× تماس با ما
2 0 نظرات 726 بازدید
تاریخ انتشار 14 روز پیش

روزنانه نگاری که مرگ خود را صحنه سازی کرد، قبل از رفتن به کی اف، به اسراییل آمده بود

روزنانه نگاری که مرگ خود را صحنه سازی کرد، قبل از رفتن به کی اف، به اسراییل آمده بود

روزنانه نگاري که مرگ خود را صحنه سازي کرد، قبل از رفتن به کي اف، به اسراييل آمده بود
 

 

آرکادي بابچنکو که مادربزگ مادري اش، يهودي است، بعد از اينکه به خاطر مسائل ويزا، مجبور به ترک پراگ (پايتخت جمهوري چک) شد، به تل آويو آمد. او اين کشور را به خاطر گشاده رويي، ستايش کرد.

 

روزنامه نگار اوکرايني، که مرگ خود را به عنوان بخشي از نقشه عجيب براي گير انداختن کساني که قصد کشتنش را داشتند، صحنه سازي کرد، مدت کوتاهي را در اسراييل زندگي کرد.

 

گفته شده بود که آرکادي بابچنکو، منتقد کرملين، در آپارتمانش، روز سه شنبه در کيف، با گلوله کشته شده است‌. اوکراين روسيه را به خاطر "مرگ" بابچنکو مقصر دانست، اما روز چهارشنبه، او را در يک کنفرانس خبري، زنده نشان دادند و اعلام کردند که اين حيله، طراحي شد تا از قتل جلو گيري کند. بابچنکو که مادربزرگ مادري اش يهودي است، بر اساس گزارشات، بعد از سلسله تهديد هايي به مرگ، که به خاطر گزارش و پست فيسبوک انتقادي عليه روسيه انجام شد؛ از روسيه به جمهوري چک، اسراييل و در نهايت سال 2017 به اوکراين گريخت.

 


بابچنکو در اوايل سال2017 در يک پست فيسبوک که به خاطر آن، در معرض تهديد قرار گرفت، پس از سقوط يک هواييماي روسي که تعدادي از سربازان (و خبرنگاران روسي) را در راه سوريه کشت، ابراز کرد که متاسف نيست زيرا روسيه مشغول بمباران در 'آلامو' بوده است‌.

 

او تا 30 ماه مي، در جمهوري چک بود تا اينکه ظاهرا به خاطر مسائل ويزا آن جا را ترک کرد و تصاوير فيسبوکش او را در تل آويو نشان داد.

 

تا اوايل ماه ژوئن، او در کيف بود‌.

هنوز معلوم نيست که آيا او مي خواسته در اسرائيل بماند يا نه و چرا آنجا را ترک کرده است. در حالي که او در اسراييل، در چندين پست فيسبوک اسراييل را ستود و گفت: خوش حال است در کشوري زندگي ميکند که مجبور نيست نام ولاديمير پوتين، رييس جمهور روسيه را بشنود.

 

در ماه سپتامبر، او يک‌ عکس از خود در حال سخنراني در يک کنيسه منتشر کرد.

 

بابچنکو، يکي از شناخته شده ترين خبرنگاران جنگ است که درباره لزوم ترک روسيه، به خاطر تهديدات عليه خود و خانواده اش نوشته و صحبت کرده است. او گفت که آدرس خانه اش در فضاي آنلاين منتشر شد و او از طريق، ايميل، تلفن و شبکه هاي اجتماعي، تهديداتي دريافت کرد‌. (به گفته نويسنده) الحاق کريمه به روسيه و حمايت از جدايي طلبان در شرق اوکراين، عناويني بودند که به شدت اين خبرنگار را براي کرملين، خطرناک کرده بود.

 

بعد از گذاشتن يک پست مبني بر اينکه او از سقوط هواپيمايي که منجر به مرگ 92 نفر، از خبرنگاران تلويزيون دولتي روسيه و افراد ديگر، در راه سوريه شد، چندين قانون گذار ( وکيل مجلس) روسي در کامنت هاي (نظرات) خود گفتند که او بايد از شهروندي روسيه محروم شود و رسانه دولتي روسيه او را خائن خطاب کرده بود‌. 

