× تماس با ما
4 1 نظرات 951 بازدید
تاریخ انتشار 18 روز پیش

۱ تیر و ۳ نشان سعد حریری با حمایت از مصطفی ادیب

۱ تیر و ۳ نشان سعد حریری با حمایت از مصطفی ادیب

1 تير و 3 نشان سعد حريري با حمايت از مصطفي اديب 

 


مصطفي اديب با 74 راي به عنوان نخست وزير جديد لبنان انتخاب شد. وي اصالتا اهل شهر سني نشين طرابلس در شمال لبنان بوده و مدتي نيز مسئوليت رياست دفتر نجيب ميقاتي نخست وزير اسبق اين کشور را بر عهده داشت.

 

 

اديب، عنصري بسيار نزديک به فرانسه بوده و به عنوان چهره اي نسبتا پاکدست شناخته مي شود. در خصوص نخست وزير جديد لبنان ذکر چند نکته مهم است :

 نخست وزير جديد برخلاف حسان دياب رئيس الوزراي سابق که بدون توجه به اکثريت اهل سنت پارلمان لبنان و صرفا توسط جريان 8 مارس انتخاب شده بود ، در چهارچوب اکثريت اهل سنت پارلمان مي گنجد و با هماهنگي و رضايت بخش گسترده اي از  14 مارسي ها برگزيده شده است .

 

 

 سعد حريري به عنوان رهبر قوي ترين جريان اهل سنت با حمايت از مصطفي اديب همزمان با يک تير سه نشان را هدف قرار داد .

 

 

اول اينکه آقاي حريري نماينده اهل سنت بيروت و صيدا بوده اما با حمايت از يک اهل سنت طرابلسي نقطه ضعف اصلي خود در شمال لبنان که همان عدم محبوبيت در آن منطقه است را جبران خواهد کرد.

 

دوم ، مصطفي اديب پسر خاله "اشرف ريفي" رقيب جدي سعد حريري براي رهبري اهل سنت لبنان است. حريري با انتخاب اديب او را بدهکار خود کرده و موقعيت رقيبش يعني اشرف ريفي را در طرابلس متزلزل خواهد کرد؛ و همچنين مي تواند او را از ريفي جدا کرده و در شرايط ضرورت عليه او به کار گيرد ‌.

 

 

سوم ، نخست وزير جديد مدت مديدي مدير دفتر نجيب ميقاتي بود. او نيز اصالتي طرابلسي دارد و هم رقيب جدي سعد حريري براي رهبري اهل سنت  به شمار مي رود. ميقاتي از جمله افراد بسيار فاسد لبنان است که بيش از هر شخصيت سياسي ديگري در افکار عمومي متهم به اختلاس بوده و اکنون سعد حريري با وام دار کردن مصطفي اديب نسبت به خود، صندوق اسرار مفاسد نجيب ميقاتي را در اختيار گرفته و در صورت نياز مي تواند اين مخالف جدي خود را زمين بزند.

 

 

در نهايت نگارنده حس خوبي به نخست وزير جديد لبنان ندارد چرا که اين کشور نياز به يک دولت جدي براي مبارزه با آلودگي هاي سياسي ، اداري و اقتصادي داشته و با توجه به اين که فساد در اين کشور ريشه اي بوده و از  شخص سعد حريري و نجيب ميقاتي به عنوان متهمان اصلي گرفته تا اشرف ريفي و سمير جعجع و نبيه بري بدان دچارند ، مصطفي اديب هم نخواهد توانست با اين افراد مقابله کند چرا که اولا خودش در گذشته همکار آنها بوده و دوما وامدار امثال سعد حريري ست و بعيد نيست با هر تلنگر ديگري مردم ناراضي عليه او نيز به خيابان بيايند و روز و از نو روزي از نو .

 

 

به نظرم بهتر بود جريان 8 مارس به عنوان جريان اکثريت با انتخاب فردي از جريان المستقبل از همان ابتدا توپ را در زمين آنها مي انداخت که بعدا نياز نباشد هزينه مخالفت هاي مردمي و حاميان آنان را از اعتبار خود پرداخت کند.

 

 

از قديم گفته اند نبض خاورميانه در لبنان مي زند و هرگاه خواستيد بدانيد اوضاع اين منطقه چگونه است به بيروت بنگريد .

 

 

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59066
1 نظر
احسان وهابی شکرلو احسان وهابی شکرلو 14:16:02 - 1399/06/12
دقیقا
دسته بندی