× تماس با ما
2 2 نظرات 946 بازدید
تاریخ انتشار 14 - 1399/06/19

تاثیر راهبردی عملیاتی شدن سامانه پدافندی باور۳۷۳

تاثیر راهبردی عملیاتی شدن سامانه پدافندی باور۳۷۳

تاثير راهبردي عملياتي شدن سامانه پدافندي باور373 


سامانه پدافندي باور 373 به طور رسمي در فاز عملياتي قرار گرفت. به گفته فرمانده پدافند هوايي غرب کشور اين سامانه ابتدا در اين منطقه و سپس در ساير نقاط ايران عملياتي خواهد شد.

 

وارد خدمت شدن اين سامانه ضد هوايي از چند جنبه اهميت راهبردي دارد:

با توجه به برد 450 کيلومتري کشف و 250کيلومتري براي اصابت اهداف پروازي، اين پدافند در صورت نصب در نقاط مرزي و به خصوص جزاير خليج فارس، مي تواند آسمان کشورهاي کويت ، امارات ، بحرين و قطر را به طور کامل پوشش دهد.

 

به عبارت ديگر هواگردهاي اين کشورها و يا ايالات متحده به محض تيک آف از پايگاه هايي مانند الظفره، العديد، علي سالم و ... در برد اصابت اين پدافند موشکي قرار مي گيرند .

 

توجه داشته باشيم که جغرافياي جنوب خليج فارس تماما بياباني بوده و فاقد عوارض طبيعي چون کوه و نقطه کور راداري است و به راحتي توسط رادارهاي برد بلند ايراني قابليت رصد دارد.

 

 دامنه اعمال نفوذ و تحميل قدرت جمهوري اسلامي بر کشورهاي عربي خليج فارس افزايش يافته و اثر توان هوايي آنها ( که با خريدهاي گسترده غربي قصد برقراري توازن با ايران را داشتند ) به شدت کاهش خواهد يافت.

 

 هواپيماهاي استيلت پيشرفته آمريکايي و اسرائيلي چون f35 براي عمليات عليه اهدافي در عمق خاک ايران (به خصوص از جنوب و جنوب غرب و جنوب شرق) نيازمند سوخت گيري از طريق تانکر خواهند بود و بدون آن قابليت عمليات در گستره وسيع را ندارند.

 

 اگر فرض کنيم پدافند ايران قابليت رهگيري f35 را نداشته باشد (که شواهد مي گويد دارد)، ولي قابليت هدف قرار دادن هواپيماهاي سوخت رسان را به راحتي دارد و اين تانکرها جهت امنيت خود بايد تا فاصله بسيار زيادي از مرزهاي ايران دور شوند و همين اتفاق باعث خواهد شد تا هواپيماهاي نسل پنجم غربي در فاصله بسيار دوري سوخت گيري کرده و توانايي رفت و برگشت موفق و بمباران مراکز راهبردي ايران در تهران و يا اصفهان و... بدون باک خارجي را نداشته باشند.

 

در صورتي که از باک خارجي استفاده نمايند نيز قابليت رادار گريزي شان به طور کامل از بين مي رود.

 

 در شمال غرب نيز آسمان کشورهاي ارمنستان ، آذربايجان و گرجستان به طور کامل زير اشراف پدافندي ايران مي گيرد و همين نکته از لحاظ امنيتي به خصوص در مورد آذربايجان که اخيرا نيروهاي اسرائيلي و برخي تجهيزات هوايي آنها در آن مستقر شده اند ، بسيار مهم و موثر خواهد بود.

 

 موشک صياد 4 مورد استفاده توسط سيستم باور 373 مي تواند موشک هاي کروز توماهاوک که زير يک ماخ سرعت دارند را در فواصل دور و قبل از نزديک شدن به مرز، هدف قرار دهد و از حجم آتش موشکي کشور متخاصم بکاهد و کار ساير سيستم هاي پدافندي براي مقابله با موشک ها را راحت تر کند. ( توجه داشته باشيم حملات موشکي آمريکا عليه اهداف عمدتا با موشک توماهاوک که حدود 900 کيلومتر سرعت دارد انجام مي گيرد ).

 

 اخيرا برخي منابع نظامي روسي اعلام کرده اند که ايران به رادار "رزونانس"  روسي مجهز شده و در ماههاي گذشته توانسته f35 هاي آمريکايي را  شناسايي کند.

 

اگر خبر فوق درست باشد ، بايد گفت ترکيب  پدافند برد بلند باور 373 با اس 300 و رادار رزونانس ، احتمال موفقيت حملات هوايي عليه ايران را به شدت کاهش مي دهد. 

