× تماس با ما
2 1 نظرات 5169 بازدید
تاریخ انتشار 15 - 1399/05/07

پیام رزمایش امروز سپاه ؛ امنیت در برابر رفع تحریم

پیام رزمایش امروز سپاه ؛ امنیت در برابر رفع تحریم

پيام رزمايش امروز سپاه ؛ امنيت در برابر رفع تحريم

سپاه پاسداران امروز آخرين مرحله از رزمايش پيامبر اعظم 14 را برگزار مي کند.
 

در لحظاتي که اين سطور رقم ميخورد يگان هاي مختلف اين نيروي نظامي در حال انجام مانورهاي زميني ، دريايي و هوايي هستند که البته يک امر روتين و معمول بوده و به سان هر سال در جهت سنجش آمادگي تاکتيکي و تکنيکي و توسعه روش هاي نوين رزمي ، ادا مي شود.

لکن تحولات اخير اين رزمايش را از چند جهت متفاوت کرده است.

اول ، شرايط متفاوت منطقه و جهان ناشي از شيوع ويروس کرونا و بحران هاي داخلي و مشکلات اقتصادي که اين پاندمي براي ايالات متحده و اسرائيل ايجاد کرده و تلاقي آن با انتخابات 3 ماه آينده آمريکا ، منجر به تضعيف موقعيت ترامپ و نتانياهو شده و محافظه کاران را در وضعيت وخيمي از جنبه حمايت افکار عمومي قرار داده است .

فلذا محتمل است براي تغيير شرايط اقدامات ايذايي و تهاجمي را پيشه گيرند و اگر از طرف ايران پيام فتور و رخوت دريافت کنند بي شک خيرگي ايشان افزايش خواهد يافت و رزمايش امروز در واقع برهم زننده اين ذهنيت است.

دوم ، طراحي ماکت ناو هواپيمابر و قرار دادن آن در تنگه هرمز  پس از اعمال اخير آمريکا و تهديد هواپيماي مسافربري ايراني ، پيغامي مستقيم براي رئيس جمهور ايالات متحده است که مراقب رفتارهايش تا انتخابات باشد و هرگونه ماجراجويي احتمالي امکان وقوع عواقب غيرقابل پيش بيني براي نظاميان اين کشور را در پي خواهد داشت.

سوم ، مدت هاست استراتژي ايران در خليج فارس از واقع گرايي تدافعي به تهاجمي تغيير يافته و اين امر از سوي مسئولان نظامي نيز اکيداََ گوشزد شده است. براساس اين استراتژي ايران حق خود مي داند که عليه هرگونه تهديد و يا تجاوزي قبل از وقوع آن اقدامات پيشگيرانه قهري انجام دهد و در اين خصوص کشورهاي جنوبي حوزه خليج فارس که خاک،  آب و آسمان خود را در اختيار دولت متخاصم نسبت به نظام جمهوري اسلامي قرار داده اند بايد مراقبت هاي لازم را اعمال نمايند.

چهارم ، انتخابات 3 ماه آينده فرصت مناسبي براي ايران است تا معادله امنيت خليج فارس در برابر رفع تحريم و پايان جنگ اقتصادي را برقرار سازد؛ از اين منظر برقراري توازن وحشت در اين شاخاب از سوي  نيروهاي سپاه پاسداران ناگزير به نظر مي آيد و اين نيروي نامتقارن لازم است در اين خصوص نيات تعرضي و دست اندازي را چاشني توازن تسليحاتي و واقع گرايي ايراني نمايد.

پنجم ، اگرچه احساس آمريکايي ها و متحدشان اسرائيل اين است که تحريم هاي اقتصادي و تضعيف بنيه مالي جمهوري اسلامي، مجال مناسبي جهت بردن ايران به گوشه رينگ را فراهم کرده اما رزمايش امروز اين پيغام را منتشر مي کند که تعدي در هر سطحي با واکنش متناسب روبرو خواهد شد.

ششم ، استفاده ترکيبي از نيروهاي زميني ، هوايي ، موشکي و دريايي در تمرين نظامي پيامبر اعظم 14 نشان از آن دارد که در صورت زد و خورد تنها قواي دريايي ستيزه جويان هدف نخواهد بود بلکه پايگاه هاي نظامي متخاصم و مراکز راهبردي کشورهاي ميزبان نيز ممکن است آماج حملات پرحجم قرار گيرد و يحتمل به همين دليل سپاه امروز هجوم آبي-خاکي را نيز مشق کرد.

و مخلص کلام اين که ايران با توجه به موقعيت ذاتي ژئوپلتيکي و تاريخي که در خليج فارس داراست ، اين حق را براي خويش قائل بوده تا ضمن تعيين کنندگي در آبراه تنگه هرمز در جهت تامين منافع ملي خود ، ثبات اقتصاد جهاني را به امنيت خود در ابعاد مختلف گره بزند و از اين طريق جايگاهش را در معادلات بين المللي ارتقا دهد .
 

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58328
1 نظر
سیدمحمدمهدی بلادی فرد سیدمحمدمهدی بلادی فرد 21:27:18 - 1399/05/08
https://www.aparat.com/v/OCby3
دسته بندی