× تماس با ما
0 0 نظرات 1569 بازدید
تاریخ انتشار 09 - 1399/05/07

مرد پشت پرده ترور سردار شهید قاسم سلیمانی چه کسی بود؟

مرد پشت پرده ترور سردار شهید قاسم سلیمانی چه کسی بود؟

مرد پشت پرده ترور سردار شهيد قاسم سليماني چه کسي بود؟

 

مرد خطرناک کابينه دونالد ترامپ رييس‌جمهور ايالات متحده چه کسي است؟ چهره‌اي که در پشت تصميم‌گيري‌هاي مرتبا اشتباه و هزينه‌زا نشسته و تاکنون در حوزه سياست خارجي حتي يک برگ برنده را به کارنامه دونالد ترامپ اضافه نکرده چه نام دارد؟

 

«سايمون تيسدال» معاون سردبير و ستون‌نويس روزنامه گاردين تمام اين القاب را به مايک پمپئو داده است. وزير خارجه دونالد ترامپ که پيش از قرار گرفتن در اين جايگاه هم براي ايراني‌ها نام آشنا بود. گاردين در گزارشي به بررسي کوتاه و موردي پرونده‌هايي پرداخته که مايک پمپئو در برخي از آنها نقش اساسي ايفا کرده است. 

 

«اين مايک پمپئو بود که رييس‌جمهور اين کشور را به صدور فرمان ترور سردار شهيد قاسم سليماني مجاب کرد.»  ارتش ايالات متحده امريکا بامداد 13 دي‌ماه 1398 طي يک عمليات تروريستي به دستور «دونالد ترامپ» سردار سليماني و شماري از همراهان ايشان از جمله ابومهدي المهندس را لحظاتي بعد از ترک فرودگاه بغداد به شهادت رساند.

 

سايمون تيسدال، معاون سردبير گاردين ذيل عنوان«(ولاديمير) پوتين را فراموش کنيد، دخالت مجري اوانجليک (مسيحيان انجيلي حامي تل‌آويو) امريکاست که بايد ما را بترساند» نوشت:«پمپئو ترور ماه ژانويه قاسم سليماني ژنرال ايراني را اين طور توجيه کرد که او يک تهديد «قريب‌الوقوع » براي منافع ايالات متحده بود.

 

اگنس کالامارد، گزارشگر ويژه سازمان ملل طي ماه جاري اين قتل را غيرقانوني خواند و اعلام کرد که شواهدي مبني بر حمايت از ايده پمپئو (وجود تهديد قريب‌الوقوع سردار سليماني براي امريکا) وجود نداشت. طبق گزارش‌ها، پمپئو که يک شخصيت تندروي ايران‌ستيز است، ماه‌ها خواستار هدف قرار گرفتن (سردارسليماني) شده بود و در نهايت او بود که ترامپ را به صدور فرمان اين قتل متقاعد کرد».


پمپئو سال گذشته در جريان سخنراني در دانشگاه TexasA&M University با خوشحالي اذعان به دروغگويي کرد و گفت «من مدير سيا بودم. ما دروغ مي‌گفتيم، ما تقلب مي‌کرديم، ما دزدي مي‌کرديم و اين طور بود که ما يک دوره کامل آموزشي (براي دروغگويي، تقلب و دزدي) داشتيم». به نوشته گاردين«در هفته‌اي که گزارش پارلمان(انگليس) درباره دخالت روسيه در زندگي مردم بريتانيا باعث برانگيختن بررسي دقيق احساسات و انگيزه‌ها شد، رفتار بهترين دوستان بريتانيا هم شايسته بررسي و مداقه بيشتر است!»

 

دولت ايالات متحده دو چهره از خودش به جهان نشان مي‌دهد: اولي، چهره خيرخواه، باز و کاملا سخاوتمند است. دومي اما چهره تحت تسلط محاسبه‌گري خودخواهانه و در نهايت متکي به توسل به زور بي‌رحمانه است. مايک پمپئو که تاثيرگذارترين مشاور ترامپ و جانشين احتمالي اوست، چهره بي‌پرده و عصباني از شکل دوم قدرت مخل، مزاحم و دروغگوي آمريکاست.

 

 پمپئو و ديگر دوستان ستيزه‌جوي او همه آنچه در توان‌شان بوده، انجام داده‌اند تا از باز بودن خطوط ارتباطي بريتانيا و متحدان اروپايي‌اش با ايران بعد از اقدام ترامپ در دبه کردن عليه توافق هسته‌اي سال(برجام) 2015 ممانعت کنند. آنها (پمپئو و دوستان ستيزه‌جوي او) اکنون به نظر مي‌رسد با اسراييل شروع به يک جنگ مخفيانه خرابکاري عليه تهران کرده باشند. اگر کار به جنگ (علني) بکشد، آنها از بريتانيا انتظار حمايت خواهند داشت».

 

ستون‌نويس گاردين در ادامه در توضيح چرايي مواضع تند مايک پمپئو به سابقه اظهارات او در حمايت از رژيم صهيونيستي و باور «اوانجليک» اشاره کرده است. اوانجليک‌ها يا مسيحيان انجيلي، شاخه‌اي از مسيحيت است که شديدا حامي رژيم صهيونيستي هستند و در امريکا از نفوذ و قدرت سياسي- اقتصادي بالايي برخوردار هستند. 

 

«باور اوانجليک پمپئو و مواضع«آخرالزماني» او مي‌تواند تلاش‌هاي ايالات متحده براي از بين بردن يک هدف ديگر بريتانيا که همان راهکار دو دولتي براي اسراييل-  فلسطين باشد را توضيح دهد. حمايت پمپئو و دوستان صهيونيست‌ مسيحي او از اسراييل بي قيد و شرط و غيرقابل سازش است. او يک بار به اسراييلي‌ها گفت که ترامپ فرستاده خداوند براي نجات يهوديان از دست فارس‌ها (ايراني‌ها) است». 

 

 «اينجا مردي بي‌پروا، جاه‌طلب و خطرناک وجود دارد که بسيار باهوش‌تر از ترامپ است و از تعصبات، ترس‌ها و تفرقه درباره يک موجود بيگانه تغذيه مي‌کند و (اعضاي) جامعه را از هم بيگانه مي‌کند. با وجود چنين دوستاني، ديگر کسي نيازي به روسيه دارد؟»

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58326
0 نظر
دسته بندی