× تماس با ما
4 0 نظرات 885 بازدید
تاریخ انتشار 12 - 1399/06/25

آمریکا از عادی شدن روابط بحرین و امارات با اسرائیل، اهداف ضد ایرانی خود را پیگیری می کند

آمریکا از عادی شدن روابط بحرین و امارات با اسرائیل، اهداف ضد ایرانی خود را پیگیری می کند

آمريکا از عادي شدن روابط بحرين و امارات با اسرائيل، اهداف ضد ايراني خود را پيگيري مي کند

دريک ماه اخير بحرين بعد از امارات دومين کشوري بود که روابطش را با اسرائيل عادي و علني کرد. هردو مورد با واکنش شديدي از سوي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مواجه شد.

 

سيد رضي عمادي، کارشناس مسائل غرب آسيا در گفت و گو با واحد سياسي مصاف، در خصوص عادي سازي روابط بحرين و امارات متحده عربي با رژيم صهيونيستي توضيح داد: امارات نخستين کشور عربي است که پس از 26 سال روابط خود را با رژيم صهيونيستي رسمي کرده است. آخرين بار اردن در سال 1994 توافق صلح با رژيم صهيونيستي امضا کرده بود. پس از توافق امارات و رژيم صهيونيستي تنها 29 روز طول کشيد تا بحرين نيز توافق صلح با اين رژيم امضا کند. اين موضوع نشان مي دهد روند رسمي شدن روابط کشورهاي عربي با رژيم صهيونيستي شتاب پيدا کرده است. احتمالاتي وجود دارد که ممکن است طي يک ماه آينده، يک يا دو کشور ديگرهم زيرفشارهاي آمريکا روابط خود را با اسراييل علني و عادي کنند.

عمادي افزود: تلاش ها جهت عادي سازي روابط با اسراييل از چند دليل ناشي مي گردد.اولين دليل برمي گردد به شخص ترامپ و انتخابات رياست جمهوري آمريکا که دوم نوامبر برگزار مي گردد. ترامپ به دليل مشکلاتي مانند تظاهرات نژادپرستان، شيوع کرونا ،آمار بالاي مبتلايان و فوتي هاي کرونا و مشکلات اقتصادي با چالش هاي داخلي مواجه است و در سياست خارجي نيز ناکام بوده است چرا که نتوانست ايران را به ميز مذاکره بياورد، تنش ها با چين افزايش پيدا کرده و در همکاري با متحدان سنتي اروپايي اش هم با چالش مواجه شده است. لذا به دنبال دستاورد سازي در حوزه سياست خارجي است تا نظر لابي ها وجريان هاي مذهبي، صهيونيستي و سفيدپوستان را جلب کند.

دومين دليل مشکلات داخلي است که نخست وزير اسراييل در اين برهه از زمان با آن مواجه شده است از جمله تظاهرات مردمي ،شيوع کرونا و تبعات اقتصادي آن و پرونده فسادي که عليه نتانياهو درجريان است.

اين کارشناس مسائل غرب آسيا با اشاره به اينکه 35 کشور رژيم صهيونيستي را به رسميت نمي شناسند، اصلي ترين علت اين سياست جديد را اينگونه تشريح کرد: با اينکه رژيم صهيونيستي در کشورهاي قدرتمند غربي نفوذ گسترده اي دارد  اما در بين اغلب کشور هاي پيرامون خود به رسميت شناخته نشده و از اين رو مهم ترين هدف اين توافق از منظر رژيم صهيونيستي ايجاد مشروعيت براي خود است.

عمادي با اشاره به شباهت هاي هر دو کشورحاشيه خليج فارس در وابستگي به قدرت بيروني، در خصوص تبعات اين اقدام براي بحرين،با اشاره به تفاوت بين امارات و بحرين اظهار داشت:امارات اقتصاد قوي دارد اما اقتصاد بحرين ضعيف است و اقليت غيربومي حاکم است،جريانات سياسي باسابقه و قوي وجود دارد و اين عادي سازي شکاف سياسي در اين کشور را افزايش خواهد داد. از سوي ديگر اين اقدام نفاق حاکمان بحرين را آشکار کرد و نشان داد که سياست اعلامي بحرين با سياست اعمالي آن تفاوت دارد.

وي ضمن يادآوري سرکوب شدن اعتراضات مردم بحرين عنوان داشت: اين عادي سازي روابط مي تواند تبعات جدي اي براي بحرين داشته باشد و باتوجه به سابقه دار بودن اعتراضات در اين کشور، مي تواند حتي حکومت آل خليفه را به سمت براندازي سوق دهد.

کارشناس مسائل غرب آسيا به تاثير عادي سازي روابط بحرين وامارات با اسراييل بر محور مقاومت پرداخت و گفت: براي همگان مرز بين جبهه مقاومت وجبهه سازش آشکار شد. باتوجه به سفر اسماعيل هنيه به لبنان و ديدار با دبير کل حزب الله،اين اقدام قبيح باعث افزايش همبستگي در محورمقاومت شد واين احتمال وجود دارد که کل محور مقاومت به اين اقدام قبيح پاسخ دهد.

عمادي ادامه داد: يکي از واکنش هاي احتمالي مي تواند خروج فلسطين از اتحاديه عرب باشد که پيام اين اقدام رنگ باختن مسئله عربيت است زيرا با واکنشي که ايران ، ترکيه ومالزي به اين قضيه نشان دادند مشخص شد که آرمان قدس صرفا متعلق به کشورهاي عربي نيست بلکه جهان اسلام به موضوع فلسطين حساس است.

وي همچنين در پاسخ به سوالي درخصوص تاثيرعادي سازي روابط اين دو کشور با رژيم صهيونيستي بر امنيت ملي ايران، گفت: جمهوري اسلامي ايران با اقدام هر دو کشور مخالفت کرده و واکنش جدي اي نشان داده است. همانطور که پيشتر ديديم رييس ستاد کل نيروهاي مسلح درباره هرگونه تهديد احتمالي از جانب اسراييل از خاک امارات هشدار داد؛ سپاه پاسداران نيز اخيرا به حکام بحرين درباره عواقب اين اقدام هشدارداد.

اين کارشناس مسائل غرب آسيا ديدگاه ايران به اين مسئله را امنيتي دانست و با اشاره به صحبت هاي پمپئو مبني برلزوم اتحاد کشور هاي عربي عليه ايران، بيان کرد: اين عادي سازي روابط بيش از آن که عليه فلسطين باشد، عليه جمهوري اسلامي ايران است و آمريکا درصدد ايجاد ائتلاف ضد ايراني با مشارکت رژيم صهيونيستي و کشورهاي عربي است. البته ميزان آسيب پذيري اين کشورهاي کوچک عربي به حدي بالا است که جرات لازم را براي عملي کردن تهديدها عليه جمهوري اسلامي ايران ندارند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59347
0 نظر
دسته بندی