× تماس با ما
2 0 نظرات 910 بازدید
تاریخ انتشار 17 روز پیش

مقایسه عاقبت حزب الله و ساف و عبرت های آن

مقایسه عاقبت حزب الله و ساف و عبرت های آن

مقايسه عاقبت حزب الله و ساف و عبرت هاي آن 

 


امروز رئيس جمهور فرانسه در طي ديدارش از لبنان اظهار داشت: حزب الله منتخب مردم لبنان است و جزئي از مردم مردم لبنان اين کشور بوده و مسئوليت‌هايي نيز بر گردن دارد.

 

 

در سفر گذشته مکرون نيز  با نماينده دبيرکل حزب الله به مدت 2 ساعت خصوصي مذاکره کرد و فرداي آن در تماس تلفني با ترامپ گفت : تحريم ها عليه حزب الله هيچ تاثيري نداشته و بهتر است برداشته شوند.

 

 

اين اظهارات توسط عالي ترين مقام کشوري بيان مي شود که 7 سال پيش شاخه نظامي حزب الله را در ليست گروههاي تروريستي قرار داد و  به قطعنامه 1559 شوراي امنيت که خواستار خلع سلاح اين گروه است التزام دارد .

 

 

چه علل يا عواملي باعث شده که فرانسه تا اين حد از مواضع قبلي خود عدول کرده و حزب الله لبنان را به عنوان يک واقعيت بپذيرد؟

 

 

اول ، اينکه حزب الله در اوج صعوبت ها و مشکلات ناشي از فشارهاي داخلي و خارجي حاضر نشد از مواضع اساسي خود عدول کرده و پيغام ضعف به طرف مقابل بدهد.

 

 

دوم ، حزب الله سلاح و قدرت قهريه خود را خط قرمز دانسته و راجع به آن کوچکترين مذاکره اي نکرده و روز به روز بر کيفيت و کميت آن افزوده و از اين طريق توان بازدارندگي خويش را به روز رساني مي نمايد. مورگنتا تئوريسين مشهور مي گويد : براي ايجاد توازن قوا بايد توان نظامي خود را حفظ ، افزايش و آن را مرتبا نمايش داد.

 

 

سوم ، حزب الله توان نظامي اش را هيچگاه براي درگيري هاي داخلي به کار نگرفت حتي در سخت ترين شرايط ؛ و اين اهرم را صرفا جهت دفاع از تماميت ارضي و استقلال کشورش در مقابل صهيونيسم و تروريسم تکفيري استفاده کرد.

 

 

چهارم ، اين جنبش در چهارچوب اخلاق و حقوق انساني عمل مي کند. حزب الله در طول جنگ 33 روزه قبل از هر راکت باران ، رسما اعلام مي کرد تا شهروندان ساکن فلسطين اشغالي به پناهگاه بروند‌ و به هيچ عنوان قصد گرفتن تلفات  نداشت.

 


حتي يک مورد را به خاطر ندارم که نيروهاي اين گروه عليه شهروندان عادي صهيونيست ( که البته اشغالگر هستند ) عمليات انجام داده باشد.

 

 

پنجم ، فاز نظامي تنها يکي از کارويژه هاي مقاومت اسلامي لبنان است. اين جنبش در امور فرهنگي ، آموزشي ، بهداشتي و خدماتي براي تمام لبناني ها کوشا بوده و محبوبيتي عظيم کسب نموده تا جايي که امروز اکثريت کرسي هاي پارلمان لبنان به اين حزب تعلق دارد.

 

 

ششم ، روحيه مطلق نگري ، خودحق پنداري ، مقاومت ، تسامح و تساهل از اصول اين جنبش در برخورد با گروههاي سياسي و طوائف قومي و ديني ست و به هيچ عنوان حس قيم بودن نداشته و عقايد خود را به ديگران تحميل نکرده و حقيقت را صرفا نزد خود نمي داند و همين امر اعتماد مردمان با عقايد متفاوت و بعضا متضاد را به آن برانگيخته است.

 

 

هفتم ، مهم تر از همه اين که حزب الله از اساس هويتي ضد اسرائيلي داشت و اگر کوچکترين خللي در بنيان اين هويت ايجاد ميشد، از شالوده فرو مي ريخت. حزب الله در عين همکاري و مذاکرات داخلي و خارجي ، هيچگاه هويت اصلي خود را کنار نگذاشت و همين اصل در دوام و بقاي آن بسيار موثر است .

 


 
در مقابل تجربه سازمان آزاديبخش فلسطين براي ما عبرت آموز است. 

 

 

 اين گروه با الهام از روش گروههاي مسلح مارکسيستي در عمليات هايش به هيچ اصول اخلاقي پايبند نبوده و هدف قرار دادن غيرنظاميان براي نيروهاي آن امري علي السويه به شمار مي رفت.

 

 

 اين جنبش از سال 1988 عمليات عليه اسرائيل را با اين هدف که بتواند حتي در يک جغرافياي کوچک دولت تشکيل دهد ، متوقف کرد و در پيمان هاي اسلو 1 و 2 و غزه اريحا اراضي اشغالي 1948 را به عنوان سرزمين اسرائيل پذيرفت و در نتيجه از هويت اصلي خود تهي گشت و سلاح خود را تحويل داد.

 

 

 اين گروه هر جا که قدم گذاشت حس قلدرمآبي ، قيم بودن و عدم احترام به قوانين در رفتار اعضاي آن موج مي زد. از اردن هاشمي گرفته تا سوريه و لبنان و کويت ؛ و سلاحش را در هر شرايطي عليه هرکس که نامطلوب مي دانست به کار مي گرفت و به گروهي منفور حتي در ميان اعراب تبديل شد.

 

 

نتيجتا ، حزب الله با هوشمندي اش از يک گروه کوچک چريکي تبديل به عظيم ترين جريان سياسي لبنان شد که اکثريت مطلق پارلمان را در اختيار داشته و هرگاه دبيرکل آن اراده کند از جمعيت 4 ميليوني لبنان حدود يک ميليون نفر را به خيابان مي کشاند و ايضا امروز فرانسه به عنوان عضو شوراي امنيت که روزگاري آن را تروريستي مي دانست ناچارا سلاحش را مي پذيرد و آن را واقعيتي غيرقابل انکار مي داند‌.

 

 

اما سازمان آزاديبخش که روزگاري حمايت قاطع تمام اعراب را پشت سر خود مي ديد و به سازمان ملل راه مي يافت ، امروز يک جريان شکست خورده بوده که هم اسرائيل را به رسميت شناخت و سلاحش را تحويل او داد و هويت خود را انکار کرد و عاقبت يک متر زمين هم براي تشکيل دولت گيرش نيامد.

 

 

فاعتبروا يا اولي الابصار 

 

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59103
0 نظر
دسته بندی