× تماس با ما
1 0 نظرات 494 بازدید
تاریخ انتشار 23 روز پیش

آسیا تایمز: اگر در انتخابات آمریکا دموکرات ها پیروز شوند به برجام بازنخواهند گشت

آسیا تایمز: اگر در انتخابات آمریکا دموکرات ها پیروز شوند به برجام بازنخواهند گشت

آسيا تايمز: اگر در انتخابات آمريکا دموکرات ها پيروز شوند به برجام بازنخواهند گشت

 

روزنامه آسيا تايمز ضمن انتشار تحليلي به قلم «حسين عبدالحسين» درباره موضع دموکرات ها در مورد برجام نوشت: اگر دموکرات‌ها در انتخابات رياست جمهوري در ماه نوامبر پيروز شوند آيا به توافق هسته اي بازخواهند گشت؟ دو سال پيش دموکرات ها با خروج ترامپ از توافق هسته‌اي مخالفت کردند اما از آن زمان به اين طرف، چنين به نظر مي رسد که مواضع آنها در قبال اين توافق تغيير کرده است.

 

 يکي از کساني که ديدگاهش درباره توافق هسته اي تغيير يافته جيک سوليوان، مشاور ارشد هيلاري کلينتون در دوره تصدي او بر وزارت امور خارجه آمريکا در دولت اوباماست. وي سپس مشاور امنيت ملي جو بايدن، معاون اوباما شد.

در سال 2016 وقتي هيلاري کلينتون خود را براي رياست جمهوري نامزد کرد، جيک سوليوان مشاور ارشد وي در امور سياست خارجي بود و اکنون انتظار مي رود که در صورت پيروزي جو بايدن در انتخابات، سوليوان که اکنون مشاور سياست خارجي وي است در همين سمت باقي بماند.

سوليوان از حاميان جدي توافق هسته اي و از مخالفان عمده خروج ترامپ از توافق هسته‌اي بود. وي در مقاله‌اي در نشريه آتلانتيک نوشت تحريم عليه ايران زماني کارساز خواهد بود که همه شرکاي تجاري ايران، اين کشور را تحريم کنند.

اما اکنون ديدگاه او هم تغيير کرده است. چندي پيش وي در مقاله مشترکي با ويليام برنز در نيويورک تايمز نوشت تحريم هاي آمريکا عليه ايران از آنچه تصور مي شد کارسازتر بوده است. سوليوان در يک سمينار اينترنتي در ماه مه که از سوي موسسه هادسون برگزار شده بود گفت تحريم هاي يکجانبه آمريکا عليه ايران قدرت دلار و نظام مالي آن را نشان داد.

البته سوليوان در مقاله مشترک ديگري با ويليام برنز که در ماه ژانويه در مجله آتلانتيک به چاپ رسيد نوشته بود پيامدهاي منفي ترور ژنرال سليماني براي آمريکا، بيشتر از ايران خواهد بود. آن ها در اين مقاله نوشتند سليماني با مرگ خويش نيز از آمريکا  انتقام خود را گرفت.

اکنون سوليوان و برنز هر دو موضع خود را تغيير داده‌اند و در مقام مشاوران سياسي جو بايدن مي‌گويند پيروزي دموکرات ها در انتخابات به اين معني نيست که تحريم ها عليه ايران کاهش خواهد يافت، مگر اينکه ايران بي‌درنگ تضمين دهد آماده است براي تجديدنظر در مفاد توافق هسته‌اي از جمله تمديد زمان محدوديت‌هاي آن، موشک‌هاي بالستيک و راستي آزمايي، با آمريکا وارد مذاکره شود. 

هيچ يک از اين دو کارشناس مسائل سياست خارجي به تازگي درباره ايران اظهار نظر نکرده‌اند اما مي‌توان گفت احتمالا مواضع آن ها در قبال تهران از گذشته نيز تندتر شده است. چنين به نظر مي رسد که در صورت پيروزي بايدن، اگر ويليام برنز و سوليوان به عنوان مشاوران سياست خارجي  انتخاب شوند، آمريکا به برجام باز نگردد. چه بايدن پيروز شود و چه ترامپ، کاخ سفيد براي دستيابي به توافق تازه با ايران براي مهار فعاليت هاي هسته اي اين کشور و رفتاري که ايالات متحده و متحدان غربي اش بي ثبات کننده در منطقه مي دانند تلاش خواهد کرد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58250
0 نظر
دسته بندی