× تماس با ما
5 3 نظرات 12790 بازدید
تاریخ انتشار 10 - 1399/05/11

نکاتی ظریف از روز پایانی رزمایش سپاه ؛ اسرائیل هدف اصلی

نکاتی ظریف از روز پایانی رزمایش سپاه ؛ اسرائیل هدف اصلی

نکاتي ظريف از روز پاياني رزمايش سپاه ؛ اسرائيل هدف اصلي

در روز دوم رزمايش پيامبر اعظم 14 چند اتفاق مهم رخ داد که بديع و غير منتظره بود و معتقدم سپاه از نمايش آنان هدفي خاص را دنبال مي کرد.

اول ، عدم استفاده از موشک هاي دوربرد خانواده شهاب و در مقابل شليک انبوه بالستيک هاي نقطه زن تاکتيکي که براي اهداف کوتاه برد مورد استفاده قرار مي گيرند. اين موشک ها بسيار دقيق بوده و به سرجنگي شديد الانفجار مجهز هستند.

نکته گيرا اينست که بدانيم با توجه به تکنولوژي بومي و توليد انبوه ، قيمت اين تجهيزات در مقايسه با نمونه هاي خارجي اصلا قابل مقايسه نيست . براي مثال موشک هاي بالستيک خانواده فاتح 110 مانند هرمز ، خليج فارس ( زمين به دريا ) و فاتح 313 که دقت اصابتشان زير 5 متر اعلام شده براي ايران حدود 150 هزار دلار تمام مي شود و اين در حالي است که بالستيک اسکندر روسي با مشخصات مشابه 3 ميليون دلار و کروز توماهاوک آمريکايي 1/5  ميليون دلار قيمت دارند. 

همچنين موشک هاي دوربرد ايران همچون شهاب 3 ، سجيل و قدر هر تير آن چند ميليون دلار براي وزارت دفاع هزينه بر مي دارد‌.

يعني با هزينه يک موشک سجيل با سرجنگي به جرم 700 کيلو تا 1 تن ، مي توانيم دهها موشک خانواده فاتح با برد 300 تا 700 کيلومتر و سر جنگي 500 کيلوگرمي بسازيم ‌.

 فلذا به زعم من استراتژي سپاه در سالهاي اخير براي تحديد ، تهديد و در نتيجه ايجاد موازنه وحشت در برابر دشمن اصلي خود در منطقه يعني اسرائيل ، سرمايه گذاري بيشتري روي موشک هاي خانواده فاتح بوده  و مترصد آن است که اين تجهيزات را در جغرافياي سرزميني متحدانش يعني لبنان و سوريه ( و شايد در آينده عراق ) در تعداد بسيار بالا مستقر کند‌ .

اين راهبرد از آن جهت کارآمد است که اولا خاک ايران در مواجهه احتمالي آتي از جنگ دور مي ماند و علاوه بر آن با هزينه بسيار اندک مي توان هزاران موشک دقيق با قدرت ويران کنندگي فراوان را در اطراف اسرائيل مستقر کرد که با توجه به حجم آتش بالا و مهمتر قابليت هدايت تا لحظه اصابت از گزند سامانه هاي موشکي در امان خواهند بود.

اصولا موشک هاي فاتح 110 به موشک لبنان معروفند چون از ابتدا براي استفاده جنبش حزب الله ساخته شدند‌ و چندي پيش بود که سيد حسن نصرالله اعلام کرد : در جنگ تموز 2006 نيز اين موشک ها در زرادخانه حزب الله وجود داشت اما با توجه به شرايط جنگ نيازي به استفاده از آن حس نشد‌.

گزاره فوق يعني حداقل 14 سال است که مقاومت لبنان اين سلاح دقيق و مرگبار را در اختيار دارد که هر فروند از آن معادل از بين رفتن يک مرکز حياتي و راهبردي همچون نيروگاه و پالايشگاه است‌.

