× تماس با ما
2 0 نظرات 1484 بازدید
تاریخ انتشار 13 روز پیش

اظهارات جدید پمپئو؛ زمزمه های ایجاد ائتلاف علیه ایران!

اظهارات جدید پمپئو؛ زمزمه های ایجاد ائتلاف علیه ایران!

اظهارات جديد پمپئو؛ زمزمه هاي ايجاد ائتلاف عليه ايران!

 

پمپئو در جديدترين مصاحبه تلويزيوني خود ايران را بزرگترين دشمن امارات و اسرائيل دانسته  و از تشکيل ائتلافي عليه ايران خبر داده است. اين ائتلاف عبري-عربي-غربي قرار است جانشيني مطمئن براي آمريکا در خاورميانه باشد!


به طور قطع ميتوان گفت تمامي سياست هاي آمريکا در منطقه شکست خورده است و کار به جايي رسيده که ترامپ در جديدترين اظهار نظر خود مدعي شده است که آمريکا نهايتا تا سه سال آينده از عراق خارج مي شود. به علاوه آمريکا به دنبال سقوط بشار اسد و تجزيه سوريه بود، اما به لطف ايران اين خواسته آمريکا نيز به در بسته خورد. از طرفي آمريکا با تشکيل داعش و حمايت از گروه هاي تکفيري نيز نتوانست مانع پيشرفت ايران در منطقه به منظور نابودي اسرائيل شود و ايران از هميشه به مرزهاي فلسطين اشغالي نزديک تر است. 


آمريکا به دنبال جانشيني براي خود است تا بعد از خروج احتمالي از منطقه، مهار ايران و گروه هاي مقاومت را به او بسپارد. داعش و عربستان مهم ترين گزينه هاي آمريکا براي اجراي اين هدف بودند اما نابودي گروه هاي تروريستي به دست ايران و ناکامي عربستان در يمن، بيش از پيش آمريکا را نااميد کرد. حال آمريکا براي مهار ايران به دنبال ايجاد ائتلافي محکم از ميان کشورهاي عربي در کنار خود اسرائيل است. 


اعلام عادي سازي روابط ميان امارات متحده عربي و اسرائيل را مي توان اولين قدم در تحقق اين هدف آمريکا دانست. گويا قرار است اين دو کشور از ميان کشورهاي ديگر منطقه نيز يارکشي کنند تا اين توافق در سال هاي آينده به يک ائتلاف همه جانبه در برابر ايران تبديل شود. ائتلافي که کشورهاي منطقه را در برابر خودشان قرار مي دهد و آغازگر آشوب و بي ثباتي تازه اي در منطقه است!


مصاحبه اخير پمپئو وزير امور خارجه آمريکا به خوبي از تئوري جديد آمريکا پرده برمي دارد! مرور اين مصاحبه ابعاد جامع تري از اين هدف را مشخص ميکند:
 وزير خارجه آمريکا در گفتگويي با شبکه فاکس نيوز چنين ميگويد: امارات و رژيم صهيونيستي، ايران را به عنوان تهديد بزرگ به رسميت مي‌شناسند و مي‌توانند در اين زمينه ائتلاف ايجاد کنند.
وي افزود: آنها اکنون راهي براي ايجاد رابطه‌اي پيدا کرده‌اند که مي‌تواند با ايجاد ائتلافي، در نهايت اطمينان حاصل کند که اين تهديد هرگز به سواحل آمريکا نمي‌رسد يا به کسي در خاورميانه آسيب نمي‌رساند.


وزير خارجه آمريکا ادامه داد: به گفت‌وگوي ميان بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل، محمد بن زايد وليعهد امارات و ترامپ رئيس جموري آمريکا گوش دهيد، يک توافق صلح تاريخي در جايي است که ما يک تاريخ طولاني داريم که دولت‌هاي عربي، اسرائيل را همانگونه که مي‌بايست به عنوان سرزمين يهود به رسميت نمي‌شناختند.


پمپئو اضافه کرد: يک کشور حق دارد که موجوديت داشته باشد، ديدگاه رئيس جمهوري ترامپ براي صلح، آغازي براي بارور شدن است. ما اکنون پس از 2 و نيم دهه، نخستين کشور را ديده‌ايم که حق موجوديت اسرائيل را به رسميت مي‌شناسد و شما مي‌توانيد پيشاپيش منافع آن را براي مردم اسرائيل و امارات متحده عربي ببينيد.


وي که سياست فشار حداکثري عليه ايران را در سه سال و نيم گذشته به سخت‌ترين شکل دنبال کرده است و بر آن است تا با ايران هراسي، سياست نخ‌نما شده اختلاف بينداز و حکومت کن را دنبال کند، اظهار کرد: اين عمل نتيجه تصميم به موقع رئيس جمهوري ترامپ است که جمهوري اسلامي ايران را به عنوان بزرگترين تهديد ثبات در خاورميانه و تهديدي عليه کودکان، زنان و مردانمان و ايمني ما در ايالات متحده شناسايي کرد.


وزير خارجه آمريکا ادامه داد: امارات متحده عربي و اسرائيل هر دو ايران را به عنوان بزرگترين تهديدشان شناسايي مي‌کنند، از اين رو اکنون راهي را براي ايجاد يک ارتباطي يافتند که مي‌تواند ائتلافي را برپا دارد که در نهايت اطمينان ايجاد کند اين تهديد هرگز به سواحل آمريکا نمي‌رسد يا به هيچ کسي در خاورميانه آسيب نمي‌زند.

 

فردين ساريخاني

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59180
0 نظر
دسته بندی