× تماس با ما
2 3 نظرات 1194 بازدید
تاریخ انتشار 25 روز پیش

تحقیر پیاپی آمریکا از عین‌الاسد تا سن‌دیه‌گو

تحقیر پیاپی آمریکا از عین‌الاسد تا سن‌دیه‌گو

تحقير پياپي آمريکا از عين‌الاسد تا سن‌ديه‌گو

 

زماني نه چندان دور ناوهاي غول پيکر، مظهر ابرقدرتي آمريکا به شمار مي‌رفت و فقط کافي بود در جهان اعلام کند که يکي از آنها را راهي منطقه‌اي کرده است. همين خبر کافي بود تا پرچم سفيد مخاطب اين پيام بالا برود اما آمريکا اين روزها به چنان فلاکتي در داخل و خارج گرفتار شده که به جرات مي‌توان گفت، «بي سابقه است». باز به جرات مي‌توان گفت آغاز چنين روند تحقير‌آميزي، حاصل تلاش‌هاي محور مقاومت به رهبري جمهوري اسلامي ايران است که مسير اين تحقير کردن‌ها را براي خيلي‌ها باز و هموار کرد.


 در 30 خرداد 98، ايران پهپاد پيشرفته، گران قيمت و متجاوز «گلوبال‌هاوک» آمريکا را که فلسفه ساخته شدنش، ديده نشدن و ساقط نشدن بود، ديد و ساقط کرد. واشنگتن نيز هيچ غلطي نتوانست بکند. به دنبال ترور ناجوانمردانه سردار رشيد سپاه اسلام سپهپد قاسم سليماني نيز ايران در 18 دي 98 پايگاه مجهز و بزرگ عين الاسد آمريکا در عراق را با ده‌ها موشک شخم زد و قطعا دهها نظامي آمريکايي را به جهنم فرستاد. طي ماه‌هاي گذشته نيز نيروهاي جبهه مقاومت در عراق، يمن و سوريه بارها نيروهاي آمريکايي را تحقير کرده‌اند. همين شنبه گذشته بود که نيروهاي عراقي چهار خودروي يدک کش ارتش آمريکا را پس از آنکه سرنشينان خودرو را پياده کردند، به آتش کشيدند. هفته گذشته در ونزوئلا نيز ارتش اين کشور يک هواپيماي آمريکايي را سرنگون کرد و مقامات دولت ترامپ تصميم گرفتند بي‌سر و صدا از کنار آن رد شوند!
 

حالا با انفجار اين ناو غول پيکر که گويا شعارش«هنوز جنگيدن را شروع نکرده‌ام»! است، و زخمي شدن دهها نفر از پرسنل آن، دوباره آن ابهت دروغين جلوي چشم دنيا، تحقير مي‌شود و مقامات بلند پايه اين کشور نيز ترجيح مي‌دهند فقط سکوت کنند. اين تحقير وقتي جدي‌تر مي‌شود که مي‌شنويم برخي مي‌گويند، اين حادثه يک حادثه عادي نيست و احتمالا خرابکاري است!
 

احتمال خرابکاري
انفجار ناو «يو اس اس بونهام ريچارد» در داخل اين کشور نيز سرو صداي زيادي به راه‌انداخته است. رسانه‌هاي اين کشور را که مرور مي‌کني مي‌بيني، آنها با خود مي‌گويند زماني نه چندان دور تکنولوژي ما در جهان حرف اول را مي‌زد اما اين روزها در مديريت ساده‌ترين مسائل نيز درمانده ايم. سال گذشته بخش‌هاي وسيعي از جنگل‌هاي کاليفرنيا طعمه حريق شد و دولت اين کشور با پيشرفته‌ترين وسايل اطفاي حريق هفته‌ها قادر نبود آن را مهار کند.

