× تماس با ما
1 0 نظرات 1085 بازدید
تاریخ انتشار 18 روز پیش

فوت ملک سلمان باعث جنگ قدرت در عربستان می‌شود

فوت ملک سلمان باعث جنگ قدرت در عربستان می‌شود

فوت ملک سلمان باعث جنگ قدرت در عربستان مي‌شود

 

«حسين عسکري» معتقد است که حکومت ظالمانه محمد بن سلمان دچار عذاب مي شود زيرا او در هر گوشه پادشاهي دشمناني براي خود به وجود آورده است.

 

ديوان پادشاهي عربستان صبح دوشنبه هفته جاري اعلام کرد که ملک سلمان به دليل التهاب کيسه صفرا، به بيمارستان تخصصي «ملک فيصل» در شهر رياض، پايتخت اين کشور انتقال يافته تا آزمايش‌هاي لازم روي وي انجام شود.

 

به نظر مي‌رسد ورود ملک سلمان به بيمارستان و يا به عبارت بهتر وارد کردن آن به بيمارستان با هدف انتصاب محمد بن سلمان به عنوان پادشاه جديد پيش از انتخابات آينده آمريکا در ماه نوامبر صورت گرفته است.

 

به طور کلي تحليلگران و کارشناسان مسائل سياسي بر اين باورند که بستري شدن ناگهاني ملک سلمان در بيمارستان بي‌ارتباط با تلاش‌هاي «محمد بن سلمان» براي تکيه زدن بر اريکه قدرت پيش از انتخابات آتي آمريکا نيست.

 

«حسين عسکري» مشاور وزير دارايي (1978 ميلادي) و مشاور پادشاه عربستان (ملک عبدالله) بوده و از او به عنوان معمار اقتصاد عربستان نيز ياد مي‌کنند. وي استاد تجارت بين‌الملل و امور بين‌المللي دانشگاه جرج واشنگتن آمريکا و رئيس مؤسسه تحقيقات و مديريت جهاني و رئيس پيشين دپارتمان تجارت بين‌الملل دانشگاه جرج واشنگتن بوده است. زمينه تخصصي و بحث‌هاي او در دانشگاه جرج واشنگتن بر اقتصاد، توسعه سياسي و انساني در خاورميانه، اختلافات و جنگ‌ها در خاورميانه، اقتصاد سياسي نفت و اقتصاد اسلامي متمرکز است.

 

* «محمد بن سلمان» با قدرت گرفتن، مخالفان خود در رسيدن به پادشاهي را به شيوه‌هاي مختلف به حاشيه راند و حتي به زنداني و مجازات کردن آنها هم روي آورد از جمله «محمد بن نايف» و «وليد بن طلال». بر اين اساس راه را براي به قدرت رسيدن خود هموار کرد. آيا مسير کاملاً براي رسيدن او به قدرت هموار است؟

من باور ندارم. «محمد بن سلمان» رضايت و توافق خاندان آل سعود براي جانشيني تاج و تخت را از بين برد. ملک سلمان هيچ اقدامي انجام نداد زماني که پسرش، وليعهد «محمد بن نايف» را در بازداشت خانگي قرار داد و وي را تحت شکنجه قرار داد تا قبول کند از قدرت کنار بکشد.

 

«محمد بن سلمان» به نوبه خود بسياري از اعضاي ارشد خانواده خود و ساير سعودي‌هاي مشهور خارج از خانواده خود را براي گرفتن پول دستگير کرده و سپس آنها را آزاد کرد. وي بسياري از مخالفان را دستگير و تحت شکنجه قرار داده است. برجسته‌ترين مخالف وي «جمال خاشقجي» بود که به دستور وي در ترکيه به قتل رسيد. حکومت ظالمانه او دچار عذاب مي‌شود. او در هر گوشه پادشاهي دشمناني براي خود به وجود آورده است. مهمتر از همه، القاعده - دشمن خطرناک و مهلک آل سعود، فقط منتظر زمان و فرصت مناسب است.

 

*با بستري شدن پادشاه عربستان در بيمارستان، به نظر مي‌رسد محمد بن سلمان درصدد است تا قبل از پايان دوره رياست جمهور ترامپ در آمريکا خود را به عنوان پادشاه مطرح کند. چرا از نظر زماني محمد بن سلمان اصرار دارد پيش از پايان رياست جمهوري ترامپ قدرت خود را تثبت کند؟

 

ابتدا من ستون‌هاي حکومت آل سعود را به شما يادآوري کنم- هماهنگي خانوادگي، حمايت و پشتيباني ايالات متحده به اشکال مختلف، مقدار زيادي پول نقد به دست آمده از فروش نفت براي خريد پشتيباني داخلي و نقش اندک در مسائل منطقه‌اي. بايد گفت دولت ترامپ از ظلم داخلي و جنايات وي در خارج از عربستان سعودي حمايت کرده است. برجسته‌ترين آنها قتل وحشيانه جمال خاشقجي و جنايات محمد بن سلمان در يمن است.