نکته دوم نحوه پرتاب بي سابقه از زير زمين بود که شليک رويشي نام گرفت. در اين تاکتيک ، موشکي که مشابه خانواده فاتح بود بدون لانچر مرسوم ، ناگهان از زير خاک لانچ شد.

از مزاياي اين روش غافلگيري بالاي آن ارزيابي مي گردد چرا که هر گونه تحرکي روي زمين توسط ديده بان ، پهپادهاي شناسايي و ماهواره ها رصد مي شود اما با بهره گيري از اين شيوه احتمال لو رفتن بيش از پيش کم خواهد شد.

همچنين با توجه به سوخت جامد اين نوع موشک ، کاربر ديگر نگران فاسد شدن و تعويض سوخت نيز نخواهد بود و مدت زمان زيادي ميتواند اين جنگ افزار را زير زمين مخفي کند .

به زعم من پيام اين تاکتيک نوين مستقيما متوجه اسرائيل شد زيرا با توجه به جغرافياي گسترده ايران و وجود دهها شهر موشکي و صدهها سيلوي زير زميني در اعماق زمين و کوهها ، اين شيوه کاربرد چنداني ندارد و مناسب مناطقي با گستره محدود و مشرف به خطوط درگيري همچون جنوب لبنان و سوريه است.

 همان گونه که در بالا ذکر کردم استراتژي ايران در سالهاي اخير مقابله با رژيم صهيونيستي از طريق تسليح نيروهاي نيابتي و متحدانش همچون سوريه ،  لبنان و مقاومت فلسطين به ادوات دقيق و مرگبار در حجم بالا بوده و اين تجهيزات در زمان مناسب خود مي توانند کابوس مرگباري براي اسرائيل شوند و علت حملات مکرر اين رژيم به محموله هاي سلاح در سوريه پس از شروع جنگ داخلي نيز همين است. 

اما در لبنان قضيه متفاوت است و با تدقيق در تحولات اين کشور در مي يابيم با توجه به بازدارندگي ايجاد شده توسط مقاومت از سال 2006 ، اسرائيل تاکنون جرات هدف قرار دادن حتي يک محموله را نداشته و تخمين زده مي شود که هزاران موشک و راکت در طي اين سالها به زرادخانه حزب الله اضافه شده است ؛ آماري که خود اسرائيلي ها آن را بالاي 100 هزار فروند ارزيابي کرده اند.

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58400
3 نظر
پارمیس کیانی پارمیس کیانی 16:09:18 - 1399/05/11
“ و مترصد آن است که این تجهیزات را در جغرافیای سرزمینی متحدانش یعنی لبنان و سوریه ( و شاید در آینده عراق ) در تعداد بسیار بالا مستقر کند‌ ... این راهبرد از آن جهت کارآمد است که اولا خاک ایران در مواجهه احتمالی آتی از جنگ دور می ماند"
هزینه جنگ باید توسط مردم لبنان و سوریه پرداخت بشه تا ایران از جنگ دور بمونه؟ جمله حضرت علی(ع) که یادتون هست: " آنچه برای خود میپسندی برای دیگران بپسند."
همه کسانی که خواهان تحقق اهداف اسلام هستند باید هزینه آن را پرداخت کنند.
واحد سیاسی(نجوا) . واحد سیاسی(نجوا) 17:16:03 - 1399/05/12
با سلام؛ از این نکته غافل نباشید که ایران جنگ را در سرزمین های یاد شده شروع نکرده است؛ بلکه اقدامات ایران در این کشور ها صرفا جهت کمک به این کشور ها و به درخواست کشورهای مزبور است، ضمن اینکه ایران نیز از این کمک منتفع می شود چرا که با کشورهای یادشده دارای دشمن مشترک است
على مرامی سقزچی على مرامی سقزچی 06:33:54 - 1399/05/12
ماشاءالله...
ماشاءالله به سپاهیان الله
الله اکبر...
الله اکبر ، انشالله که{اسرائیل} نفسهای آخرش باشه
دسته بندی