× تماس با ما
1 0 نظرات 1612 بازدید
تاریخ انتشار 20 روز پیش

آیا ترامپ بازنده انتخابات 2020 خواهد بود؟

آیا ترامپ بازنده انتخابات 2020 خواهد بود؟

آيا ترامپ بازنده انتخابات 2020 خواهد بود؟

 

 رامين مهمان پرست در طي گفتگويي درباره وضعيت دونالد ترامپ درانتخابات پيش‌رو  و اينکه  پيروزي ترامپ چه تاثيري بر روي ايران خواهد گذاشت، گفت: اولا بايد گفت بحث رياست‌جمهوري آمريکا تاثير مستقيمي بر کشور ما ندارد برخي اين اتفاق را بسيار تاثير گذار مي بينند ولي روال در سياست خارجي آمريکا ثابت است و رئيس جمهور از هر حزبي باشد بحث مخالفت با سياست هاي ايران مطرح خواهد بود. تحريم هاي ايران سالها توسط هر رييس جمهوري چه دموکرات و چه جمهوريخواه دنبال شد و حتي در برخي مقاطع بيشترين انسجام در دوره دموکرات ها بود پس بايد يادآوري کنم که اين رقابت نمي تواند تاثير زيادي بر کشور ما داشته باشد و کشورمان را دچار تغييراتي اساسي کند.

 

وي در ادامه تصريح کرد: با اينکه آقاي ترامپ و هم فکران تندرو ايشان رفتارهايي غير منطقي و غير قانوني داشتند و در مورد کشورمان اين نکته کاملا محسوس بود. عدم پايبندي به برجام بزرگترين سند بد عهدي آنهاست. اما در مورد شانس پيروزي هر يک از کانديداها بايد گفت تا روز آخر ممکن است اتفاقات زيادي بيفتد.

 

او افزود: آقاي ترامپ به دليل رويکردي که در سياست خارجي و روابط بين‌الملل داشت در داخل آمريکا مورد انتقاد است. بسياري عقيده دارند او اعتبار بلند مدت آمريکا را براي منافع کوتاه مدت خدشه دار کرد. خروج از معاهده پاريس و ناتو و بهداشت جهاني و چالش در روابط با چين و اروپا از جمله مسائلي است که مورد بحث است. خروج از برجام نيز به شدت به اعتبار آمريکا لطمه زد. نکات منفي زيادي در کارنامه ترامپ وجود دارد. همچنين نوع رفتار ترامپ با کرونا باعث بالا گرفتن انتقادات از او شد همچنين مساله نژاد پرستي و کشته شدن يک سياهپوست و موضع گيري هاي بعدي ترامپ همه و همه افکار عمومي را به سمتي برد که امروز آمريکا گرايش کمتري به او داشته باشد ولي هيچ يک از اين موارد ملاک نيست.

 

مهمانپرست تصريح کرد: احتمال دارد در چند ماه آينده اتفاقات زيادي رخ بدهد مسائل مالي براي مردم آمريکا اهميت زيادي دارد و شايد ترامپ و تيم او براي ماه هاي آينده برنامه هايي اقتصادي براي آمريکا داشته باشند که به عنوان دستاوردهاي او مطرح شود.

 

وي در پاسخ به اين سوال که در اين بين سرنوشت تحريم هاي تسليحاتي چگونه خواهد بود و آيا اروپا در اين زمينه کنار آمريکا ايستاده است؟ گفت: اروپاييان نشان دادند در مقابل آمريکا نمي توانند از هويتي مستقل برخوردار باشند اتحاديه‌ي اروپا در داخل مجموعه خود مشکلات فراواني دارد و هر چند که سعي مي کند چهارچوب اتحاديه را به شکل مستقلي حفظ کند اما در عمل توانايي مقابله با جايگاه و تصميمات آمريکا را ندارند. برجام نمونه خوبي بود که نشان داد اروپا از مقابله با آمريکا عاجز است همين نشان مي دهد اروپا در ساير موضوعات نيز از آمريکا تاثير مي پذيرد. همانطور که در ماجراي شوراي حکام ديديم که سه کشور اروپايي باني شدند. در مورد مساله تحريم تسليحاتي نيز آمريکا از راه هاي مختلفي ورود کرد و اروپا را به خدمت گرفت. در مجموع ايران نمي تواند روي حمايت اروپاييان حساب کند.

 

راهبرد معاصر

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58230
0 نظر
دسته بندی