× تماس با ما
2 0 نظرات 826 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1399/06/25

تیر خلاص بایدن به امید برجامیان ایرانی

تیر خلاص بایدن به امید برجامیان ایرانی

تير خلاص بايدن به اميد برجاميان ايراني

 

جو بايدن در يادداشتي که درباره سياست دولت ترامپ در قبال ايران نوشته، برنامه سه مرحله‌اى خود در مورد ايران را برشمرده و گفته که راه‌هاي هوشمندانه‌تري نيز براى سختگيرى عليه ايران وجود دارد.

 

او نوشته که سياست «فشار حداکثري» ترامپ در قبال ايران براي سياست خارجي امريکا يک شکست و براي ايران «يک موهبت» بود. او نوشته است: «ماه گذشته نشان داد که سياست ترامپ در قبال ايران، يک شکست خطرناک است. در سازمان ملل ترامپ حتي نتوانست يکي از نزديک‌ترين متحدان امريکا را براي تمديد محدوديت تسليحاتي ايران، با خود همراه کند. بعد از آن، ترامپ تلاش کرد يکجانبه تحريم‌هاي سازمان ملل را بر ايران احيا کند، که فقط باعث شد تمام اعضاي شوراي امنيت در جلسه مجازي اين قمار [ترامپ]را رد کنند.»

 

بايدن نوشته که «ترامپ بار‌ها تنش‌ها را افزايش داد و در نزديک کردن ما به جنگي ديگر در خاورميانه، بدون داشتن يک استراتژي واقع‌گرايانه يا راه پايان، خطر کرد.» نامزد دموکرات‌ها مدعي است که ايران امروز بيشتر از زماني که ترامپ زمام امور را در دست گرفت، به بمب اتمي نزديک است و تأکيد مي‌کند: «ترامپ هم هيچ پاسخي براي اين ندارد. پنج سال حتي روسيه و چين هم به همراه اروپايي‌ها پشت رويکرد امريکا عليه برنامه هسته‌اي ايران ايستادند.» او نتيجه اين سياست ترامپ را اين مي‌داند که «اکنون امريکا تنها مانده است» و توضيح مي‌دهد: «سياست‌هاي ترامپ، چين و روسيه را به سمت ايران نزديک‌تر کرد، همزمان روابط فراآتلانتيک را به نازل‌ترين سطح خود در دهه‌هاي گذشته رساند. به دليل اينکه ترامپ توافقي را که خود امريکا مذاکره کرده بود، نقض نموده و سپس بي‌پروايانه عمل کرد، ديگر قدرت‌هاي جهاني اکنون انرژي خود را براي مقابله با سياست‌هاي امريکا اختصاص داده‌اند، به‌جاي اينکه در کنار ما براي مقابله با تهران همکاري کنند.»

 

بايدن بعد از نقد سياست ترامپ، توضيح داده در صورتي که رئيس‌جمهور شود، چه مسيري در قبال ايران در پيش خواهد گرفت: «خبر خوب، اما اين است که راه بهتري هم وجود دارد. اگر من رئيس‌جمهور شوم، ابتدا تعهد تزلزل‌ناپذيري براي ممانعت از دستيابي ايران به سلاح اتمي مي‌دهم. دوم اينکه به تهران راهي معتبر براي بازگشت به ديپلماسي پيشنهاد مي‌کنم.» ‌در حالي که بايدن پيش از اين هم بار‌ها گفته که در صورت ورود به کاخ سفيد، بار ديگر به برجام برخواهد گشت، او در مقاله خود يک بار ديگر اين موضوع را تکرار کرد، ولي بازگشت به برجام را زمينه‌اي براي فشار بر ايران براي مذاکرات در موضوعات غير هسته‌اي مي‌خواند: «اگر ايران به پايبندي محض به توافق هسته‌اي بازگردد، ايالات متحده هم دوباره به توافق مي‌پيوندد تا نقطه شروعي براي مذاکرات متعاقب آن باشد.» او توضيح مي‌دهد: «با متحدان خود همکاري مي‌کنيم تا مفاد توافق هسته‌اي را تقويت و تمديد کنيم، همزمان ديگر مسائل مورد نظر را نيز برطرف کنيم. اين شامل همکاري مجدانه براي آزادي امريکايي‌هايي که غيرعادلانه [در ايران]بازداشت شدند، مي‌شود.

 

همچنين با شرکاي خود کار مي‌کنيم تا تنش‌ها را کاهش داده و به مناقشات منطقه‌اي پايان دهيم که شامل جنگ در يمن نيز مي‌شود.» او نوشته که «به عقب راندن فعاليت‌هاي ثبات‌زداي ايران، که دوستان و شرکاي ما در منطقه را تهديد مي‌کند، شرط و شروط بايدن براي برگشتن به توافق هسته‌اي در حالي است که تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي اميدوار است که پيروزي دموکرات‌ها باعث بازگشت امريکا به برجام شود. مجيد تخت روانچي مذاکره کننده برجام و نماينده ايران در سازمان ملل گفته است: «برجام تعهد امريکا است؛ ممکن است رئيس‌جمهور ديگري بيايد و اين تعهد انجام شود.»

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59346
0 نظر
دسته بندی