× تماس با ما
2 0 نظرات 1026 بازدید
تاریخ انتشار 12 - 1399/05/11

پیروزی بایدن در انتخابات چه معنایی برای روسیه خواهد داشت؟

پیروزی بایدن در انتخابات چه معنایی برای روسیه خواهد داشت؟

پيروزي بايدن در انتخابات چه معنايي براي روسيه خواهد داشت؟

 

روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو در تحليلي نوشت: 

تا برگزاري انتخابات رياست جمهوري درايالات متحده که براي تاريخ 3 نوامبر (13 آبان ماه) برنامه ريزي شده، تنها حدود سه ماه ديگر باقي مانده و نتيجه آن به نظر مي رسد که بيشتر از قبل غيرقابل پيش بيني شده باشد. اگر چند ماه پيش، نظرسنجي‌ها به طور واضح نشان مي ‌ داد که "دونالد ترامپ" رئيس جمهوري فعلي از حزب جمهوري ‌ خواه، هيچ رقيب شايسته‌اي ندارد، از ماه ژوئن (خرداد- تير ماه) "جوزف بايدن" که حق خود براي نامزدي رياست جمهوري از طرف حزب دموکرات را تضمين کرده، به طور پيوسته و با ثبات از لحاظ محبوبيت، از ترامپ پيشي گرفته است. 

طي هفته‌هاي اخير، برتري آقاي بايدن به شاخص 8.6 درصد قابل توجه رسيده است و اگرچه اين بدان معنا نيست که بطور قطع ايالات متحده در ماه نوامبر رئيس جمهور جديدي خواهد داشت، ولي روزنامه "کامرسانت" تصميم گرفته تا بررسي کند پيروزي احتمالي جوزف بايدن 77 ساله، چه نتيجه ‌اي براي روابط آمريکا با روسيه خواهد داشت.  

البته تجربه انتخابات گذشته در ايالات متحده نشان مي دهد که جامعه شناسي فريب دهنده اي دارد و اطمينان از پيروزي کسي پيش از موعد غيرممکن است، ولي مي توان عواقب مثبت و منفي احتمالي پيروزي بايدن براي روسيه را تجزيه و تحليل کرد. 

خود بايدن اخيراً مدعي شده که "ولاديمير پوتين" رئيس جمهوري روسيه نمي خواهد که وي پيروز شود. وي گفته است: «وقتي من معاون رئيس جمهور بودم، چندين بار گفتگوي بسيار شفاف و صريحي با رئيس جمهور پوتين داشتم. و من فکر مي کنم، يکي از دلايلي که او نمي خواهد من رئيس جمهور بشوم، اين است که او مي‌داند که چنين مذاکرات صريحي وجود خواهد داشت.» 

در واقع، کمتر کسي مذاکرات معاون رئيس جمهور سابق آمريکا در مسکو را دوست داشت. بيشترين تحريکات در نتيجه سفر جوزف بايدن به روسيه در ماه مارس سال 2011 بود. در آن زمان، اين مهمان عالي رتبه آمريکايي در محل اقامت سفير آمريکا در مسکو با مخالفان دولت ديدار کرده و آشکارا اظهار داشت که ولاديمير پوتين نبايد براي يک دوره سوم به سمت رياست جمهوري برسد. شايد منظور فعلي بايدن از "گفتگوهاي صريح و شفاف"، دقيقاً همين قبيل دخالت‌هاي آشکار و بي شرمانه در امور داخلي روسيه باشد. 

خود جوزف بايدن اطمينان دارد که در دوره رياست جمهوري وي، روابط با روسيه بهتر نخواهد شد. به عنوان مثال، وي اخيراً مدعي شده که سرويس‌هاي اطلاعاتي آمريکا به او هشدار داده‌اند که مقامات روس سعي دارند در انتخابات ماه نوامبر مداخله کنند تا مشروعيت آنها را تضعيف کنند. به گفته بايدن، اگر رئيس جمهور شود، مسکو مجبور است "بهاي چنين اقداماتي را بپردازد". 

