× تماس با ما
3 0 نظرات 852 بازدید
تاریخ انتشار 10 - 1399/05/02

«بی‌ام‌و» پاداش صراف به خوش‌خدمتی مدیر تبادلات ارزی

«بی‌ام‌و» پاداش صراف به خوش‌خدمتی مدیر تبادلات ارزی

«بي‌ام‌و» پاداش صراف به خوش‌خدمتي مدير تبادلات ارزي

صاحب صرافي هيتال در فيلمي که روز گذشته در دادگاه به نمايش گذاشته شد، ماجراي خودرو لوکس هديه داده شده به مدير بانک مرکزي را افشا کرد.

 

مالک صرافي هيتال نياز به خريد 100 ميليون درهم معادل 30 ميليون دلار داشت، اما کارگزاري‌هاي بانک مرکزي اين مبلغ را به صرافي نمي‌فروختند. مدير مبادلات بانک مرکزي با تماس با يک کارگزاري مشکل صرافي را حل کرد و يک بي‌ام و 730 هديه گرفت! اين مدير سابق بانک مرکزي سند BMW را هم به نام شوهرخواهرش زد تا هيچ ردي به‌جا نماند.
 

سومين جلسه دادگاه برخي از مديران سابق بانک مرکزي به رياست قاضي مسعودي مقام روز گذشته برگزار شد. در ابتداي دادگاه نماينده دادستان اظهار داشت: رصد‌هاي اطلاعاتي ضابطين و اقارير ديگر متهمان پرونده و ساير قرائن موجود بيانگر آن است که دفتري که آقاي صالحي (مدير سابق تبادلات ارزي بانک مرکزي) در بعد از ظهر‌ها در آن حاضر مي‌شد يک دفتر کاملاً پوششي براي ارتباط غيرمتعارف و ناصحيح با کارگزاران بانک مرکزي بوده‌است. صالحي پول از افراد مي‌گرفت و به نام خود عمده سرمايه‌گذاري‌ها را در بورس انجام مي‌داد. مثلاً اسدبيگي در بازپرسي گفت من 100 سکه و 12 هزار دلار به صالحي دادم، اسد بيگي در جلسه قبل دادگاه اظهارات خود را تصحيح کرد و گفت که من معادل ريالي آن 100 سکه و 12 هزار دلار را به صالحي دادم.
 

مسعود شاه‌محمدي در ادامه بيان داشت: دو کارمند صالحي در اظهاراتشان گفته‌اند ما 20 عدد سکه را با بسته‌بندي صرافي آل علي فروختيم و صالحي گفت پول حاصله را خرج دفتر کنيد. حال سؤال اين است، آقاي صالحي شما به عنوان کارمند رده بالاي بانک مرکزي چرا بايد با اشخاصي که کارشان صد درصد به شما گير بود، مراوده مالي با بهانه‌هاي مختلف داشته باشيد؟! شما ريت را مي‌بستيد (تعيين نرخ ارز مي‌کرديد)، چرا بايد اين مقدار مراوده مالي با اين اشخاص به بهانه‌هاي مختلف داشته باشيد؟!
 

اجاره‌نشيني در خيابان پيروزي!
نماينده دادستان خطاب به متهم گفت: يکي از کارمندان دفترتان در اظهارات خود گفته در تابستان 96، 80 سکه از اسدبيگي دريافت‌شده و به فروش رسيده ‌است. محسن صالحي پاسخ داد: اين دو نفر استشهاديه امضا و تأکيد کرده‌اند، ما در اظهاراتمان نگفته ايم که سکه‌اي متعلق به اسد بيگي فروخته‌ايم، بنابر‌اين مطلبي که نماينده دادستان گفت اقرار محسوب نمي‌شود. اين اظهارات هم نزد ضابطين بيان شده ‌است.

 

نماينده دادستان گفت: خير، اين اظهارات نزد بازپرس بيان شده ‌است.
 