 

کشتي جنگي «يو‌اس‌اس بونهام ريچارد» با شعار «هنوز جنگيدن را شروع نکرده‌ام» هنوز شروع به جنگ نکرده آتش گرفته و عليرغم تلاش‌هاي گسترده حدود 400 ملوان به همراه هلي‌کوپترهاي نيروي دريايي و آتش‌نشانان محلي و فدرال در پايگاه نيروي دريايي «سن ديه‌گو» همچنان مي‌سوزد و شعله‌هاي آتش و دود آن در حال زبانه کشيدن است. عمليات اطفاي حريق نيز تا لحظه تنظيم اين گزارش (عصر سه شنبه) بي‌نتيجه مانده است. مقامات آمريکايي هنوز درباره علت آتش سوزي در اين کشتي جنگي توضيحات روشني نداده‌اند اما به گفته برخي منابع، ابتدا در ناو انفجاري رخ داده و سپس، آتش سوزي شروع شده است. برخي نيز معتقدند «خرابکاري» در اين کشتي رخ داده است. به عنوان يک نمونه بسياري از کاربران زير اخبار و گزارش‌هاي «ژورنال دفاعي انگليس» و وب سايت «نيوي تايمز» از احتمال خرابکاري در اين ناو سخن گفته‌اند. به گفته برخي منابع‌، همزمان با آتش سوزي گسترده در ناو، صداي انفجارهاي شديدي از آن شنيده مي‌شد.


به نوشته روزنامه آمريکايي «نيويورک تايمز» اين يکي از بدترين آتش‌سوزي‌هايي است که تاکنون يک کشتي جنگي آمريکايي را خارج از ميدان جنگ در بر گرفته است. آتش، دکل جلوي کشتي را ويران و به گفته مقامات نيروي دريايي آمريکا در زير کشتي جهنمي ايجاد کرده که درجه حرارت آن به 1000 درجه فارنهايت (حدود 538 درجه سانتيگراد) مي‌رسد. تعداد مجروحان اين حادثه 59 نفر شامل 36 ملوان و 23 غيرنظامي اعلام شده است. اين افراد به دليل جراحاتي مثل در معرض حرارت شديد قرار گرفتن و استنشاق دود تحت درمان قرار دارند.
 

ناوهاي پر دردسر
تير 98 نشريه آمريکايي «نشنال اينترست» هشدار داد ناوهاي آمريکايي ديگر مقرون به صرفه نيستند و به آمريکا در جنگ‌هاي احتمالي نه تنها کمکي نمي‌کنند بلکه خود به هدف‌هاي آسيب پذير نيز تبديل مي‌شوند. چندي پيش نيز منابعي در آمريکا اعلام کردند، آمريکا بايد استفاده از اين ناوها را به دليل خطراتي که آنها را تهديد مي‌کند، کمتر کند چرا که ديگر دوران استفاده از چنين ناوهايي سپري شده و آنها بيش از هر چيز، تبديل به اهدافي بزرگ شده‌اند که به راحتي مورد هدف قرار مي‌گيرند.

 

آسوشيتدپرس نيز در گزارشي نوشته ارتش آمريکا خود را براي «بدترين سناريو» يعني انهدام کامل و غرق شدن ناو هواپيمابر «يو اس اس بونهام ريچارد» و پخش شدن گالون‌هاي سوخت آن در بندر سن ديه‌گو که منجر به يک فاجعه زيست محيطي بزرگ مي‌شود، آماده مي‌کند. گارد ساحلي آمريکا يک گروه پاک‌سازي نفت هم استخدام کرده تا اگر نفتي پخش شد، در حالت آماده‌باش باشند. گارد ساحلي آمريکا همچنين تردد هوايي و دريايي در يک مايلي اين ناو را متوقف کرده است. مقامات بهداشتي آمريکا به مردم هشدار داده‌اند تا در خانه‌هاي خود بمانند چرا که دود «آکريدي» حاصل از يکي از بدترين آتش‌سوزي‌هاي ناوهاي نيروي دريايي در سال‌هاي اخير در سراسر سن ديه‌گو پخش شده است. همزمان با آتش سوزي در اين ناو خبر رسيده، در 150 پايگاه، ناو‌ و زيردريايي‌ هسته‌اي آمريکا هزارن سرباز آمريکايي يا کرونا گرفته‌اند يا در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند!
 

