× تماس با ما
4 0 نظرات 548 بازدید
تاریخ انتشار 19 روز پیش

آیا ترامپ ادوارد اسنودن را می بخشد؟

آیا ترامپ ادوارد اسنودن را می بخشد؟

آيا ترامپ ادوارد اسنودن را مي بخشد؟

 

نام "ادوارد اسنودن" براي افراد مختلف نمايانگر چيزهاي متفاوتي است. براي کساني که به شفافيت دولت و حاکميتِ قانون علاقه‌ مند هستند او يک قهرمان است، مردي که در ابتدا سعي کرده بود از مجراهاي "مناسب" عبور کند تا بي ‌عدالتي ‌هاي آشکاري را که مي ديد به اطلاع عموم برساند.

 

اما براي ديگران او خائن است، يک کارمند دولت که جسارت آن را داشت تا که اصول اوليه حکومت ايالات متحده را زير سوال ببرد، اصولي مبني بر اينکه هر آنچه آمريکا انجام مي‌دهد خوب است، شهروندان بيش از حد نادان هستند تا بتوانند نظري منطقي راجع به حکومت را شکل دهند و هم پيمانان آمريکا بايد در تاريکي نگهداري شوند.

جاي تعجب نيست که ديدگاه اخير، ديدگاهي است که توسط دولت و مقامات مختلف منتخب آن اتخاذ شده است. تا يک هفته پيش، اين ديدگاه رئيس جمهور فعلي ايالات متحده، يعني دونالد ترامپِ نامنظم و بي ثبات بود. در سال 2013، به دنبال افشاگري هاي اسنودن، ترامپ گفت که اسنودن "جاسوسي است که بايد اعدام شود". با اين حال در اوايل ماه جاري (آگوست)، همان رئيس جمهور گفت: "بسياري از مردم فکر مي کنند که با او برخورد منصفانه اي صورت نمي گيرد". همچنين گفته مي شود که وي قصد عفو او را دارد.

 

اين سخنان با آنچه که ساير جمهوري خواهان درباره اسنودن گفته بودند همخواني ندارد. رئيس جمهور سابق جورج دابليو بوش که مانند ترامپ فقط به دليل وجود يک نهاد عجيب و غريب معروف به الکترال کالج رئيس جمهور شد (اشاره به پيروزي بوش در برابر ال گور در سال 2000)، گفته بود که اسنودن با افشاي فعاليت هاي جنايي که اين کشور در آن دخيل بوده، "به امنيت کشور آسيب رسانده است". معاون بوش، يعني ديک چنيِ پرخاشگر و جنگ طلب، اسنودن را يک خائن ناميد و اظهار داشت که ممکن است او يک جاسوس براي چين باشد. و ديگر جمهوري خواهان برجسته نيز در دوران انتخابات مقدماتي درون حزبي در سال 2016، سخنان چني را تکرار کردند:

 

* سناتور کنتاکي راند پاول: اسنودن بايد با مجازات روبرو شود.

* جِب بوش، فرماندار پيشين فلوريدا: اسنودن "يک قهرمان نيست".

* کريس کريستي فرماندار وقت نيوجرسي: "او يک خاطي است".

* سناتور فلوريدا مارکو روبيو: وي او را "خيانتکار" خواند.

 

در مورد نظرات درباره اسنودن، دموکرات ‌هاي برجسته از جمهوري خواهان غير قابل تمايز بودند:

* هيلاري کلينتون، وزير سابق امور خارجه: " اگر او نگران بود و مي ‌خواست بخشي از مباحثات آمريکا باشد، او مي‌توانست (بدون پناهنده شدن به کشوري ديگر) اين کار را انجام دهد."

 

* جو بايدن و وزير سابق امور خارجه سابق جان کري: هر دو، به هر کشوري که به اسنودن پيشنهاد پناهندگي بدهد در مورد عواقب آن اقدام هشدار دادند.

 

حال ممکن است که يک فرد از خودش بپرسد که چرا ترامپ به طور ناگهاني  به فکر عفو اسنودن افتاده است؟ آيا دليل اين اقدام آن است که او ناگهان تغيير عقيده داده و اکنون مي‌بيند که عدالت براي همگان بايد هدف دولت باشد؟ آيا او همانند دکتر مارتين لوتر کينگ جونيور (رهبر جنبش مدني سياهان آمريکا) تشخيص مي دهد که "بي عدالتي در هر کجا، تهديدي براي عدالت در همه جا است"؟ واقعاً ساده لوحانه خواهد بود اگر کسي فکر کند که يک فرد خودشيفته خشمگين به نام دونالد ترامپ هرگز به يکي از اين موارد توجه مي کند. اما ممکن است دليلي براي تاب دادن يک عفو در برابر اسنودن (همانند تاب دادن يک طعمه در برابر شکار) وجود باشد.

