× تماس با ما
2 0 نظرات 2118 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1399/05/06

شورای آتلانتیک: ایران چگونه به حوادث اخیر که احتمالا ناشی خرابکاری است پاسخ خواهد داد؟

شورای آتلانتیک: ایران چگونه به حوادث اخیر که احتمالا ناشی خرابکاری است پاسخ خواهد داد؟

شوراي آتلانتيک: ايران چگونه به حوادث اخير که احتمالا ناشي خرابکاري است پاسخ خواهد داد؟

 

کارشناس انديشکده شوراي آتلانتيک طي يادداشتي با اشاره به انفجار در تأسيسات موشکي خجير، تأسيسات هسته‌اي نطنز و نيروگاه برق اهواز معتقد است توالي اين حوادث در مدت زمان کم از يک‌سو و اهميت اقتصادي و نظامي اين زيرساخت‌ها از سوي ديگر، شائبه خراب‌کاري از سوي دشمنان ايران را به شدت تقويت مي‌کند.

طبق اين مقاله، عوامل خرابکار مي‌توانند به آمريکا وابسته باشند که درصدد تنش‌آفريني در سطوح تصميم‌گيري هستند. همچنين ممکن است به رژيم صهيونيستي وابسته باشند که براي تحريک ايران به درگيري و انتقام‌جويي به چنين رفتاري دست زده و يا توسط عربستان سعودي هدايت شده باشند که درصدد ايجاد هرج‌ومرج‌ و رعب‌آفريني در ايران است.

نکته قابل توجه اين است که نويسنده در اين نوشتار با مقايسه حوادث رخ داده و متن کتاب راهنماي خرابکاري آمريکا که در آن مشخصا قيد شده است "سعى کنيد مرتکب عملى شويد که تعداد زيادي از مردم مسئوليت آن را بر عهده داشته باشند؛ براي مثال، اگر سيم کشي را در يک کارخانه در جعبه آتش نشاني مرکزي منفجر کنيد، تقريباً هر کسي مي توانست اين کار را انجام دهد." اين نتيجه را مي گيرد که گاهي ساده بودن و عدم نياز به اطلاعات امنيتي در حوادث پيش آمده دليل بر عدم خرابکاري نيست و اتفاقا اين يکي از شگردها در کتاب راهنماي خرابکاري آمريکاست.

يادداشت به نقل از کارشناسان امنيت سايبري معتقد است علاوه بر بمب‌گذاري، احتمال حمله سايبري براي اختلال و ايجاد انفجار در نطنز نيز وجود دارد. در ادامه يادداشت به گفته يکي از کارشناسان سابق جامعه اطلاعاتي آمريکا استناد مي‌شود که معتقد است اين خراب‌کاري با هدف سوق‌دهي تصميم‌گيران ايران به محاسبات نادرست و تحريک به درگيري انجام شده است.

نويسنده معتقد است سابقه عمل‌گرايي و واقع‌بيني ايران در سياست خارجي نشان مي‌دهد به سرعت و تحت فشار دشمن، واکنش نشان نمي‌دهد و تداوم برجام و به‌ويژه رفع تحريم تسليحاتي را با مخاطره مواجه نمي‌کند. او گمان مي‌کند واکنش ايران منوط به نتيجه انتخابات آمريکا خواهد بود و در صورت پيروزي ترامپ، حتي پيش از تحليف دوباره‌اش، قطعاً پاسخ اين خراب‌کاري‌ها را خواهد داد.

به نظر مي‌رسد با قبول اين فرضيه که دشمن تصميم گرفته «فشار حداکثري» را علاوه بر حوزه‌هاي اقتصادي و ديپلماتيک به حوزه‌هاي اطلاعاتي و امنيتي نيز تسري دهد، اين احتمال وجود دارد طي ماه‌هاي آتي شاهد توطئه‌هاي بيشتر و خطرناک‌تري براي تنش‌آفريني و خراب‌کاري در مناطق حساس‌تر و حتي حملات سايبري باشيم.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58325
0 نظر
دسته بندی