× تماس با ما
2 1 نظرات 1104 بازدید
تاریخ انتشار 12 - 1399/06/24

همه چیز درباره قطیف

همه چیز درباره قطیف

همه چيز درباره قطيف

 

با اعدام شيخ نمر، نا آرامي ها در شهر قطيف عربستان افزايش يافته است؛ مردم اين شهر شيعه نشين در اعتراض به اعدام روحاني برجسته خود دست به تظاهرات و راهپيمايي زده و با ماموران امنيتي و نظامي عربستان درگير شدند. به دليل اهميت اين شهر در معادلات صنعت نفت عربستان، سعي شده است در اين گزارش چهره اي شفاف از قطيف به نمايش گذاشته شود.

 

قَطيف شهري است در استان شرقي عربستان سعودي. شهر قَطيف يکي از شهرهاي تاريخي کرانه‌اي عربستان سعودي و واحه‌اي است که در کرانه باختري خليج فارس واقع شده ‌است.

خط لوله نفت تاب لاين که از ظهران آغاز مي‌شود از اين شهر مي‌گذرد سپس به اردن، سوريه و لبنان مي‌رسد. اين شهر در استان احساء واقع شده‌است، داراي واحه‌هاي گسترده نخل خرما است و بهترين خرماي منطقه از اين نخلستان‌ها تهيه مي‌شود.

 قرار گرفتن در کنار خليج‌فارس و دوري جزيي از بيابان موجب شده تا خاک آن براي کشاورزي مناسب و به همين دليل از حيث توليد ميوه و به دليل همجواري با خليج‌فارس از حيث صيد انواع ماهي نيز معروف است.

تا پيش از اختراع مرواريد مصنوعي توسط ژاپني‌ها در اوايل قرن بيستم استخراج و تجارت مرواريد يکي از رايج‌ ترين حرفه‌هايي بود که در قطيف دنبال مي‌شد.

 شهر قطيف از شهرهاي قديمي عربستان است و تاريخش به دوران قبل از اسلام مي‌رسد. شهر قطيف در شمال بندر دمام و در جنوب باختري بندر مهم نفتي رأس التنوره قرار دارد. در دوران پيش و بعد از اسلام قبائل متعددي در منطقه  قطيف ساکن شده‌اند.

شهر قطيف

استان القطيف شامل سه شهر قطيف، سيهات و صفوي است. جزيره بزرگ تاروت در خليج‌فارس در 5 کيلومتري قطيف قرار دارد. اين استان و به طور کلي منطقه شرقي به خاطر وجود منابع نفت از اهميت بالايي برخوردار است.

 پيش از کشف نفت، مردم قطيف به بازرگاني و تجارت، کشاورزي، ماهيگيري اشتغال داشتند ولي پس از کشف نفت؛ اکثر ساکنان اين منطقه تمايل پيدا کردند تا در صنعت نفت، خدمات عمومي و آموزش و بهداشت مشغول به کار شوند.

 قطيف از سال 960 هجري قمري زير سلطه دولت عثماني درآمد. در سال 1207 قمري ، قبيله شيعي بني خالد به حکومت آنان بر قطيف پايان دادند و به مدت 120 سال بر اين منطقه حکمراني کردند. پس از آن بار ديگر ترکان عثماني بر منطقه تسلط يافتند. اين وضع ادامه داشت تا اينکه در سال 1331 قمري اين منطقه تحت سيطره عبدالعزيز مؤسس حکومت سعودي درآمد.

شهر قطيف

 تشيع در شبه جزيره عربستان قدمتي ديرينه دارد. به گفته خوارزمي در قرن چهارم هجري بيشتر ساکنان جزيرةالعرب شيعه بوده‌اند. مقدسي، جغرافي‌ دان و مورخ قرن چهارم نيز گفته است همه قاضيان حجاز، شيعه بودند.

تشيع در اين شهر پيشينه‌اي طولاني دارد و در حال حاضر نيز بيشتر جمعيت آن را شيعيان تشکيل مي‌دهند. مسجد امام علي (ع)، حسينيه باب الحوائج و «الملتقي الحسيني» از جمله مراکز مذهبي شيعيان در اين شهر است.

 شرکت نفت عربستان سعودي " آرامکو" پروژه بهره‌برداري از دو ميدان نفتي قطيف و ابوصفح را پيش از اکتبر سال 2004 تکميل کرد.

 شرکت آرامکو قرارداد مهندسي، تدارک تجهيزات و ساخت اين پروژه در مارس 2002 ميلادي به شرکت ايتاليايي " اسنمپروگتي" واگذار کرد. قطيف پس از تکميل بهره‌برداري، روزانه 500 هزار بشکه نفت خام سبک توليد کرد.

تاسيسات نفتي قطيف عربستان

 توليد ميدان نفتي فرا ساحلي ابوصفح نيز پس از تکميل پروژه بهره‌برداري به روزانه 300 هزار بشکه نفت نيمه سنگين رسيد.

 به گفته شرکت نفت عربستان، قطيف اولين واحد وابسته به آرامکو براي توليد نفت سبک عربي است که با ترکيب نفت خام بسيار سبک عربي و نفت خام نيمه سنگين عربي حاصل مي‌شود.