سونامي سقوط جنگنده‌ها
اين پايان مصيبت‌هاي ارتشي که خود را «بزرگترين» در جهان مي‌داند نيست. همزمان با آتش سوزي مهيب در اين ناو، از ايالت نيومکزيکوي آمريکا نيز خبر مي‌رسد عصر سه شنبه يکي ديگر از جنگنده‌هاي اف-16 آمريکا سقوط کرد و خلبان آن مجروح شد. فاکس نيوز با انتشار اين خبر نوشته اين حادثه در پايگاه هوايي «هالومان» رخ داد و پنجمين سقوط جت‌هاي جنگنده از ماه مه (ارديبهشت-خرداد) محسوب مي‌شود و دومين حادثه‌اي است که در دو هفته گذشته براي هواپيمايي از اين دست روي داده است.بنا به گفته نيروي هوايي آمريکا، تحقيقات درباره علت حادثه در حال انجام است. به نوشته سايت شبکه تلويزيوني فاکس نيوز، در اوايل ماه ژوئن(خرداد) نيز يک جنگنده اف-16 ديگر در آمريکا سقوط کرد که خلبان آن کشته شد. اين خلبان در حال طي کردن آموزش‌هاي روتين خود بود که در کاروليناي جنوبي دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.

 

سقوط جنگنده‌هاي آمريکايي طي يک سال گذشته افزايش چشمگيري پيدا کرده است. منابع خبري گزارش داده‌اند تنها در بازه زماني دو ماه گذشته دست‌کم 7 جنگنده‌ آمريکايي شامل اف 15، اف 16، اف 18 و اف 35 دچار سانحه شده و سقوط کرده‌اند. 9 ژوئن (20 خرداد ماه) در خبرها آمده بود که يک جنگنده اف 35 در پايگاه هوايي «هيل» اين کشور دچار سانحه شد. 15 ژوئن (26 خرداد ماه) جنگنده اف 15 آمريکا در سواحل درياي شمال سقوط کرد و خلبانش کشته شد و در نهايت گارد ساحلي انگليس لاشه آن را پيدا کرد. در تاريخ 15 مي‌(26 ارديبهشت ماه) جنگنده اف 22 آمريکايي در 20 کيلومتري پايگاه هوايي «اگلين» در غرب ايالت فلوريدا سقوط کرد. يک جنگنده اف 35 آمريکا هم 19 ماه مي‌(30 ارديبهشت ماه) در جريان يک پرواز آموزشي دچار سانحه شد و سقوط کرد البته خلبان نجات يافت. شبکه تلويزيوني الاتجاه نهم بهمن 98به نقل از منابع محلي گزارش داد که يک فروند هواپيماي نظامي آمريکايي نزديک پايگاه عين الاسد در استان الانبار، غرب عراق سقوط کرد. يک مقام ارشد دولت آمريکا هفتم بهمن 1398 نيز خبر سقوط يک فروند هواپيماي نيروي هوايي آمريکا در استان غزني افغانستان را تاييد کرد. شبکه سي بي‌اس به نقل از مقامات آمريکايي اعلام کرد 11 نيروي ارتش آمريکا در سقوط اين هواپيما کشته شده‌اند.
 

مجموعه اين اخبار حاکي است، آنچه فرانسيس فوکوياما نظريه پرداز مشهور آمريکايي اخيرا گفت صحت دارد و آمريکا ديگر آن آمريکاي سابق نيست، حتي اگر ترامپ در انتخابات شکست خورده و قدرت به دست دموکرات‌ها بيفتد!

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/58141
3 نظر
Skeleton King Skeleton King 03:26:13 - 1399/04/26
بسم الله النور
بِالْبَیِّنَاتِ وَالزُّبُرِ وَأَنْزَلْنَا إِلَیْکَ الذِّکْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَیْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ
[شما را نیز] با دلایل آشکار و نوشته ها [بسوی آنان فرستاده ایم] و این قرآن را نیز برای شما فرود آورده ایم تا براى مردم آنچه را براى ایشان نازل شده را توضیح دهید و امید که آنان [در امور خود] بیندیشند !!!!

*******************
Vahid Bazazi Vahid Bazazi 00:29:52 - 1399/04/26
خدا قوت ،بسیار عالی مثل همیشه
 بدون نام 11:40:11 - 1399/04/25
سلام.من BBC نگاه میکنم و ندیدم حتی یکی از اینا رو بگه و فقط مال اون ناو رو فقط چند دقیقه گفت خیلیم عادی جلوه داد.بعد چقدر هم حرفاشو باور میکنن
دسته بندی