 

اندکي پس از پيروزي ترامپ در انتخابات سال 2016 (بايد بخاطر بسپاريم که هيلاري کلينتونِ نفرت انگيز نزديک به 3،000،000 راي بيشتر از ترامپ کسب کرد)، رئيس جمهور در حال خروج از کاخ سفيد يعني باراک اوباما، از عفو اسنودن امتناع ورزيد. در آن زمان، اوباما در مورد عفو احتمالي اسنودن چنين گفت: "من نمي توانم کسي را که به پيشگاه دادگاهي مراجعه نکرده و خود را در معرض دادرسي قرار نداده عفو کنم." البته اين موضوع غير صادقانه بود، چرا که چندين رئيس‌جمهور از جمله اوباما، براي افرادي که هرگز به دادگاه نرفتند عفو صادر کرده‌اند. شايد يکي از قابل توجه ترين موارد، عفو صادره از سوي رئيس جمهور وقت جرالد فورد در مورد سلف خود يعني ريچارد نيکسون بود. همچنين اوباما خود سه نفر را مورد عفو قرار داد که به نقض برجام (JCPOA) متهم شده بودند اما به دادگاه نرفته بودند.

 

اين امر به هيچ وجه مخفي نبوده است که يکي از اهداف فراگير ترامپ براي رياست‌جمهوري، معکوس کردن هر کاري است که اوباما انجام داده است (قانون مراقبت از سلامت مقرون‌ به ‌صرفه؛ برجام و غيره). از آنجايي که اوباما از عفو اسنودن امتناع ورزيد، اين خود دليل کافي براي ترامپ براي انجام اين امر خواهد بود (تا بر خلاف اوباما رفتار کند).

 

اما حتي متملق هاي بسيار پرو پا قرص ترامپ نيز در مورد اين اظهار مبني بر اينکه قهرمان آنها (اشاره به ترامپ) مردي را که محافظه کاران دوست دارند از او متنفر باشند را عفو مي کند، درنگ مي نمايند. سناتور کاروليناي جنوبي ليندزي گراهام و نماينده ليز چني از وايومينگ به شدت با هر گونه عفو براي اسنودن مخالف هستند. حتي دادستان ‌کل ويليام بار، که به جاي اينکه بالاترين مقام مجري قانون کشور باشد بيشتر به عنوان يک کمپين انتخاباتي براي ترامپ عمل مي‌کند، رسماً مخالفت خود با اين عفو را اعلام داشته است.

 

با افشاگري هاي اسنودن مي توان درس هاي بسياري آموخت که اين امر فراتر از اطلاعاتي است که او افشا کرده است. شايد واقعيت اصلي اين باشد که مقامات حکومت ايالات متحده به جاي تلاش براي مجازات کساني که فعاليت هاي جنايي را مرتکب مي شوند، در تلاش براي مجازات افرادي که اين فعاليت جنايي را افشا مي کنند متحد هستند (يعني جمهوري خواهان و دموکرات هاي در اين زمينه در کنار يکديگر در يک جبهه قرار مي گيرند). رئيس جمهور سابق يعني اوباما و وزير خارجه سابق يعني کلينتون هر دو گفتند که اسنودن روندي صحيح را دنبال نکرده است. براساس اطلاعاتي که توسط خود اسنودن ارائه شده‌ است، اين امر واقعاً حقيقت ندارد. همچنين وقتي کسي در نظر مي گيرد که اوباما و کلينتون چطور در مورد نقض هاي بزرگ حقوق بين الملل که مرتباً عليه فلسطين انجام مي شود چيزي نمي گويند، در مي يابد که براي اوباما و کلينتون اين امر مضحک است که فردي را به دليل عدم پيروي از قانون توبيخ کنند. آنها نسبت به نقض حقوق بشر توسط عربستان سعودي در حق شهروندان آن کشور هيچ اعتراضي نکردند. آنها ليبي را نابود کردند و آن کشور را که در سابق " سوئيس قاره آفريقا قلمداد مي شد" را در هرج و مرج، با مرگ و ويراني که تا به امروز نيز ادامه دارد رها ساختند.

 

عفو احتمالي اسنودن توسط ترامپ، مردي که بايد او را يک قهرمان ملي قلمداد کرد، هيچ تغييري در نگرش ترامپ را نشان نمي دهد؛ بلکه بيشتر شبيه اين است: تمام سياست هاي اوباما معکوس شوند. دموکراتها و جمهوري خواهان در محکوميت اقدامات وي و مخالفت با عفو، عمدتاً متحد شده­ اند (درون حزب دموکرات اختلاف نظرهايي وجود داشته است). کاري که ترامپ تصميم دارد انجام دهد را هرکسي مي تواند حدس بزند. او بر اساس توئيت و دستور اجرايي (دستوراتي که در حيطه رياست جمهوري قرار دارند) حکمراني مي کند، و معمولاً با نزديکترين مشاوران خود يا افرادي که اظهاراتش بيشترين تأثير را در مورد آنها دارد مشورت نمي کند و آنها از تصميمات او بواسطه برنامه هاي خبري آگاه مي شوند.

 

بايد اميدوار بود که ترامپ اسنودن را عفو کند؛ علي رغم اين واقعيت که او ممکن است بنابر تماميِ دلايل اشتباه (و با مقاصدي خاص) اين کار را انجام دهد. ادوارد اسنودن يک قهرمان جهاني است و شايسته است تا زندگي خود را فارغ از ظلم و ستم ناشي از ايالات متحده که در اين چند سال گذشته متحمل شده است، ادامه دهد.

 

مترجم: مصطفي صحراپيما

 

https://peacedata.net/will-trump-pardon-edward-snowden/

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59058
0 نظر
دسته بندی