× تماس با ما
5 1 نظرات 2097 بازدید
تاریخ انتشار 13 - 1399/05/04

در باب تجاسرات اخیر آمریکا و اسرائیل

در باب تجاسرات اخیر آمریکا و اسرائیل

در باب تجاسرات اخير آمريکا و اسرائيل 

 

ارتش هاي آمريکا و اسرائيل در روزهاي اخير به شدت رفتارهاي تهاجمي عليه ايران را در پيش گرفته اند.


البته اينگونه کنش ها در برخي مواقع بخشي از يک استراتژي هوشمندانه اند و در زمان هاي ديگر ممکن است ناشي از انفعال و بن بست استراتژيک باشند. اگرچه سياست فشار و تحريم کمرشکن آمريکا عليه ايران به تضعيف اقتصاد اين کشور منجر شده ، اما به رغم پيش بيني سران کاخ سفيد نه تنها موجبات تن دادن ايرانيان به مذاکره ( بخوانيد زانو زدن ) را فراهم نکرده ، بلکه پيش بيني فروپاشي از درون نيز محقق نشده و بالاتر از آن باعث سوق دادن جمهوري اسلامي به قرابت بيشتر با شرق ( آنهم در غرب گراترين دولت اين نظام) شده است .

 

همزمان توانايي ها و امکانات نظامي (خصوصا موشک هاي نقطه زن زمين به زمين) ايران به صورت روتين در حال انتقال به سوريه و لبنان هستند و در آخرين اقدام اين کشور رسما تصميم  گرفته تا تجهيزات پيشرفته پدافندي خود را در اختيار سوريه بگذارد ( امري که از آن بوي درگيري شديد بين محور مقاومت و اسرائيل در آينده را به مشام مي رساند).

 

در عراق نيز گروههاي مقاومت که ارتباطشان با سپاه قدس چندان مخفي هم نيست به طور روزانه و مکرر در حال راکت پراکني به مواضع ديپلماتيک و نظامي آمريکا هستند و نکته عصباني کننده براي کاخ سفيد نشينان عدم دخالت مستقيم ايران در اين حملات است .
 
در کنار اين تحولات وضعيت نه چندان مثبت ترامپ‌ در نظرسنجي هاي انتخاباتي، نگراني جدي محافظه کاران اسرائيل و آمريکا را به دنبال داشته و اين طيف در هر 2 رژيم يادشده حدود 3 ماه فرصت دارند که معضلي به نام محور مقاومت با عقبه استراتژيک گسترده اي که در جغرافياي ايران قرار دارد را مهار کنند.

 

ايراني که خود و متحدانش يعني دول سوريه و لبنان با مشکلات شديد اقتصادي ناشي از تحريم روبرويند و طبعا با توجه به نارضايتي هاي عمومي شرايط ورود به جنگ را ندارند فلذا بهترين زمان براي ضربه زدن بدانها  3 ماه پيش روست و در صورتي که اين تايم طلايي از کف محافظه کاران برود ، مشخص نيست با توجه به سياست هاي دولت احتمالي دموکرات منش و بازگشت احتمالي ايشان به برجام ، ديگر بتوانند با ايران واکسينه شده در برابر تحريم که خود را پذيراي سرمايه گذاري گسترده چيني ها نيز کرده، مقابله کنند.

 

بنابراين تصميم گيران ايالات متحده و اسرائيل ( خصوصا نتانياهو ) درصددند به کمپين فشار اقتصادي ، امنيتي و سياسي ، فاز نظامي را نيز ( به شکل هدفمند و نه تمام عيار) اضافه نمايند تا بلکه از اين طريق بتوانند شيرازه نظام سياسي حاکم بر ايران را متزلزل کنند.

 

اين که شاهديم اسرائيل از عمد طي روزهاي اخير و خصوصا ديشب حزب الله را تحريک کرده و يا جنگنده هاي آمريکايي هواپيماي مسافربري ايراني را از فاصله نزديک تهديد مي کنند به زعم نگارنده ريشه در همين طرز تلقي دارد.

 

 ايران و متحدانش نيز تاکنون از واکنش هيجاني و احساسي دوري جسته و مترصد آنند که در شرايط مقتضي و با تدارک مناسب واکنش نمايند .

 

به دلايل فوق اعتقاد دارم چرخ زمان سريعا به سود ايران و به ضرر آمريکا و اسرائيل در حال طي شدن بوده و اگر نتوانند در 3 ماه آتي تکليف جمهوري اسلامي را يکسره کنند ، ديگر مهار نظام مزبور ميسر نخواهد بود‌.

 

البته ايران هم در اين مدت خاصتا نزديک به انتخابات آبان ماه ايالات متحده، غافلگيري هاي جدي را در دستور کار قرار داده و اشاره علني رهبر جمهوري اسلامي به کليد واژه "ضربه متقابل " نيز يحتمل اعلام رمز آن باشد.
 

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58302
1 نظر
(قاسم سازی) ِ حسن (قاسم سازی) ِ حسن 19:12:04 - 1399/05/04
من این دانش تحلیل رو ندارم ، ولى مشاهده و توصیف یه کم : باید دونست این حرکات عکس العمل هست ، نه عمل . سربه هوایى پى ِ هواپیماها علت زمینى داره ...بزرگترین اتفاقى که اطراف مون داره شکل مى گیره همزبانى یا اضافه شدن خروشان نیروهاى ملى و ایران گراها ، عراق گراها ، لبنان گراها ...به جبهه مقاومت بود وحدتى که حاصل اش مسیریافتن سیلاب هاى سطحى اعتراض و نارضایتى به سمت علت اصلى بود. ((شاید لازم بود بهاى این وحدت با لیبى و سوریه باشه بهره اش با ما ، شهداى مدافع حرم کم بودند به تعداد ، ولى روزنه رو جایى باز کردند آفتاب ظهر تابید ! ))
دسته بندی