علاوه بر اين، بايدن قول داده که براي واردات کالاها از چين و روسيه به ايالات متحده و ساير کشورهاي عضو ناتو و همچنين براي مقابله با نفوذ روزافزون روسيه در اروپا و مناطق ديگر محدوديت ‌ ايجاد کند. 

موضوع کنترل تسليحات و عدم گسترش سلاح‌هاي کشتار جمعي شايد تنها عرصه ‌اي باشد که از جوزف بايدن مي توان انتظار نتايجي به نفع روسيه را داشت. اين مسئله قبل از هرچيز به پيمان دوجانبه روسيه و آمريکا در زمينه کاهش و محدود سازي تسليحات تهاجمي راهبردي (معروف به استارت) مربوط است که ظاهرا دونالد ترامپ به سادگي قصد دارد در فوريه سال 2021 به آن پايان دهد، در حالي‌که مسکو پيشنهاد کرده آن را براي پنج سال ديگر تمديد کنند. رئيس فعلي کاخ سفيد شرط تمديد اين پيمان را مشارکت چين در مسئله کنترل تسليحات قرار داده است. بنابراين، سرنوشت اين توافقنامه همچنان مشخص و بعيد است ظرف شش ماه آينده، اين وضعيت تغييري کند.

جوزف بايدن از هم اکنون قول داده است که در صورت انتخاب شدن، پيمان استارت را تمديد خواهد کرد.

البته وضعيت توافقنامه‌هاي ديگر پيچيده‌تر است. بدين ترتيب، حتي انتخاب جوزف بايدن نيز مانعي براي دونالد ترامپ نخواهد شد تا در 22 نوامبر، ايالات متحده را از پيمان "آسمان باز" خارج کند. اين توافق نامه به 34 کشور عضو آن، از جمله ايالات متحده و روسيه اجازه مي دهد تا پروازهاي شناسايي را بر فراز خاک يکديگر انجام دهند تا شفافيت و اعتماد متقابل تقويت شود.

اين تصميم دولت آمريکا در پايان ماه نوامبر اجرا خواهد شد و اگر جوزف بايدن بخواهد ايالات متحده را به پيمان برگرداند، مجبور است با کميته ويژه رايزني تماس بگيرد. با توجه به اينکه در ميان دموکرات‌ها کساني وجود دارند که درباره مزاياي اين پيمان براي آمريکا ترديد دارند، مسئله بازگشت اتوماتيک وار ايالات متحده به اين توافقنامه مبهم است. 

علاوه بر اين قطعاً نبايد انتظار داشت که روسيه و آمريکا به پيمان نابودي موشک‌هاي داراي برد متوسط و کوتاه‌تر که ايالات متحده سال گذشته از آن خارج شد، بازگردند. پرونده اين پيمان را بايد ديگر بسته شده در نظر گرفت، البته دولت جوزف بايدن به صورت فرضي ممکن است آمادگي بيشتري را براي انعقاد توافق نامه‌هاي جديدي درباره عدم استقرار چنين موشک ‌هايي در برخي مناطق از جهان نشان دهد. 

در خصوص عدم گسترش تسليحات هسته‌اي، ستاد انتخاباتي جوزف بايدن از هم اکنون اعلام کرد که وي آماده است تا ايالات متحده را به توافق هسته‌اي با ايران (برنامه جامع اقدام مشترک "برجام") که دونالد ترامپ در سال 2018 بطور يکجانبه از آن خارج شد، بازگرداند.

با اين حال، اين مسئله چندان آسان نخواهد بود. اولاً، براي اينکه در شش ماه باقي مانده، دولت فعلي آمريکا مي تواند اطمينان حاصل کند که هيچ چيز از توافق هسته ‌اي باقي نخواهد ماند. و دوم اينکه، ايران ممکن است شروطي را براي ايالات متحده قرار دهد که طرفين نتوانند به توافق برسند.

