× تماس با ما
2 0 نظرات 1609 بازدید
تاریخ انتشار 23 روز پیش

رای الیوم: راز بمباران شهر الباب از سوی جنگنده های روسیه/ شوک بزرگ به ترکیه

رای الیوم: راز بمباران شهر الباب از سوی جنگنده های روسیه/ شوک بزرگ به ترکیه

راي اليوم: راز بمباران شهر الباب از سوي جنگنده هاي روسيه/ شوک بزرگ به ترکيه

 

روزنامه عربي راي اليوم در مطلبي با اشاره به بمباران شهر الباب در حومه شرقي حلب از سوي جنگنده‌هاي روسي در اواخر چهارشنبه شب و اوايل بامداد روز پنجشنبه، به واکاوي علت اين موضوع پرداخته است.

حمله هوايي روسيه به شهر الباب در اواخر چهارشنبه شب و اوايل بامداد پنجشنبه، به مثابه شوکي براي ترکيه و گروه‌هاي مسلح وابسته به آن، که از سال 2017 در اين شهر مسلط هستند، محسوب مي‌شود.

شوک از اين بابت که اين منطقه از جمله مناطقي است که مشمول تفاهمات روسيه و ترکيه است که شهر را از هرگونه بمباران يا حملات سوري و روسي دور نگه مي‌داشت و طي سال‌هاي گذشته جز يک بار، تفاهمات ميان آنکارا و مسکو درباره اين شهر، دچار خللي نشده بود. اين اولين حمله روس‌ها به شهر الباب که طبق اين توافق از ثبات و آرامش برخوردار بود محسوب مي‌شود؛ اما چرا روس‌ها حمله هوايي به اين شهر انجام دادند؟

به نظر مي‌رسد که اين بمباران مخالفان سوري را به هم ريخته است؛ زيرا ارزيابي‌هايي که آن ها از دلايل اين اقدام روسيه و حمله غيرقابل تصور به شهر الباب که -در آن بزرگترين پايگاه نظامي ترکيه در سوريه قرار دارد- ارائه مي‌دهند، متفاوت است. منابع وابسته به مخالفان سوري مي‌گويند که با توجه به اينکه اختلافات و نزاع‌هاي روسيه و ترکيه، بُعد بين‌المللي و منطقه‌اي پيدا کرده است، هدف اين حملات دقيقاً مشخص نيست و از همين رو درک اينکه روس‌ها چه مي‌خواهند، دشوار است به ويژه که سياست‌هاي روس‌ها متغير و مبتني بر تصميمات سريع است.

برخي از فرماندهان گروه‌هاي مسلح وابسته به ترکيه اين حمله هوايي را به مثابه پيامي آشکار به ترکيه پس از اينکه روسيه از عدم تمايل ترکيه به تحقق خواسته‌هايش به ويژه درباره ادلب و ليبي مطلع شد، مي‌دانند؛ اما برخي منابع به ما اعلام کرده‌اند که شايد موضوع به نزديک شدن نبرد سرت و فشار روسيه به آنکارا در پرونده ليبي مربوط باشد.

شايد اين حمله هوايي به شهر الباب به حمله اخير به گشتي روسيه در جاده M4 در ادلب در سه شنبه گذشته مربوط باشد و تحقيقات روسيه مشخص کرده باشد که ترکيه در اين ماجرا که به زخمي شدن شماري از نظاميان روس منتهي شد، دخالت دارد. اگرچه بيشتر صاحب نظران آن‌را به فشار روسيه به ترکيه براي عدم حمله به شهر سرت ليبي مربوط مي‌دانند؛ اما ترجيحاً موضوع به واکنش به زخمي شدن نظاميان روسيه در جاده بين‌المللي M4 که روس‌ها فهميده‌اند که ترکيه در آنجا دخالت داشته است، مربوط مي‌شود.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58233
0 نظر
دسته بندی