 در همان زمان يک قرارداد 140 ميليون دلاري بابت حفاري چاه‌هاي ميدان نفتي قطيف به شرکت "هاليبرتون" واگذار شد. ميدان نفتي قطيف که در سال 1945 ميلادي در شمال ظهران کشف شد،  50 کيلومتر طول و 10 کيلومتر عرض دارد.

 ذخيره نفتي هفت حوضچه اين ميدان در مجموع 8.4 ميليارد بشکه است. ميدان نفتي ابوصفح به طول 19 کيلومتر و عرض 10 کيلومتر، بيش از 6.1 ميليارد بشکه نفت ذخيره دارد.

تاسيسات نفتي قطيف عربستان

 از ابتداي سال 1970  بسياري از شيعيان احساء از روستاها به شهر مهاجرت کردند ولي شيعيان قطيف غالبا در روستاهاي خود باقي ماندند.

 تفاوت ميان آن‌ها مي‌تواند به ميزان تحمل شيعيان احساء مربوط باشد. در احساء نه شيعيان و نه سني‌ها هيچ ابايي ندارند که با يکديگر در امور تجاري مراوده داشته باشند ولي شيعيان قطيف با اهل سنت درنمي‌آميزند.

 تمايز بين شيعيان و اهل سنت در قطيف در مقايسه با منطقه احساء، بسيار شديد است. شيعيان احساء از لحاظ سياسي انگيزه ندارند و مذهب را از سياست و تجارت جدا مي‌دانند ولي اين مسائل براي شيعيان قطيف داراي اهميت است.

علماي احساء پافشاري چنداني بر علائم شيعه مانند پوشيدن لباس مذهبي ندارند به ويژه در گذاشتن عمامه و يا حتي اصراري بر گفتن شهادت سه گانه  ندارند. درحالي که علماي قطيف بر روي چنين مسائلي اصلا مصالحه نمي‌کنند و کوتاه نمي‌آيند.

مردم قطيف

 از زماني که وهابيون، قدرت را در عربستان سعودي به دست گرفتند، شيعيان براي يک دوره طولاني با فشارهاي مذهبي و سياسي روبرو شدند.

 فشارهاي علماي وهابي روي جامعه شيعه از زمان روي کار آمدن تا به امروز ادامه داشته و در اعلام تکفير آنان کوتاه نيامده‌اند.

 از سوي ديگر، پس از تشکيل دولت وهابي و از زماني که نفت در اين منطقه يافت شد، تلاش براي اسکان بيشتر اهل سنت در اين منطقه آغاز شد.

 موقعيت استراتژيک استان شرقي عربستان به دليل وجود نفت، توجه مضاعف سعودي‌ها را به دنبال داشت. در مقابل، وضع اقتصادي نابسامان شيعيان در مقطعي که درآمد نفت سعودي بسيار بالا رفته بود، عامل جدي‌تري براي بالا گرفتن اعتراضات شيعيان بود. شيعيان نه تنها در امور سياسي هيچ گونه مشارکتي نداشته و ندارند؛ بلکه در امور اقتصادي نيز زمينه مناسبي براي رشد يا در دست گرفتن مشاغل مهم را نداشته‌ اند.

سرکوب مردم قطيف

 قطيف در شرق عربستان اگرچه از جمله مناطق بسيار ثروتمند عربستان به دليل داشتن منابع سرشار نفت به شمار مي‌آيد اما به دليل شيعه بودن ساکنان آن همواره مورد ظلم و تبعيض قرار داشته است، به همين دليل اين منطقه شاهد ناآرامي‌هايي در اعتراض به اين ظلم و ستم‌هاست.

 اکثر ساکنان منطقه شرقي عربستان را شيعيان تشکيل مي‌دهند، به همين دليل ساکنان آن همواره مورد تبعيض رژيم‌سعودي قرار داشتند، شهروندان اين کشور همواره جزو شهروندان درجه دوم عربستان به شمار آمده‌اند و مناطق مسکوني آن از ساده‌ترين امکانات بهداشتي و خدماتي و رفاهي محروم هستند، بگونه‌اي که بسياري از کوچه‌ها و خيابان‌هاي آن در قرن 21 همچنان خاکي است.

 وضعيت اسفبار و تبعيض‌هاي اعمال شده توسط رژيم سعودي با وجود تلاش‌هاي صورت گرفته براي درز پيدا نکردن اخبار آن به رسانه‌هاي داخلي و خارجي چنان عيان است که بارها توسط سازمان‌هاي مختلف بين المللي از جمله سازمان عفو بين الملل و ديده‌بان حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته و محکوم شده است.

کشتار مردم قطيف

 ساکنان اين منطقه با کوچک‌ترين اعتراض نه تنها سرکوب بلکه بازداشت مي‌شوند و به همين دليل بسياري از جوانان اين منطقه در زندان‌هاي رژيم سعودي بسرمي‌برند و سال‌هاست بدون محاکمه همچنان در زندان‌هاي سعودي هستند که به "زندانيان فراموش شده" معروف شده‌اند. اين سياست‌هاي ظالمانه و تبعيض آميز بارها اعتراض‌هاي گسترده مردمي را در اين منطقه به همراه داشته است.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59332
1 نظر
رضا دشتیان رضا دشتیان 02:54:09 - 1399/06/25
مرگ بر رژیم وهابی و تروریست سعودی
دسته بندی