به عنوان مثال، "کاظم جلالي" سفير ايران در روسيه در مصاحبه اخير خود با روزنامه "کامرسانت" اعلام کرد که بر اساس ارزيابي تهران، خروج واشنگتن از توافق هسته ‌اي براي طرف ايراني حداقل 200 ميليارد دلار هزينه داشته است و بطور واضح يادآور شد که آمريکايي‌ها اگر بخواهند به برجام بازگردند، بايد اين ضررها را جبران کنند. 

هرچند دونالد ترامپ دوست دارد تکرار کند که به رغم آنکه او به تباني با کرملين متهم شده، اين دولت وي بوده که سخت ترين تحريم ‌ها را عليه مسکو اعمال کرده، ولي واقعيت اين چنين نيست: در دوره رياست جمهوري باراک اوباما، افراد حقيقي و حقوقي بيشتري در فهرست تحريم‌هاي آمريکا عليه روسيه قرار گرفتند.

علاوه بر آن، اين باراک اوباما بود که يکي از مهمترين ضربات را به مسکو وارد کرده و اموال ديپلماتيک روسيه در برخي شهرهاي آمريکا را مصادره کرده و ده‌ها ديپلمات روس را از اين کشور اخراج کرد. 

البته دونالد ترامپ هم در اين مسئله به سرعت ‌ در حال پيشروي است و به تازگي تحريم‌هايي را عليه "رمضان قديروف" رئيس منطقه چچن اعمال کرد، پنج شرکت روسيه را در فهرست سياه قرار داد و از سرمايه گذاران اروپايي خواسته تا از طرح خط لوله گاز "نورد استريم 2" خارج شوند و تهديد کرده که در غير اين صورت، اقدامات محدودکننده اي عليه آنها اعمال خواهد کرد.

نبايد انتظار داشته باشيم که جوزف بايدن تصميم بگيرد که به طور اساسي در سياست آمريکا در اين جهت گيري  تجديد نظر کند.

دليل تشديد تحريم‌هاي ضد روسي در صورت پيروزي جوزف بايدن، ممکن است تعهد مرسوم روساي جمهور دموکرات آمريکايي در به اصطلاح ترويج دموکراسي، دفاع از حقوق بشر و ارزش‌هاي ليبرال باشد. جوزف بايدن اخيراً در ميان کشورهايي که اين اهداف را تهديد مي کنند، از چين و روسيه نام برد.

دونالد ترامپ مبارزه با چين و نفوذ روزافزون اين کشور را يکي از اهداف اصلي نخستين دوره رياست جمهوري خود اعلام کرده است و در ماه هاي اخير هم وي و اعضاي دولتش دائماً بخاطر شيوع ويروس کرونا، براي ظلم و ستم عليه مسلمان اويغور و استفاده از شرکت "هواوي" براي جاسوسي، از چين انتقاد کرده‌اند.

مقامات پکن معتقدند که پيروزي دموکرات‌ها در انتخابات بعيد است دريچه‌اي از فرصت‌هاي راهبردي را براي پيشرفت اساسي در روابط دو کشور باز کند. البته تنش شديد کنوني در روابط دو کشور، در صورت پيروزي جوزف بايدن، فروکش خواهد کرد.

بطور کلي از سياستمدار باتجربه‌اي مانند جو بايدن که برعکس دونالد ترامپ، همواره تصميمات منطقي و اصولي مي ‌گيرد، انتظار سياستي به مراتب قابل پيش بيني‌تر مي ‌رود. احتمالاً حتي در رويارويي در عرصه فناوري‌هاي پيشرفته نيز آتش ‌بس برقرار شود و در مجموع  ممکن است دستور کار تعامل با ساير کشورها به طور کلي گسترش پيدا کند.

https://www.kommersant.ru/doc/4432768

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58402
0 نظر
دسته بندی