× تماس با ما
3 1 نظرات 1557 بازدید
تاریخ انتشار 08 - 1399/06/25

انتشار سلاح های جدید حماس و چند پیام آن

انتشار سلاح های جدید حماس و چند پیام آن

انتشار سلاح هاي جديد حماس و چند پيام آن
 

شبکه الجزيره قطر ديروز در يک گزارش اختصاصي، تصاويري از سلاح هاي پيشرفته جنبش حماس را پخش کرد.

 

در خصوص اين گزارش ويژه ذکر چند نکته ضروري است :

 پادشاهي قطر که طي سالهاي اخير از سوي سعودي، بحرين، امارات و مصر بايکوت شده بود، قصد دارد از رخداد عادي سازي اخير توسط همسايگانش نهايت استفاده را برده و آنان را خائن معرفي کرده و  خود را به عنوان يک حامي براي فلسطينيان مطرح و از اين ترفند بر جايگاه خود نزد عامه اعراب بيفزايد و شبکه الجزيره نيز در همين راستا به عنوان ابزاري در دستان شيخ تميم عمل مي کند.

 

 قطر در سالهاي اخير زيرکانه علاوه بر حفظ رابطه با ايالات متحده ، سعي در نزديکي به محور ايراني داشته و حتي گزارش هايي مبني بر حمايت مالي از گروههاي مقاومت توسط اين کشور بسيار ثروتمند منتشر شده است. اين پادشاهي قصد دارد در مناقشات منطقه اي تا حد امکان توازن را رعايت کرده تا از ترکش مناقشات احتمالي در امان بماند و ايضا سياست خارجي خود را پيش ببرد.

 

 در فيلم پخش شده ، فرمانده حماس در صحبت هاي خود عمدا از سلاح هاي ايراني نام مي برد که از جانب سوريه آنجا رسيده اند. به اعتقاد راقم سطور هدف از اعلام اين مطلب خاص ، پررنگ کردن مرزبندي مقاومت فلسطين با کشورهايي که اخيرا با اسرائيل رابطه رسمي برقرار کرده اند بوده و نزديکي بيشتر فلسطينيان به محور ايران و سوريه را گوشزد مي کند.

 

 اگرچه در گذشته تسليح گروههاي مقاومت به راکت هاي زمين به زمين فجر 5 رسانه اي شده بود و لکن اعلام علني وجود موشک بسيار پيشرفته ضدتانک کورنت ، پيشرفتي استراتژيک در نبردهاي ضد زره مقاومت فلسطين خواهد بود.


توان نيروي زميني اسرائيل ، در زرهي آن متمرکز شده و ستون فقرات يگان زرهي ارتش آن نيز  تانک بسيار پيشرفته مرکاوا 4 است که در جنگ 33 روزه امتحان بدي در مقابل کورنت هاي روسي پس داد و يکي از علل تعجيل رژيم صهيونيستي براي پايان دادن به نبرد 2006 عليه لبنان ، رونمايي حزب الله از اين موشک هدايت شونده بود.


 ايران در سالهاي اخير ، کورنت را با نام "دهلاويه" در تيراژ بسيار زياد بومي سازي کرده است.

 

 در روزهاي پيشين اتحاد گروههاي فلسطيني در نوار غزه و کرانه غربي رود اردن براي مبارزه عليه رژيم صهيونيست رسما اعلام شد .


انتشار اين تصاوير به مخاطب اين پيام را مي رساند که اگر نوار غزه با گستره بسيار کم و تحت محاصره از 4 طرف ، مي تواند از هزاران کيلومتر دورتر به سلاح هاي ايراني مجهز شود ، بي شک منطقه کرانه غربي رود اردن نيز که هم از لحاظ مساحت و حدود ، گسترده تر است و هم ساکنان آن نسبت به نوار غزه آزادي عمل بيشتري دارند ، خواهد توانست تسليحات پيشرفته ايراني و سوري را براي مبارزه در اختيار بگيرد. همچنين کشور اردن نيز اينبار انگيزه تسليح اين گروهها را خواهد داشت چرا که با اجراي طرح معامله قرن بقاي اين کشور مصنوعي به خطر خواهد افتاد.

 

 مقاومت فلسطين با انتشار گزارش تصويري ديروز، مي خواهد به سران اعراب، مسئولان ساکن در تل آويو و ساير دولت ها و ملل نشان دهد که مقاومت فلسطين قدرتمندتر از قبل بوده و تحت تاثير عادي سازي روابط کشورهاي کوچک عربي و اسرائيل قرار نخواهد گرفت.

 

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59344
1 نظر
رحمان باوی رحمان باوی 08:18:40 - 1399/07/08
آیا الان موعد آن نرسیده که مسئولان امر تلاش بیشتری را برای فرموده امام خامنه ای مبنی بر تسلیح کرانه باختری را جامه عمل بپوشانند
دسته بندی