده دشوار ساخته و اين امر مستقيماً زندگي و سلامتي مردم را در کشورهاي مربوطه به خطر انداخته و به حقوق مردم، به ويژه گروه هاي آسيب پذير آسيب رسانده است. 


دبيرکل سازمان ملل و کميسارياي عالي حقوق بشر خواهان تخفيف و لغو اقدامات يک جانبه اجباري بوده اند. و در هفتاد و پنجمين مجمع عمومي سازمان ملل متحد، رهبران بسياري از کشورها خواستار لغو اقدامات يک جانبه اجباري شدند. در تاريخ 5 اکتبر ، چين به نمايندگي از 26 کشور در سومين کميته مجمع عمومي سازمان ملل متحد سخنراني کرد و بار ديگر خواستار لغو فوري و کامل اقدامات يک جانبه اجباري شد تا اطمينان حاصل شود که جامعه جهاني به شيوه اي جامع، موثر و کارآمد با اپيدمي کرونا مقابله کند. 


چين از ايالات متحده مي خواهد که در پاسخ صحيح به خواسته عدالت خواهان جامعه جهاني تعجيل کند، و سريعا اقدامات اشتباه خود را متوقف کرده و سريعا به مسير همبستگي جهاني و همکاري بين المللي بازگردد.

 

ظريف وزير امور خارجه ايران به زودي از چين ديدار مي کند و وانگ يي ، مشاور امور خارجه و وزير امور خارجه با وي گفتگو مي کنند. چين مايل به همکاري با ايران براي تعميق مداوم مشارکت استراتژيک جامع چين و ايران است.

 

مترجم: زهرا بهرامي

https://www.fmprc.gov.cn/web/fyrbt_673021/t1822801.shtml

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59726
0 نظر
دسته بندی