× تماس با ما
2 0 نظرات 559 بازدید
تاریخ انتشار 23 روز پیش

اسرائیل هیوم: نقض تحریم‌های آمریکا از سوی چین نگران‌کننده است

اسرائیل هیوم: نقض تحریم‌های آمریکا از سوی چین نگران‌کننده است

اسرائيل هيوم: نقض تحريم‌هاي آمريکا از سوي چين نگران‌کننده است

 

اسراييل بايد (به جرم نقض تحريم هاي آمريکا توسط چين) رويکرد خود را درباره نقش چيني‌ها در توسعه و مديريت زيرساخت‌ها و سرمايه‌گذاري در اسرائيل تغيير دهد.

 

آنچه روزنامه اسرائيل هيوم در تحليلي به قلم کارولين گليک درباره همکاري راهبردي 25 ساله ايران و چين نوشت:


هنگامي‌که  رئيس‌جمهور چين در سال 2016 به تهران سفر کرد، بيشتر تحليلگران اهميت اين سفر را ناديده گرفتند چرا که تصور مي‌کردند پکن روابط خود با آمريکا را به‌عنوان بزرگ‌ترين اقتصاد و قدرتمندترين کشور جهان به‌خاطر اتحاد با ايران خراب نمي‌کند. اما اکنون نگراني در مورد روابط چين و ايران بيشتر شده چرا که مقامات ايران راهي تازه به سمت چين باز کرده‌اند. امروز در ميانه رکود اقتصادي جهاني که ناشي از شيوع ويروس کرونا است، روياي دور از ذهن اتحاد ايران و چين در حال تبديل به واقعيت است. هفته‌ها بعد از شايعات پيرامون توافق ايران و چين، سرانجام دو کشور از توافقنامه استراتژيک خود رونمايي کردند. 

بر اساس اين توافق ايران براي 25 سال نفت به چين مي‌فروشد و چين هم 400 ميليارد دلار در ايران سرمايه‌گذاري مي‌کند. چين متعهد شده که در بخش بانکداري و ارتباطات به ايران همکاري دهد. در ميان ده‌ها پروژه زيرساختي، چين بنادر و خطوط ريلي تازه‌اي را احداث و به بهره‌برداري خواهد رساند. پکن همچنين ايران را در توسعه شبکه اينترنت 5جي و سيستم جي‌پي‌اس ياري خواهد کرد.
 

پيامدهاي اين توافق مشخص است، در حال حاضر پکن تصميم به ناديده گرفتن تحريم‌هاي ايالات متحده عليه ايران گرفته است. چين به وضوح اعتقاد دارد که هزينه اقتصادي و ديپلماتيکي که براي اين کار پرداخت خواهد کرد، کمتر از قيمتي است که آمريکا براي نزول جايگاه خود به‌عنوان رهبر جهان پرداخت خواهد کرد.

 

براي ايران، چين يک راه تنفس است به‌ طوري که اين کشور را از فشار تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا نجات مي‌دهد. توافق چين- ايران يک توافق نظامي هم هست، طبق اين توافقنامه، طرفين تمرين‌هاي مشترک نظامي خود را افزايش مي‌دهند. از سال 2014، چين و ايران سه رزمايش مشترک نظامي انجام داده که آخرين مورد آن، يک مانور مشترک دريايي در دسامبر 2019 بود، مانوري که روسيه نيز در آن شرکت داشت. 

 

از نظر ديپلماتيک، اين توافق، آمريکا را در مقابل شوراي امنيت سازمان ملل متحد قرار مي‌دهد. با اين شرايط تلاش‌هاي واشنگتن براي گسترش تحريم تسليحاتي عليه ايران که تاريخ انقضاي آن ماه اکتبر است، موفقيت‌آميز نخواهد بود.
 

براي اسرائيل اما، پيمان چين- ايران يک نقطه عطف استراتژيک است. اين توافقنامه از منظر اسرائيل دو پيامد فوري دارد. پيامد فوري پيمان چين و ايران براي اسرائيل اين است که دولت بايد رويکرد خود در مورد نقش چيني‌ها در توسعه و مديريت زيرساخت‌ها و سرمايه‌گذاري در اسرائيل را تغيير دهد.

 

اسرائيل چاره‌اي جز لغو قرارداد توسعه بندر حيفا به همراه چند پروژه زيرساختي ديگر و معاملات همکاري علمي ‌و فناوري با چين ندارد. همان شرکت‌هاي چيني که قرار است زيرساخت‌هاي حياتي از جمله خطوط ريلي را در اسرائيل بسازند، اکنون متعهد به ساخت پروژه‌هاي مشابه در ايران هستند.
 

در سطح جهاني نيز، پيمان چين- ايران مسيرهاي جديد استراتژيکي را ايجاد مي‌کند. احتمالاً اروپا در مورد انتخاب آمريکا و چين اختلاف‌نظر داشته باشد. برخي دولت‌هاي اروپايي تصميم مي‌گيرند که خود را با ايران و چين هماهنگ کنند در حالي که ديگران تلاش مي‌کنند جانب واشنگتن را بگيرند.

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58248
0 نظر