× تماس با ما
4 0 نظرات 283 بازدید
تاریخ انتشار 19 روز پیش

اوکراین به خاطر قتل ساختگی این خبرنگار سرزنش می شود

اوکراین به خاطر قتل ساختگی این خبرنگار سرزنش می شود

اوکراين به خاطر قتل ساختگي اين خبرنگار سرزنش مي شود
 

مقامات در اوکراين به شدت به خاطر جعل کردن قتل ساختگي يک خبرنگار مخالف (سياسي) روس، مورد انتقاد قرار گرفته اند.

 

يکي از‌مقامات سازمان امنيت و همکاري در اروپا (OSCE) گفت که اوکراين در حال انتشار اطلاعات غير واقعي بود. 'گزارشگران بدون مرز' گفته اند که اين بخشي از جنگ رواني بوده است. اوکراين گفته که بايد اين کار را براي خنثي کردن نقشه اي روسي، براي کشتن آرکادي بابچنکو انجام مي داده و مسکو نيز اعلام کرد که اين کار، فتنه انگيزي است.
 

بابچنکو، منتقد 41 ساله (کاخ) کرملين، با حضورش در يک کنفرانس خبري در کي اف (پايتخت اوکراين)، يک روز پس از اين که اعلام شده بود مرده است، تعجب بسياري را برانگيخت. رييس سرويس امنيتي اوکراين، واسيل هريستاک، Vasyl Hrystak، گفت که يک عمليات پيچيده ضربتي براي دستگيري فردي مسلح، که از نيروهاي روسيه پول گرفته بود، انجام شد.
 

روابط بين کيف و مسکو، از زماني که مسکو، کريمه را در سال 2014 به خاک روسيه ضميمه کرده و متهم به حمايت پنهاني از شورشيان در يک نزاع خونين در شرق اوکراين شد، دچار تنش شده است.
 

چرا از اوکراين انتقاد مي شود؟
اوکراين به سست کردن اعتبار خبرنگاري متهم شده. هارلم دسير، Harlem Desir، نماينده ي OSCE درباره آزادي رسانه ها گفت: من تصميم براي انتشار اخبار نادرست در مورد زندگي يک روزنامه نگار را رقت انگيز مي دانم. اين وظيفه دولت است که اخبار درست را به جامعه برساند" 

 

"گزارشگران بدون مرز، ناراحتي عميق خود را در مورد سو استفاده اي که سرويس هاي امنيتي، به عنوان بخشي از يک جنگ رواني، انجام دادند، ابراز مي دارد". "اين خيلي خطرناک است که دولت ها، با حقايق‌بازي کنند، به خصوص اينکه پشت سر خبرنگاران اين اتفاق بيفتد". سخنگوي وزارت خارجه ي روسيه، ماريا زاخارووا، maria zakharova، عمليات انجام شده توسط اوکرايني ها را 'يک نمايش براي پروپاگاندا' توصيف کرد.
 

داستان چطور شروع شد؟
همسر بابچنکو روز سه شنبه اعلام کرد که شوهرش را در ورودي آپارتمانشان، در حالي که زخم هاي‌گلوله بر پشتش بود پيدا کرده و بعد از اين‌ گزارش شد که او بعدا در آمبولانس مرده است. اما وقتي که بابچنکو وارد اتقاق شد، همه شوکه شدند.

 

او گفت که راه ديگري نبود. بابچنکو بعدا در توييتي گفت که او در 96 سالگي ‌پس از رقصيدن روي قبر‌ پوتين خواهد مرد. ربيس جمهور اوکراين، گفت که کي اف، محافظت از بابچنکو و خانواده اش را پيشنهاد مي کند و افزود "خيلي بعيد است که روسيه آرام شود"
 

آيا بابچنکو مورد هدف قرار گرفته بود؟ 
اين روزنامه نگار، پس از اينکه درباره ي سقوط يک هواپيماي نظامي روسيه که 92 نفر در آن کشته شدند، نوشت، در سال 2017 از روسيه گريخت. او در يک پست فيسبوکي، روسيه را "متجاوز" توصيف کرد که به‌گفته نويسنده مقاله، باعث شده تهديداتي به مرگ از جانب دولت روسيه دريافت کند.

 

خطاي خلبان در سقوط هواپيماي روسي، مقصر دانسته شد‌
بابچنکو گفت که او يک ماه قبل از يک عمليات به گفته او روسي عليه خود، با خبر شد و موافقت کرد تا با عمليات متقابل اوکراين همکاري کند.

 

هريتساک، ادعا کرد که 'نيروهاي امنيتي روسيه يک شهروند اوکرايني را به عنوان ضارب استخدام کرده بودند. فرد مسلح، به چندين تن از آشنايان (بابچنکو) نزديک شده و پيشنهاد 30,000 دلار (22,600 يورو) را براي قتل داده بود که يکي از آن ها نقشه قتل را براي سرويس امنيتي برملا کرد.

 

مترجم: سيدآريا مرتضوي

 

https://www.bbc.com/news/amp/world-europe-44311201

نجوا: ترجمه و انعکاس اين مطلب به هيچوجه به معناي تاييد آن نيست و صرفا جهت اطلاع مي باشد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/59057
0 نظر
دسته بندی