× تماس با ما
5 0 نظرات 1573 بازدید
تاریخ انتشار 20 - 1399/05/04

لیس زدن تازیانه خارجی در مقابل رأفت جمهوری اسلامی

لیس زدن تازیانه خارجی در مقابل رأفت جمهوری اسلامی

ليس زدن تازيانه خارجي در مقابل رأفت جمهوري اسلامي

 

محسن امين‌زاده، از ديپلمات‌هاي دولت اصلاحات و از دستگيرشدگان فتنه 88 به تازگي در يادداشتي مطوّل که کانال تلگرامي امتداد آنرا منتشر کرد، به توافق راهبردي ايران و چين پرداخته است.

او در بندهاي پاياني يادداشت خود مي‌نويسد: سند همکاري هاي 25 ساله ايران و چين معجزه اي ندارد که خسارات حکمراني بد در ايران را جبران کند و باعث برطرف شدن ضعف هاي داخلي بنيادين توسعه ملي ايران شود. در نتيجه مشتاقان گسترش روابط با جمهوري خلق چين تصور نکنند که امضاي چنين سندي ممکن است جبران کننده اختلالات مداوم و بزرگ آنان در توسعه ملي باشد. فراموش نکنيم که کره شمالي همسايه و يکي از متحدان ديرينه چين است و ده ها هزار نظامي چيني براي کمک به پيروزي کره شمالي، در اين کشور با نظاميان آمريکا و کره جنوبي جنگيده اند و جان داده اند. امروز کره شمالي يکي از فقيرترين کشورهاي آسيا است و بي کفايتي جاه طلبانه رهبران نظامي گراي کره شمالي مانع بهره مندي اين کشور حتي از همکاري اقتصادي با چين بزرگترين قدرت اقتصادي جهان در همسايگي اش شده است.

 

امين‌زاده همچنين تصريح مي‌کند: «و نکته بسيار مهم جانبي آنکه، چين نمونه بسيار ارزشمندي براي کسب تجربه ايرانيان در جهت تحقق توسعه ملي ايران است. بارها درباره تجربه توسعه چين گفته ام و نوشته ام و با تاکيد روي جنبه هاي مختلف توسعه ملي جمهوري خلق چين، ضرورت کسب تجربه از توسعه بسيار موفق چين را مورد تاکيد قرار داده ام. در اينجا بويژه روي سخنم با جريان هاي تندرو نظامي و امنيتي کشور است. در حالي که دست اندرکاران دولت پنهان و جريان هاي تندرو نظامي و امنيتي در کشور، تا اين حد با شيفتگي از روابط ايران و چين و ضرورت گسترش روابط با جمهوري خلق چين سخن مي گويند؛ جاي آن دارد که آنان واقعا از توسعه چين هم الگو بگيرند و از تجربه توسعه ملي جمهوري خلق چين بياموزند و دريابند که وظيفه نهادهاي نظامي و امنيتي براي تحقق توسعه ملي ايران چيست و طبق تجربه چيني، نهادهاي نظامي و امنيتي چه مسيري را بايد در جهت اقتدار هرچه بيشتر ايران و تحقق توسعه ملي ايران دنبال کنند.» 

*اين ضعيف جلوه دادن حکمراني ايران در مقابل چين در حالي است که اگر کسي به جاي امين‌زاده و همسنگران او بود؛ بايد به دست و پاي نظام اسلامي مي‌افتاد و زمين ادب مي‌بوسيد که نظام اسلامي در فتنه 88 مثل نظام کمونيستي چين در ميدان تيان‌آن‌من عمل نکرد و تانک به خيابان نياورد و در ادامه مخالفان سياسي خود را اعدام نکرد.

 

و اما در اشاره به حاقّ اظهارات مذکور بايد بيان کرد که اشتباه امين‌زاده و امثال او در اين است که حتي ديپلماسي را هم با اغراض طيفي و باندي مي‌آميزند و سعي مي‌کنند از اين ملغمه، ماهيان مورد نظر خود را صيد کنند!

 

بايد دانست که اولا کسي در اين توافق به دنبال معجزه نيست که امين‌زاده به مذمت طلب معجزه از اين توافق پرداخته است، ثانيا ديپلماسي عرصه داد و ستد است و ايران هم در اين توافق، طرف معامله است نه کشوري مثل کره شمالي يا سودان که در تيول ديگران باشد و ثالثا امين زاده بايد بداند که وضعيت حکمراني در ايران اگر بد بود؛ جداي از مثال قبلي! - ابرقدرتي مثل چين حاضر به توافقات راهبردي طولاني مدت با اين کشور نمي‌شد.

 

غير از اين اعوجاجات بزرگ در همين چند سطر؛ بايستي اين نکته را هم پيرامون کنايه‌هاي امين‌زاده درباره توسعه چين بيان کرد که چينِ تک حزبي اما پيشرفته! به مثابه خاري در چشم اصلاح‌طلبان است که معتقدند پيشرفت اقتصادي صرفا با توسعه سياسي ممکن است فلذا نمي‌توانند علت اين پيشرفتگي که همان کارآمدي است را فهم کنند.

 

و از همين روست که دائما درباره جمهوري خلق چين مشغول تناقض‌گويي هستند و به مقتضاي مجلس است که در مذمت يا منقبت جمهوري خلق چين صحبت مي‌کنند.

 

البته چپ‌ها نمايش بازي مي‌کنند و در وراي صورتک‌هاي اين نمايش اما خوب مي‌دانند که پيشرفتگي اقتصادي در اقتفاي کارآمدي نهفته است و از همين رو مخالفت با "مديريت جهادي" را قاتق نان خود مي‌دانند. و سال‌هاست که با "ترور مديريت جهادي" نگذاشته‌اند که اين گزينه در سبد رأي مردم قرار گيرد.

 

پيش از اين، مصطفي تاجزاده هم در سخناني بدون اشاره به نظام سياسي تک‌حزبي در چين، زبان به مدح و ثناي چيني‌ها گشوده و مدعي شده بود که چيني‌ها صرفا به سبب نگاه اقتصادي و کنار گذاشتن رفتارهاي ايدئولوژيک است که توانسته‌اند به پيشرفت اقتصادي برسند!

 

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58313
0 نظر
دسته بندی