× تماس با ما
1 0 نظرات 643 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1399/05/09

آغاز رابطه بنی‌صدر با منافقین

آغاز رابطه بنی‌صدر با منافقین

آغاز رابطه بني‌صدر با منافقين     


بني صدر بر حسب ظاهر به عللي با منافقين رابطه نداشت، از جمله اغلب بنيادهاي فلسفي آن را قبول نداشت و ديگر اين که تز منافقان در برخورد با امام مورد تأييد وي نبود.
 

بني صدر با داشتن سمت ها و ايراد سخنراني و نوشتن کتاب هاي متعدد و موضع گيري هاي خود و... در ميان مردم محبوبيت نسبي پيدا کرد تا جايي که از ميان نامزدهاي رياست جمهوري، آقايان: دکتر حسن آيت، ابوالحسن بني صدر، دکتر حسن حبيبي، صادق قطب زاده، صادق طباطبايي، داريوش فروهر، دکتر کاظم سامي و دکتر احمد مدني، با بيش از يازده ميليون رأي به رياست جمهوري ايران انتخاب شد. اولين چراغ سبزي که به طور علني بني صدر به منافقين داد، وقتي بود که مسعود رجوي، سرکرده منافقين را به دليل رأي ندادن به قانون اساسي از نامزدي رياست جمهوري حذف کرده بودند. در اين موقع بني صدر در يکي از سخنراني هاي انتخاباتي خود گفت: "به استثناي آقاي رجوي کانديداهاي ديگر کوچک ترين پايگاهي در بين ملّت ندارد. جاي خوشوقتي است که طرفداران رجوي ايجاد تشنج نکردند و عاقلانه رفتارکردند و من از طرفداران ايشان تشکر مي کنم."
 

بني صدر بعد از پيروزي در انتخابات، دفتري به نام دفتر همکاري مردم و رياست جمهوري تشکيل داد. در اين دفتر ضد انقلاب ها و مخالفان جمهوري اسلامي، از جمله گروه هايي مانند پيکار و فدايي و رنجبران و منافقان رخنه کرده بودند و با حمايت هاي خود رئيس جمهوري را کمک مي کردند.
 

اوج رابطه بني صدر با منافقان، بعد از غائله چهارده اسفند 1359دردانشگاه تهران بود. در اين روز به دستور وي، عناصر ضد انقلاب و ضدروحانيت و مخالفان نظام، حزب اللّه را آماج حملات شديد خود قرار داد و ضرب و شتم زيادي وارد آوردند. بعد از اين غائله، امام ايشان را از فرماندهي کل قوا عزل کرد و مردم در تظاهرات خود خواستار برکناري بني صدر شدند.
 

چند روز قبل از عزل، او با حفاظت شديد منافقان در مخفيگاه به سرمي برد و اکثر کارهايش توسط اين گروهک انجام مي گرفت، تا بالاخره بعد ازانفجار دفتر حزب جمهوري اسلامي و شهادت سيدالشهداي انقلاب اسلامي آيت اللّه بهشتي و هفتاد و دو تن از يارانش، در تاريخ ششم مرداد سال 1360 به اتفاق مسعود رجوي و با همکاري عده اي از منافقان، در لباس پاسداران و يا بنابر قولي، در لباس زنانه، با هواپيماي بوئينگ 707با هدايت سرهنگ خلبان معزّي به فرانسه فرار کرد.
 

منبع: کتاب غائله چهاردهم اسفند 1359.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58350
0 نظر
دسته بندی