× تماس با ما
1 0 نظرات 540 بازدید
تاریخ انتشار 16 - 1399/06/25

سی ان ان: کسب اکثریت آرای الکترال کالج برای ترامپ دشوار است

سی ان ان: کسب اکثریت آرای الکترال کالج برای ترامپ دشوار است

سي ان ان: کسب اکثريت آراي الکترال کالج براي ترامپ دشوار است

 

با وجود محدوديت‌هايي که تاکنون وجود داشته است، اما بايدن توانسته آراي سراسري بيشتري از ترامپ کسب کند. 

 

پايگاه اينترنتي شبکه خبري سي ان ان آمريکا در گزارشي با مقايسه نظرسنجي‌هاي سراسري در اين کشور و اختلاف زياد ترامپ با رقيب دموکرات خود در نظرسنجي‌ها، احتمال راه يابي نامزد دموکرات به کاخ سفيد را بسيار محتمل تر و بيشتر از رئيس جمهور فعلي آمريکا ارزيابي کرده است.

 

نظرسنجي جديد «دانشگاه مونموث» نشان مي دهد که «جو بايدن»، معاون «باراک اوباما»، رئيس جمهور سابق آمريکا با کسب درصد بيشتر آراي عمومي از رئيس جمهور فعلي آمريکا، «دونالد ترامپ» پيشي گرفته است. در واقع به طور متوسط تا کنون بايدن با اختلاف 8 امتيازي از ترامپ جلوتر است.

 

نويسنده در ادامه گزارش با اشاره به جلوتر بودن آراي سراسري جو بايدن در مقايسه با ترامپ در نظرسنجي‌هاي سراسري، اما به اين نکته اشاره کرده است که پيروزي و کسب اکثريت آراي مردمي در انتخابات رياست جمهوري به خودي خود چندان مهم نيست و يک نامزد انتخاباتي زماني مي تواند به کاخ سفيد راه يابد که موفق به کسب اکثريت آراي الکترل کالج شود.

 

همان گونه که گفته شد، نظرسنجي‌هاي سراسري اهميت زيادي دارند و اين نظرسنجي ها تاکنون بسيار متعدد و زياد بوده اند. از سوي ديگر نظرسنجي‌هاي سراسري و ملي از نظرسنجي‌هاي ايالتي و منطقه‌اي دقيق تر هستند و از سوي ديگر ايده هاي خوبي درباره نيازهاي حاشيه اي بايدن براي پيروزي در انتخابات الکترال کالج را ارائه مي دهند. اما آن چه در حال حاضر براي پيروزي بايدن بسيار مهم است توجه به کسب اکثريت آراي الکترال  کالج در ايالت‌هاي محوري و مهم آمريکاست و در غير اين صورت حتي با وجود کسب اکثريت آراي عمومي از سوي بايدن، اما  از دست دادن آراي الکترال کالج ايالت‌هاي مهم به معناي شکست در انتخابات خواهد بود.

 

با وجود محدوديت هايي که تا کنون وجود داشته است، اما بايدن توانسته آراي عمومي و سراسري بيشتري در آمريکا را کسب کند، هرچند درباره کسب اکثريت آراي الکترال کالج هنوز ابهاماتي وجود دارد. با اين حال حواشي آراي عمومي و آراي الکترال کالج معمولا نمي تواند خيلي زياد و با تفاوت چشم گيري باشد. در واقع اگر بايدن بتواند بيش از 5 امتياز در آراي عمومي و سراسري آمريکا جلوتر از رقيب خود باشد، او به احتمال زيادي قادر خواهد بود تا حداقل 270 راي الکترال کالج را بدست آورد و پيروز شود. در واقع اگر بايدن بين 3 تا 5 امتياز در سطح ملي آراي بيشتري را بدست آورد، او به احتمال بيشتري در آراي الکترال کالج نيز تعداد مورد نظر و مطلوب براي پيروزي بر ترامپ را بدست خواهد آورد. اين در حالي است که برتري ملي و سراسري بايدن در حال حاضر حتي بسيار بيشتر از اين ميزان است و در برخي نظرسنجي‌هاي سراسري اختلاف ترامپ و بايدن تا 8 امتياز به نفع جوبايدن اعلام شده است.

 

 براي ترامپ انجام  يک نظرسنجي سراسري و ملي براي درک واقعيات الکترال کالج لازم است، از دست دادن و عقب ماندن 2 يا 3 امتيازي ترامپ در نظرسنجي هاي سراسري اگرچه عجيب نيست، اما از آن جا که نظر سنجي هاي ايالتي براي ترامپ وضعيت متفاوتي را به تصوير مي کشند، لذا درک نتايج نظرسنجي هاي ملي کمي دشوارتر مي شود. از سوي ديگر به دلايل متعددي از جمله در اختيار داشتن اطلاعات متعدد و بيشتر، از سال 1972 تا کنون همواره نظرسنجي‌هاي سراسري و ملي در آمريکا دقيق تر و مهم تر از نظرسنجي‌هاي ايالتي بوده اند.

 

نويسنده گزارش در ادامه به سابقه نظرسنجي‌هاي ملي و ايالتي و دقيق تر بودن نظرسنجي هاي ملي و سراسري در آمريکا پرداخته و به تجربه نظرسنجي‌هاي سال 2016 اشاره مي کند که در حال  حاضر  به گفته او تلاش شده تا خطاهاي نظرسنجي‌هاي سراسري در انتخابات قبلي آمريکا که در آن نتايج نظرسنجي و انتخابات متفاوت بود، تکرار نشود، اما در عين حال معتقد است که اين اشتباه و تناقض ها در نتايج نظرسنجي‌ها به طور معمول در ايالت‌هاي چرخشي و خاکستري آمريکا رخ مي دهد که در هر دوره ممکن است به نامزد متفاوتي راي دهند، اما در ايالت‌هاي اصلي و کليدي آمريکا معمولا نتايج نظرسنجي‌ها با نتايج انتخاباتي اختلاف بسيار اندکي دارد.

 

نويسنده اين گونه نتيجه گيري مي کند که با توجه به نتايج نظرسنجي‌هاي سراسري، در صورت ادامه اين شرايط بويژه در ايالت‌هاي کليدي و مهم که نتايج نظرسنجي ها با نتايج انتخابات تقريبا همسان است، لذا بايدن نه تنها در آراي عمومي، بلکه موفق به کسب آراي الکترال کالج انتخاباتي نيز خواهد شد و شکست ترامپ محتمل تر خواهد بود.

 

به گفته نويسنده طي حداقل 20 نظرسنجي سراسري اخير نتايج اين نظرسنجي ها با نظرسنجي ايالتي در ايالت مهمي مانند آريزونا تقريبا نزديک و مشابه به هم بوده و در همه آن‌ها بايدن از 7 تا 8 امتياز از دونالد ترامپ جلوتر بوده است.

 

نويسنده در پايان گزارش خود به اين نکته اشاره مي کند که هرچه به انتخابات نزديک تر مي شويم، نظرسنجي‌هاي سراسري در آمريکا نيز بيشتر انجام مي شود و اين وضعيت امکان تحليل بهتر و دقيق تر را فراهم مي کند، اما تاکنون براساس نتايج نظرسنجي‌هاي موجود، ترامپ به ميزان قابل توجهي از رقيب انتخاباتي خود در آراي سراسري عقب مانده و اين وضعيت نتيجه انتخابات را در آراي الکترال کالج  براي ترامپ دشوارتر نشان مي دهد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59349
0 نظر
دسته بندی