 

اما همانطور که شما به خوبي مي‌دانيد چه پادشاه باشد يا نباشد، محمد بن سلمان حاکم بالفعل پادشاهي از زماني که به عنوان وليعهد منصوب شده است مي‌باشد. ملک سلمان در ساکت نگه داشتن دشمنان خود در 20 هزار عضو قبيله آل سعود تلاش کرده است و بايد گفت آل سعود واقعاً يک قبيله هستند نه يک خانواده. معتقدم وقتي ملک سلمان فوت کند، خصومت قبيله‌اي به سرعت رشد خواهد کرد - در ابتدا به صورت پنهاني اما بعد آشکارتر. محمد بن سلمان از اين واقعيت مي ترسد.

 

اما در حال حاضر او ترامپ-کوشنر را در پشت خود دارد و احساس امنيت مي‌کند. اما وقتي سلمان درگذشت و ترامپ ديگر رئيس جمهور نبود، همه چيز مي‌تواند از کنترل خارج شود. محمد بن سلمان در قبيله خود جايگاهي ندارد و با حمايت از آمريکا و برقراري ارتباط صميمانه با واشنگتن مورد تنفر قرار گرفته است. از طرفي ديگر عربستان سعودي ديگر لبريز از پول نقد براي خريد وفاداري و پشتيباني داخلي نيست. دشمنان منطقه‌اي وي تا حدودي تحت کنترل بوده‌اند و القاعده در حال پر و بال گرفتن است. او مي‌خواهد موقعيت خود را محکم‌تر کند زماني که پدرش هنوز زنده است و ترامپ در قدرت است.

 

*اگر محمد بن سلمان به قدرت برسد مهمترين مخالفان داخلي او از چه طيف‌هايي هستند و آيا خطر جدي براي او به شمار مي‌روند؟

وي مخالفاني در داخل و خارج از عربستان سعودي دارد. آيا آنها خطر هستند، بله. محمد بن سلمان در داخل، توسط بسياري از اعضاي قبيله آل سعود مورد تنفر قرار گرفته است. «محمد بن نايف» ارتباط نزديکي با سرويس‌هاي اطلاعاتي ايالات متحده آمريکا دارد. متحد نزديک او در قبيله، شاهزاده «متعب بن عبدالله» که همچنين با گارد ملي عربستان روابط نزديکي دارد ممکن است در کنار او قرار گيرد يا مخالفت خود را بيان کند. سپس شاهزاده «احمد بن عبدالعزيز» وجود دارد، عموي محمد بن سلمان و وارث قانوني- اگر قوانين جانشيني رعايت مي‌شد.

 

من معتقدم تعدادي از جوانان آل سعود نيز هستند که عطش قدرت دارند. نام آنها هنوز مشخص نيست اما آنها وجود دارند و تلاش خود را براي رسيدن به قدرت خواهند کرد. اما مهم‌تر از همه القاعده بوده که منتظر فرصت طلايي خود است- نه سلمان و نه ترامپ- کوشنر، دو فرصت طلب مالي که از او حمايت کرده‌اند. من فکر مي‌کنم محمد بن نايف، متعب بن عبدالله و شاهزاده احمد، اعضاي جوان قبيله و القاعده تهديدهاي جدي عليه محمد بن سلمان هستند.

 

* اگر نامزد دموکرات در آمريکا به رياست جمهوري برسد و محمد بن سلمان نيز پادشاه عربستان شود، آيا تغييري در روابط آمريکا و عربستان تحت قدرت محمد بن سلمان به وجود خواهد آمد؟

 

قطعاً بله. همانطور که قبلاً گفتم، محمد بن سلمان در ايالات متحده آمريکا مورد تنفر شديد است. او به دليل پشتيباني فاسدي که از طرف ترامپ-کوشنر دريافت کرده است- حمايتي که براساس منافع مالي شخصي آنها بنا شده نه منافع ايالات متحده – موقعيت خود را تقويت کرده است.

 

بنابراين اگر بايدن پيروز شود، من معتقدم که وضعيت کاملاً تغيير خواهد کرد. بايدن در حال خنثي کردن سياست‌هاي ظالمانه ترامپ خواهد بود و يکي از اين سياست‌ها، پشتيباني از محمد بن سلمان است که در حاشيه قرار خواهد گرفت. بايدن از آل سعود براي رعايت برخي از هنجارها و تبعيت از خواسته‌هاي سياسي واشنگتن مطالبه دارد از جمله احترام بيشتر به حقوق بشر، ماجراجويي‌هاي منطقه‌اي کمتر و برقراري روابط بهتر با همسايگان.

 

*اگر محمد بن سلمان به قدرت برسد سياست خارجي عربستان در نبود ملک سلمان دچار چه تغييراتي خواهد شد؟

فوت سلمان به طور قابل توجهي روي سياست خارجي عربستان سعودي تأثير نخواهد گذاشت. اما من فکر مي‌کنم که سياست خارجي عربستان خيلي بيشتر به نتيجه انتخابات رياست جمهوري ايالات متحده آمريکا بستگي دارد. اگر ترامپ شکست خورد، من معتقدم محمد بن سلمان با ايران روابط برقرار خواهد کرد و روابط خود با اسرائيل را تقويت خواهد کرد. با اين کار، وي در واشنگتن و منطقه جايگاه بهتري پيدا مي‌کند. اما اگر ترامپ در قدرت بماند، من فکر مي‌کنم محمد بن سلمان به حکومت و سياست خارجي فعلي خود ادامه خواهد داد – فعاليت‌هاي تجاوز گرايانه در منطقه براي شکست ايران و بعداً عراق.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58261
0 نظر
دسته بندی