 

 در صورت درگيري در خليج فارس با توجه به عرض کم آن ، هواگردهاي آمريکايي و کشورهاي جنوبي اين شاخاب، مانند گذشته نمي توانند از نيروهاي درگير در سطح دريا پشتيباني انجام دهند و نتيجتا نيروي دريايي آنها از حمايت هوايي به طور کامل محروم خواهد شد .

 

همچنين آواکس هاي آمريکايي و ... تا حد زيادي بايد از برد اين سامانه دور شوند و قابليت رصد آنها از داخل ايران و صحنه احتمالي درگيري کاهش مي يابد.

 

در نهايت معتقدم عملياتي شدن باور 373 يک اقدام راهبردي از طرف جمهوري اسلامي ايران بوده که در زمان باقي مانده به پايان تحريم تسليحاتي، نقطه ضعف خود و قوت دشمنانش (نيروي هوايي) را هدف گرفته است.

 

 موازنه نظامي بين جمهوري اسلامي و همسايگان جنوبي اش زماني دستخوش تغيير شگرف مي شود که جنگنده هاي پيشرفته سوخو 30 به ايران تحويل شوند.

 

در آن صورت جمهوري اسلامي با کمک پهنه وسيع و عمق راهبردي زياد، موشک هاي دقيق دوربرد، پدافند قدرتمند و هواپيماهاي پيشرفته شرقي از نظر توان هوايي کاملا بر اعراب جنوبي خليج فارس و متحدان آنها برتري خواهد يافت.

 

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59274
2 نظر
محمد عرفان رضایی محمد عرفان رضایی 05:11:57 - 1399/06/22
مگر اینکه از نیرو های مسلح خبر خوش بشنویم، خدا خیرشان دهد
ma a ma a 01:32:16 - 1399/06/22
با سلام .
لازم میدونم . به چند نکته اشاره کنم :
اول اینکه در ارتباط با توان شناسایی و رهگیری سامانه های پدافند هوایی کشور ما همین بس که سامانه سوم خرداد با تاریخ رو نمایی در سال 93 یعنی شش سال پیش و به عنوان یک واحد آتش غیر شبکه ای و مستقل و با موشکی از خانواده مرصاد و جمعا با چهار نفر خدمه قادر به شناسایی و رهگیری یک ابر پهپاد فوق پنهان کار ( و نه فقط پنهان کار ) دویست و بیست میلیون دلاری در قیاس با اف 22 با قیمت 160 میلیون دلار و اف 35 با حداکثر قیمت 105 میلیون دلار و به عنوان نمونه بعد از لاکهید یو 2 که تا سال ها شناسایی و رهگیری اون برای پدافند های چین کوبا و شوروی یک رؤیا بود . هست .
برخی این ایراد رو وارد می کنند که خب این هواپیما یک پهپاد است و قابل قیاس با اف 22 یا 35 سرنشین دار نیست . که اولا باید بگم که از لحاظ میزان سرعت پرواز میزان سرعت این جت تک موتوره حدود یک و یک دهم ماخ و جشاید جزو اولین پهپاد های فراصوت روز دنیاست پس از لحاظ پروازی مثل جت های با سرنشین حالت فراصوت دارد و کمااینکه مثل لاکهید یو 2 در زمان مرحله شناسایی با حد اکثر سرعت یعنی فراصوت از فیلتر راداری عبور می کند . و به علاوه اینکه مثل با سرنشین ها خصوصا اف 35 در ارتفاع بالا پرواز میکند . فقط قدری بالاتر از یو 2 یعنی در ارتفاع 32 کیلومتری و از لحاظ ابعاد هم دست کمی از یک اف 35 ندارد . به علاوه اینکه ویژگی های رادار گریزی بدنه طبق اظهارات کارشناسان روسی بسیار بهینه تر از اف 22 و 35 هستند .
پس واقعا بی انصافی است که ما هم مثل خیلی از رسانه ها با ستن چشم مان بر آن اتفاق بزرگ درباره سامانه های پدافندی هوایی کشورمان اظهار نظر کنیم . فقط کافیه که اشاره کنم به تیتر خبر گزاری وزارت دفاع روسیه درباره این اتفاق که ایرانی های با یک موشک افسانه ای ترایتون را هدف قرارر دادند . پس امروز صحبت کردن درباه توان بازدارندگی سامانه های پدافندی کشورمان درباره چنین تسلیحاتی بی انصافی است و باید تمرکز کارشناسان نظامی ما درست مثل امریکای ها وروس ها متوجه جت های نسل شش فضا پیما شود که برنامه درازمدت ده ساله آینده آنهاست تا از همین امروز به فکر چاره سازی در برابر چنین تسلیحاتی در آینده جمهوری اسلامی باشیم .
دسته بندی