قاضي از متهم صالحي پرسيد: اموالتان در سال 96 چه ميزان بود؟
 

متهم گفت: نمي‌دانم؛ 5/ 1 الي 2 ميليارد. قاضي گفت: با خانه و ماشين و تشکيلات؟
 

صالحي گفت: خانه نداشتم. در خانه 85 متري خيابان پيروزي مستأجر بودم. از 5 ميليون تا 800 ميليون به من براي سرمايه‌گذاري پول مي‌دادند!
 

به نفع صرافي‌ها به ضرر بيت‌المال
در ادامه جلسه دادگاه نماينده دادستان بيان داشت: صالحي مدعي است نقشي در تعيين نرخ ارز نداشته است حال آنکه وي به کارمندانش مي‌گفت من بايد بگويم کدام نرخ بهتر است تا ارائه شود. صالحي ارتباطات مختلفي را با کارگزاران به کار مي‌بست از جمله گروگان‌گيري و اخذ وجه از آن‌ها به واسطه سرمايه‌گذاري در بورس. روش ديگري که به واسطه آن صالحي از کارگزاران براي خدمات غير قانوني پول مي‌گرفت، تعيين نرخ ارز بود. صالحي از سايت‌هاي مختلف در فواصل زماني مختلف طي روز نرخ ارز را استعلام مي‌کرد و به کارمند خود پيام مي‌داد که منتظر بمان و اين نرخ را براي کارگزاران ارسال کن. در واقع صالحي با اين کار خود و با اين تعيين نرخ‌ها به ضرر بانک مرکزي و بيت‌المال کار مي‌کرد و در ازاي سودي که کارگزاران از اين تغيير ريت نصيبشان مي‌شد، طي تفاهمنامه‌هاي شفاهي مختلف با صالحي درصد بسيار بالايي از سود‌شان را به او پرداخت مي‌کردند.

 

حل مشکل با يک تماس
در ادامه جلسه دادگاه، نماينده دادستان به ارتباط ديگر صالحي و آل علي پرداخت و گفت: کارگزاران بانک مرکزي در تعيين ريت (نرخ) ارز به صالحي وابسته بودند و صالحي هر چه به کارگزاران مي‌گفت، آن‌ها مي‌پذيرفتند. آل علي در سامانه نيما خالي فروشي مي‌کرد. يعني مي‌گفت اين درهم را مي‌توانم بفروشم، اما در زمان تحويل، درهم وعده داده شده را در اختيار نداشت. در يک مورد مالک صرافي هيتال نياز به خريد 100 ميليون درهم معادل 30 ميليون دلار داشت، اما کارگزاري‌هاي بانک مرکزي اين مبلغ را به صرافي نمي‌فروختند. مدير مبادلات بانک مرکزي با تماس با يک کارگزاري مشکل صرافي را حل کرد! آل علي هم در قبال اين کار يک خودروي بي‌ام‌و به صالحي مي‌دهد. صالحي از آنجايي که مي‌خواهد ردي از خود بر جاي نگذارد خودروي بي ام و را به نام شوهر خواهرش مي‌کند. در ادامه جلسه دادگاه فيلم مواجهه آل علي با صالحي در خصوص يک دستگاه خودرو بي ام و پخش شد.

 

آل علي در فيلم مذکور در اين زمينه مي‌گويد: اين خودرو را من به صالحي دادم. آن زمان يک فروش گسترده در سامانه نيما داشتيم. فردي بود که گفت ما اين هفته 30 ميليون يورو مي‌فروشيم. معادل قولي که او داد شروع به فروختن چيزي حدود 100 ميليون درهم کرديم. نتوانستيم بخريم و خيلي رفتم و آمدم. با آخرين کسي که تماس گرفتم صالحي بود. آل علي در مورد نحوه خريد اين خودرو ادامه مي‌دهد: به نمايشگاه رفتيم. به صاحب نمايشگاه گفتم دوستم مي‌خواهد ماشين بخرد، او را کمک کنيد. ماشين بي ام و 730 را خود صالحي انتخاب کرد. پولش را من پرداخت کردم!
 

در نهايت قاضي مسعودي‌مقام با اعلام زمان بعدي دادگاه در ساعت 9:30 صبح روز 8 مرداد 99، ختم جلسه را اعلام کرد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58267
0 نظر
دسته بندی