× تماس با ما
4 0 نظرات 2050 بازدید
تاریخ انتشار 10 روز پیش

ابعاد رزمایش ارتش در خلیج فارس و دریای عمان

ابعاد رزمایش ارتش در خلیج فارس و دریای عمان

ابعاد رزمايش ارتش در خليج فارس و درياي عمان


رزمايش بزرگ ارتش در خليج فارس و درياي عمان در حال برگزاري ست.

 

در خصوص ابعاد اين رزمايش چند نکته قابل ذکر است :

1- اين رزمايش يک مانور و تمرين روتين ساليانه بوده که ارتش در زمين ، هوا و دريا انجام مي دهد و برخلاف برخي اظهارنظرها در واکنش به  اتفاق خاصي انجام نشده است.

 

2- از سال 97 استراتژي ايران در "خليج فارس" از واقع گرايي تدافعي به واقع گرايي تهاجمي تغيير يافته است. به همين علت از سال 97 سپاه و ارتش در اين شاخاب بر خلاف سابق تمرينات هجومي و تصرف ساحل انجام مي دهند. 


در اين رزمايش نيز علاوه بر عمليات هاي موشکي ، پهپادي ، سطحي و زيرسطحي ، پياده کردن نيرو و به خصوص نفربرهاي bmp  از ناو لاوان ، نکته اي بسيار مهم بود که البته توسط رسانه هاي داخلي و خارجي نيز برجسته شد .

 

3- در استراتژي واقع گرايي تهاجمي ، اگر کشور به کار گيرنده اين راهبرد از ناحيه کشورهاي ديگر خطري حس نمايد ، مبادرت به حمله پيشدستانه و يا حتي پيشگيرانه خواهد کرد تا کانون خطر را متلاشي کرده و ابتکار عمل در ميدان از دستانش خارج نشود و جمهوري اسلامي نيز براي برخورد با کشورهاي جنوبي خليج فارس اين راهبرد را موفق تشخيص داده و آن را برگزيده است.

 

4- تهديد ضمني اين رزمايش بيش از همه ، متوجه امارات متحده خواهد شد ، زيرا تنها کشور عربي که هم در خليج فارس و هم درياي عمان ساحل دارد ، اين شيخ نشين کوچک بوده و اخيرا هم اتحادش با اسرائيل و برخي رفتارهاي تخاصم آميز ديگرش ، حساسيت سران تهران را برانگيخته و ممکن است کاسه صبر جمهوري اسلامي در قبال اقدامات ابوظبي رو به پايان باشد.

 

5- با توجه به تقسيم کار صورت گرفته در نيروهاي مسلح و واگذاري امنيت درياي عمان به ارتش ، اگر عزم مقابله با امارات جدي باشد ، اين سازمان نظامي از ناحيه شرق و سپاه پاسداران از شمال و غرب مي توانند به سهولت از طريق اقدامات آفندي با اين کشور برخورد کنند.

 

6- رزمايش بزرگ ارتش در پهنه 2 ميليون کيلومتر مربعي و همزمان عمليات نيروي زميني سپاه در غرب ، نشان دهنده قابليت نيروهاي مسلح ايران براي درگيري در چند جبهه و مقياس هاي بسيط است.

 

7- يکي از اقدامات نداجا ، مجهز کردن شناورهاي لجستيک و غير رزمي قديمي به لانچر موشک هاي کروز بوده که در اين رزمايش نيز به وضوح ديده شد. اين ابتکار ، قدرت آتش و قابليت درگيري نيروهاي شناوري اين يگان رزمي را به صورتي چشمگير افزايش داده است.

 

و در نهايت بايد گفت راهبرد ارتش براي نبرد کلاسيک ( که مزايا و مضرات خود را دارد ) به نوعي مکمل استراتژي جنگ نامتقارن سپاه پاسداران است که در صورت بروز هرگونه تنش در خليج فارس و يا درياي عمان مي تواند مشکلات زيادي را براي طرف هاي درگير ايجاد نمايد.

 

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59305
0 نظر
دسته بندی