× تماس با ما
0 0 نظرات 428 بازدید
تاریخ انتشار 17 - 1399/05/08

دویچه وله: رد پای عمیق سرویس اطلاعاتی مصر در غرب

دويچه وله: رد پاي عميق سرويس اطلاعاتي مصر در غرب

 

پايگاه خبري بين المللي دويچه وله در گزارشي با بررسي ارتباط بين سرويس هاي امنيتي اطلاعاتي غربي با دولت السيسي و سازمان اطلاعات مصر پرداخته و اينگونه مي نويسد: 

سرويس اطلاعاتي مخفي مصر در پوشش تامين امنيت ملي و با هدف خاموش کردن صداي منتقدان در خارج از کشور آن ها را زير ذره بين خود قرار داده است. کارشناسان معتقد هستند که کشورهاي غربي به ويژه آلمان به دليل همکاري و آموزش هاي امنيتي به دولت سيسي (عليرغم آنچه در ظاهر در حمايت از منتقدين و انتقاد به نقض حقوق بشر در مصر انجام مي دهند) همدست آن ها هستند.

دويچه وله مدعي است طبق اخباري که دريافت کرده در مصر روزانه مقامات دولتي، نمايندگان و ديپلمات ها مشغول پرونده سازي و مستند کردن فعالت هاي کساني هستند که عليه رييس جمهور عبدالفتاح السيسي انتقاد مي کنند. آن ها مرتب به مخالفان مصري مقيم در خارج از کشور فشار مي آورند و حتي سعي در جاسوسي براي کسب اطلاعات درباره آن ها دارند.

از زمان کودتاي 2013 در مصر، برلين به پناهگاهي براي فعالان، نويسندگان و روزنامه نگاراني تبديل شده است که مورد غضب رژيم السيسي قرار گرفته اند و تعجبي ندارد که در روزهاي گذشته وزارت کشور آلمان اعلام کرد که در دفتر مطبوعاتي آنگلا مرکل صدراعظم آلمان جاسوسي را دستگير کرده که براي سرويس اطلاعاتي مصر کار مي کرده است و احتمالا در پي کسب اطلاع درباره مخالفان مصري مقيم آلمان به خصوص مرتبطين با اخوان المسلمين بوده است؛ همچنين جزئيات اين پرونده نشان مي دهد که علايمي وجود دارد مبني بر اينکه سرويس هاي اطلاعاتي مصري سعي در استخدام مصريان ساکن آلمان براي اهداف اطلاعاتي دارند.

به گفته يکي از محققان شاغل در موسسه حقوق بشر و دموکراسي در برلين، رفتار سازمان هاي اطلاعاتي مصري پس از روي کار آمدن سيسي و گسيل منتقدان و مخالفان وي به اروپا به شدت تندتر و سختگيرانه تر شده است.

حتي در کانادا هم سايه سنگين دستگاه هاي امنيتي مصر نشان خود را بر جاي گذاشته اند مثلا در سال گذشته وزير امور مهاجرت مصر نبيلا مکرام در تورنتو کانادا در يک همايش خصوصي علنا با اشاره به گردن خود به نشانه قطع کردن و به کار بردن جمله We cut به حضار عاقبت انتقادها را نشان داد و گفت هر کس در باره کشور ما چيزي بگويد اين اتفاق براي او خواهد افتاد! سرنوشتي مشابه آنچه دولت سعودي عربستان در ترکيه براي جمال خاشقچي رقم زد!

به گفته دويچه وله يک روزنامه نگار مصري منتقد السيسي به نام عمرو خليفه که اکنون در آمريکا ساکن است مي گويد که حتي در آمريکا نيز نتوانسته از تيررس سرويس هاي اطلاعاتي مصري مخفي بماند و پنج سال قبل فردي در قالب دوستي به وي نزديک شده و در آخر پيام السيسي را با اين مضمون به او رسانيده است: "عبدالفتاح مي گويد اگر ميخواهيد غرق نشويد، به آرامي شنا کنيد. "

دويچه وله مدعي است همکاري هاي مستمر امنيتي بين کشورهاي غربي و مصر باعث شده است تا دستگاه اطلاعاتي مصر در هدفگذاري خود درباره منتقدان و آسيب به آن ها ناکام بماند و به نوعي اين مخالفان در پناه حفاظتي دولت هاي غربي باشند.

از سويي ديگر نيز براي دلجويي دولت هاي غربي از السيسي، در رفتار و گفتار دولتمردان آن ها نشانه هايي همچون ناميدن وي با عنوان «ديکتاتور مورد علاقه من» توسط ترامپ يا انتقال سلاح از آلمان به مصر به ارزش 290 ميليون يورو (330 ميليون دلار) به رغم  قطعنامه هاي پارلمان اروپا مبني بر قطع صادرات اسلحه به مصر ديده مي شود. 

وزارت کشور آلمان حتي تا آن جا پيش رفته است که به برخي نيروهاي امنيتي مصر که در سرکوب منتقدان به بدنامي شهره هستند آموزش هاي مقابله با تروريسم مي دهد که اين آموزش ها براي خاموش کردن مخالفان استفاده مي گردد.

https://www.dw.com/en/egypt-secret-service-dissidents/a-54186906

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58338
0 نظر
دسته بندی