 

به گفته نويسنده، 'در شب چهار شنبه، ده ها خبرنگار، در حالي که مي خنديدند، شراب مي نوشيدند و يک ديگر را در آغوش مي گرفتند، به ميدان مرکزي در کيف آمده بودند تا "دوباره زنده شدن" همکار روسي و منتقد کرملين را جشن بگيرند'.

 

روزنامه نگار روسي، پاول کانيگين pavel kanygin که همکاران زيادي از او به خاطر پنهان کاري، به کي اف حمله کرده بودند، با شوخي گفت "اين يک داستان باور‌نکردني رستاخيز(دوباره زنده شدن) است".

 

"اين يک معجزه است، اما معجزه اي که يک نمايش و صحنه سازي از آب در آمد"

رييس پليس کي اف، اندري کريشچنکو Andry Krishchenko، با اعلام خبر مرگ بابچنکو، گفت که همسرش او را در حال خون ريزي در آپارتمانشان در کي اف، پيدا کرد اما او در راه بيمارستان کشته شد‌.

 

آنتون گراشچنکو Anton Grashchenko نماينده مجلس اوکراين و يکي از مشاوران وزير داخلي گفت که حمله کننده، در راه پله ساختمان منتظر بوده، در حالي که بابچنکو در حال رفتن براي خريد نان بوده، از پشت به او شليک شده است.

 

تنها چند ساعت قبل از اين که خبر قتل گزارش شود، بابچنکو در فيس بوکش نوشت که او اين روز را، مثل "روز تولد دومش"مي داند، زيرا که چهارمين سالگرد از دست دادن پرواز هليکوپتري بود که کمي بعد در جنگ بين اوکراين و شورشيان مورد حمايت موسکو، در شرق کشور ساقط شد.

 

در شروع کنفرانس روز چهارشنبه، گريتساک Gritsac ، اعلام کرد که قتل خبرنگار حل شده و آن روز را "روز تولد سوم" او ناميد.

 

بابچنکو يک بلوز مشکي پوشيده بود، در حالي که ديگر خبرنگاران ابتدا تعجب بسيار و سپس تشويق کردند، وارد اتاق شد.

 

بابچنکو با چهره اي‌ناراحت و مصمم گفت "من هنوز زنده هستم" و سپس به خاطر فريب، عذرخواهي کرد.

 

سپس افزود "من اين احساس بد را زماني که يک همکار را به خاک مي سپاريد، مي شناسم."‌

 

به گفته نويسنده، بابچنکو که در يک جلسه با رييس‌جمهور اوکراين، 'پترو پوروشنکو' حضور داشت، به همراه روزنامه نگاران محلي و بين المللي، عکس سلفي گرفتند.

 

آقاي کانيگين Kanygin، که براي يک نشريه روسي به اسم Novaya Gazeta، کار مي کند گفت "ما براي مراسم خاک سپاري آماده بوديم، بسياري از ما شب قبل نخوابيديم، ما بليت هاي اولين پرواز به کي اف را خريده بوديم"

 

او گفت "همه يک دفعه منفجر شدند و فرياد کشيدند "هورا! او زنده است." لحظه ي غير قابل باوري بود".

 

بعضي از آنان که در کار خبر فعاليت مي‌کنند، از ضربه اي که اين حيله به رسانه و خصوصا به اعتماد عمومي وارد کرد، تعجب کردند‌. يک ويراستار‌ هم چنين گفت "ما 24 ساعت مشغول پخش اخبار دروغ بوديم".

 

"قطعا، کساني هستند که فکر مي کنند که اين کار به اعتماد عمومي به سرويس هايي خاص، مثل سرويس هاي امنيتي و رسانه اي، آسيب خواهد زد."

 

مترجم: سيد آريا مرتضوي

 

https://www.timesofisrael.com/journalist-who-faked-death-had-come-to-israel-after-fleeing-russia/

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59160
0 نظر
دسته بندی